CHP’li vekillerden Meclis'te 'iç tüzük' direnişi
27.07.2017 09:22 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri TBMM'de iç tüzük değişikliğini protesto etti.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri TBMM Genel Kurul salonunda eylem başlattı. İç tüzük 14. maddesi görüşüldü. Daha sonra TBMM Genel Kurulu kapandı.

CHP milletvekilleri ise söz konusu değişikliklere karşı Meclis'i terk etmeme eylemi yaptı.

CHP'li vekiller 13 saatin sonunda kürsüde toplanarak 'hak, hukuk, adalet' sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda şu ifadeleri kullandı:

“Muhalefetin konuşma hakkını elinden alan yasa tasarısını getiren AKP bugün iç tüzük görüşmelerini tamamladı ve bu iç tüzük geçtiği zaman muhalefetin mecliste konuşma hakkı neredeyse sıfırlanacak.

Buna karşı bizler de parlamentoyu terk etmeme ve parlamentoda bulunma eylemine başladık. Şu anda mecliste kimse yok, biz muhalefetin halk adına konuşma hakkını kullanmak adına burayız, 24 saat boyunca olacağız, hiçbir şekilde buradan ayrılmayacağız.

Geç saat de olsa, uykusuz da kalsak, burada bu hakkımızı hep berbaber kullanacağız. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet diyoruz ve bu iç tüzük görüşmesini, getirilen iç tüzüğü reddediyoruz, kabul emiyoruz. Kesinlikle sonuna kadar halk adına brada konuşma hakkımızın kısıtlanmasına karşı direnişimizi artırarak, büyüterek devam edeceğiz. Buadayız meclisteyiz, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyoruz.”

EYLEME MECLİS BAŞKANLIĞINDAN MÜDAHALE

CHP'li vekillerin eylemi sırasında Meclis Başkanlığı basın locasını kapatarak müdahale girişiminde bulundu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bunun üzerine "CHP iktidarında basın locasının kapısını kıracağız, bu kapı basına sürekli açık olacak" ifadelerini kullandı. Özel ile Meclis Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet arasında tartışma yaşandı.