Anasayfa GÜNCEL CHP'li Tığlı, ilaç gündemini Meclis'e taşıdı

CHP’li Tığlı, ilaç gündemini Meclis’e taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, doktor-hasta-eczane arasında yaşanan ilaç ilişkisini meclis gündemine taşıdı.

24 Temmuz’da yürüme güçlüğü çeken eşi Fatma Topal’a ilaç yazdırmak için Aile Sağlık Merkezi’ne gelen 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümünü meclis gündemine taşıyan Giresun Milletvekili Necati Tığl, hekimlerin hastalara ilaç yazarken hangi sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını ve bu sıkıntıların bir an önce çözümlenmesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi verdi.

CHP’li Tığlı önergesinde “Bir hastaya muayene edilmeden ilaç yazılmasını ve elektronik olarak reçetelendirilmesini doğru buluyor musunuz? Yazılan ilaçların SGK tarafından ödendiği düşünüldüğünde bunun art niyetli kişiler tarafından menfaatleri için kullanılabileceğini ve hekimleri de zan altında bırakacağını bilmiyor musunuz?” diye sordu.

KULLANILMAYAN İLAÇLARIN YAZILMASI SGK’YI ZARARA UĞRATIYOR

“Hastaların kullandığı ilaçların tamamına yakını elektronik takip sistemi ile takip edilmekte ve hangi hasta hangi ilacı ne zaman almış, elinde ne kadar kalmış hepsi bilinmektedir. Sayıştay Raporlarında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun son on yıllık dönemde çok ciddi açıklar verdiği ve zarara uğratıldığı bilinmektedir. Bu açığın ve zararın nedenlerinden birisi de akılcı işletilmeyen kronik hastalıklarda kullanılmayan ilaçların yeniden yazımı meselesidir” diyen CHP’li Tığlı şunları söyledi:

“Sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşamak için doktor – hasta – eczane arasındaki ilişki ve yazılan ilaçların takip edilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen CHP Giresun Milletvekili Necati TIĞLI, “Dünyada en yüksek elektronik reçete kullanım oranlarından birisi ülkemizde olmasına rağmen, bu alt yapı işleri kolaylaştırmak için kullanılmamaktadır. Doktor – hasta – eczane ilişkisinde çoğu zaman ilaç, muayene olduktan sonra aynı gün içinde yazdırmaktadır. Kronik ve raporlu hastaların kontrollerinden bağımsız olarak ilaç yazdırmak zorunda kalmaları, farklı zamanda biten ilaçlar nedeniyle bunun bazen üç beş gün aralıklarla yinelenmesi, özellikle hekime erişiminde güçlük çeken yaşlı, hareketini engelleyen hastalığı olanlar ve yatalak hastalar için büyük bir problemdir. Bu hekimler için de gereksiz bir iş yükü oluşturmakta, ayrıca çoğu kez tedavi planlamasına katılmadıkları bir ilacı reçete etmek durumuyla karşı karşıya bırakmaktadır”


Tığlı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

– Uzun süre kullanılacak ilaçların, hekimce uygun görülecek süre boyunca, yeniden reçete edilmesi gerekmeden alınabilmesini sağlayacak “son kullanma tarihli” reçete uygulamasına geçmeyi neden düşünmüyorsunuz? İlaç kullanım raporu yerine belli ilaç gruplarına ve hastalığın tanısına göre katılım payı muafiyeti ya da düşük katılım payı muafiyeti uygulaması yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?

– Hekimler yazdıkları elektronik reçetelerde neden reçetenin son kullanma tarihini belirtmiyorlar? Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) üzerinde yapacağınız değişiklikle hekimlere neden bu yetkiyi vermiyorsunuz?

– Sağlıklı nesiller ve sağlıklı bir yaşam için her hekimin, kendi hastası için son kullanma tarihli reçete düzenleme yapması gerektiği üzerinde neden durmuyorsunuz? Yeniden yazılması gerekmeyen son kullanma tarihli reçete ile hastanın eczaneden daha rahat bir şekilde ilaç alabileceğini hiç düşünmediniz mi?

– Herhangi bir hekimin, hastayı muayene etmeden bir önceki hekim tarafından hastaya yazılmış ilaçları reçetelendirmesini doğru ve sağlıklı buluyor musunuz? Bulmuyorsanız, bu vahim durumun düzeltilmesi için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

– Örneğin, göz hekimince başlanmış, raporlu bir göz tansiyonu ilacının alınabilmesi için göz tansiyonunu ölçebilme imkânı olmayan aile hekimince yeniden reçete edilmek durumunda kalınmasında ne gibi bir fayda umulmaktadır?

– Avrupa Birliği ve gelişmiş ülkelerde hastasını muayene etmeden bir önceki hekimin yazdığı reçeteyi tekrar ettiren bir sistem var mıdır?

– Bir hastaya muayene edilmeden ilaç yazılmasını ve elektronik olarak reçetelendirilmesini doğru buluyor musunuz? Yazılan ilaçların SGK tarafından ödendiği düşünüldüğünde bunun art niyetli kişiler tarafından menfaatleri için kullanılabileceğini ve hekimleri de zan altında bırakacağını bilmiyor musunuz?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,648AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber