CHP'lilerden Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı
26.06.2018 09:10 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) 24 Haziran seçimleri sonrasında genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun geleceği tartışılıyor.

CHP'nin aldığı %22.64'lük oy oranı bir tartışma unsuru iken ve CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi de ne kadar desteklediği de bir diğer tartışma konusu oldu. CHP'nin Elazığ'dan çıkardığı milletvekili Gürsel Erol, FOX TV yayınında, Muharrem İnce'nin daha fazla bir güçle desteklenebileceğini vurguladı.

Twitter'dan yaptığı paylaşımda ise Erol, "Partimizin yaşadığı 24 Haziran seçim sonuçları başarısızlığının sorumlusu bu yönetim anlayışıdır. Mevcut Genel Merkez Yönetimini sıfat ve ünvanları ne olursa olsun bu mağlubiyetin sorumlusu olarak görüyorum ve derhal istifaya davet ediyorum" diyerek istifa çağrısı yaptı.

Erol şöyle devam etti: " Bu çağrımı genel merkez tarafından belirlenen, garanti seçim bölgesinden gelen bir milletvekili olarak değil, Tunceli ve Elazığ’da seçim kazanmış partinin ilkeleri ve etik değerleriyle siyaset yapan fedakar bir milletvekili olarak yapıyorum. Partimizin koltuk adamlarına değil, ülkenin yönetimi ile ilgili iddia taşıyan dava adamlarına ihtiyacı vardır."

CHP yönetimi tarafından 24 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen eski Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise yaptığı paylaşımda, "Sürekli yenilmekten bıktık, sıkıldık. Artık T A M A M" dedi.

Yine CHP yönetimi tarafından aday gösterilmeyen eski İstanbul milletvekili Eren Erdem ise, "2920 gündür Genel Başkan olan ve 9 seçim kaybeden birinin,50 günlük çalışmayla CHP’nin mahkum edildiği %25 barajını aşıp %30’ları geçen bir siyasal hareketlilik karşısında yapması en erdemli davranış “istifa” olacaktır.Bu, saygın, erdemli bir davranış olarak mutlaka tarihe geçer. Eksik algılanmasın, bu istifa sadece Kemal bey ile sınır olmamalıdır, olamaz. Bu partiye olağanüstü zarar veren “yardımcıları” ve tüm yönetimi istifa ederek çekilmeli, tüm yanlış kararlara paydaş ve oydaş olmuşlar da bu erdem ve saygınlığı göstermelidir.." ifadelerinde bulundu.

Eski Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ise, yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyet Halk Partisinin liderini HALK belirlemiştir ve o lider @vekilince’dir. Kılıçdaroğlu’na ve parti yönetimine düşen bunun gereğini yerine getirmektir. " dedi.