Anasayfa GÜNCEL CHP Muğla Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Gürün: Etkileyici bir Muğla yaratacağız

CHP Muğla Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Gürün: Etkileyici bir Muğla yaratacağız

“Tarımsal üretimin artması kırsalda üretilenlerin kıyısal Muğla’da tüketilmesi için kooperatiflerimizle büyük bir güç olacağız. Muğla başat ürünleri ile kendi markalarını üretecek. Muğla kalkınacak, Türkiye kazanacak”

Namık Alkan

CHP Muğla Belediye Başkanı ve Başkan adayı Dr. Osman Gürün, doğal güzellikleri, tarihi yerleri, spor, sağlık, kültür turizmiyle söz sahibi olan, tarih ve kültürün kente yakışır merkezleri ile etkileyici bir Muğla yaratacaklarını söyledi. Dr. Gürün yerel seçimler öncesi BirGün’ün sorularını yanıtladı.

Dr. Gürün, başkanlığı döneminde yapamadığı tek proje olan Bodrum katı atık tesisini yapmak istediğini belirtti. Başkan ve başkan adayı , “Bodrum’da hayal ettiğimiz tesisimizi faaliyete geçirdiğimizde Muğla’nın bir inci tanesi gibi çevresi var. Katı atık tesisleri ile de tertemiz örnek bir Muğla yaratacağız” dedi.

Neden tekrar aday oldunuz?

1999 yılında Cumhuriyet Halk Partimizden Muğla Belediye Başkanı seçildim. 99 Yerel seçimlerinden sonra, 2004, 2009 yerel seçimleri olmak üzere 3 dönem Muğla Belediye Başkanlığı yaptım. Her seçimde partimizin oylarını genel, yerel seçimler ve referandum olmak üzere artırarak Muğla’da hep birlikte güzel bir başarı yakaladık. Yüzde 36 ile başladığımız oy oranımızı, 2014 seçimlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yüzde 49.10’a çıkarttık ve en fazla oyu aldık. Partimizin Türkiye’deki en fazla oy alan ikinci Büyükşehir Belediye Başkanı oldum. Sorunuza gelince; partimiz bize görev verdiği, vatandaşlarımız da bize güvendiği sürece partimizin her kademesinde görev almaya hazırız. 2014 yılında kurucu başkan olduğum Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde beşinci yılımı doldururken partim önümüzdeki 5 yıl içinde bu görevi devam ettirmemi istedi. Birbirinden değerli 13 ilçesi, 566 mahallesi olan Muğla’mızda vatandaşlarımızın tekrar görev vermesi halinde başlattığımız projeleri tamamlayarak ve yeni projelerle 5 yıl daha güzel Muğla’mıza hizmet edeceğiz.

Belediyecilik ve yönetim anlayışınız nedir?

Belediye başkanlığında da 20. yılımı dolduruyorum. Yani şehrimizin aksayan yönlerini çözmek için çalıştım. Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini ilimizde hayata geçiriyoruz. Tüm yurttaşlarımıza hizmetlerimizle ulaşmaya çalışıyoruz. Engellerin kalktığı, can dostlara saygılı, yeşilin üzerine basa basa korunduğu, tarihine ve kültürüne saygı duyulan ve yaşatılan bir şehircilik anlayışı ile Muğla’mızı yönetiyoruz.

Başkanlığınız döneminde yapamadığınız, kentinizin acil çözüm bekleyen en önemli sorunu nedir, nasıl çözeceksiniz?

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimde yurttaşlarımıza vaat ettiğim ve yapamadığım tek bir projemiz var. Muğla’mızın çöpünün beşte birini üreten Bodrum’da katı atık tesisimizi yapmak. Bodrum Düzenli Katı Atık Tesisi için Büyükşehir Belediyesi olarak tüm girişimlerimizi yaptık, ihalesi, yer teslimi yapılan ve yüklenici firmanın inşaata başlayacağı alan birden 3.dereceden birinci derece sit alanına dönüştü. Hâlbuki bakanlıktan tüm izinler alınmış, Bodrum’umuzun kanayan yarası çöp sorununun çözümü için en büyük adımı atmıştık. Muğla’mız Türkiye’de katı atık düzenli depolamalarında sayı olarak birinci sırada. Muğla’da 6, Antalya’da 5 katı atık tesisi var. Bodrum’da 7.si için tekrar girişimlere başladık ve önümüzdeki dönemde Bodrum tesisimizi de faaliyete geçirerek bir inci tanesi gibi, çevresi katı atık tesisleri ile tertemiz, örnek bir Muğla yaratacağız.

Geleceğe dönük hedefleriniz ve projeleriniz nedir?

Ülkemizin ve Muğla’mızın geleceği ortak paydada aynıdır. Yaşamaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğumuz güzel Muğla’mızı bir kuyumcu titizliğinde korumaya çalışıyoruz. Üniversitelerle, kooperatiflerimizle işbirliği içerisinde bilimsel yöntemlerle ve en önemlisi ortak akılla projeler üretiyoruz. Kırsal, kıyısal Muğla’yı hizmetlerimizle birleştiriyoruz.

Seçimi tekrar kazanmanız halinde Muğla’da neler değişecek, vaatleriniz nedir?

Muğla’mızın teknolojik gelişmelerin, teknolojinin üssü olması için Tekno Köy’ü kuracağız. Tarımsal üretimin artması kırsalda üretilenlerin kıyısal Muğla’da tüketilmesi için kooperatiflerimizle büyük bir güç olacağız. Muğla başat ürünleri ile kendi markalarını üretecek, Muğla kalkınacak, Türkiye kazanacak. Kültür merkezleri, otogarlar ve en önemlisi çocuklarımız için kreşleri hayata geçireceğiz. Altyapısı, yolları ile örnek, verimli toprakları ile üreten, turizm çeşitliliğinde doğal güzellikleri, tarihi yerleri, spor, sağlık, kültür turizmiyle söz sahibi, tarih ve kültürün kentine yakışır merkezleri ile etkileyici bir Muğla yaratacağız.

Hemşerilerinize iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Muğla doğal, tarihi güzellikleri ile eşsiz, Cumhuriyet ve Atatürk sevdası ile örnek, en önemlisi de sevgiyi, hoşgörüyü benimsemiş insan zenginliği ile yaşanılacak bir şehirdir. Yaşamaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğumuz Muğla’mızda hemşerilerimiz hizmetlerin en iyisini hak ediyor. Sevgi, hoşgörü ve Güler yüzlü hizmet anlayışı ile Muğla’yı kucaklamaya, hemşerilerimizin daha huzurlu bir şehirde yaşamalarını sağlamak için 7/24 çalışmaya devam edeceğiz.

SON HABERLER

Hekimler ikinci kez hakim karşısında

"Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp bir hafta süren...

31 Mart akşamı Bursa’da ezberler bozulabilir

Gazetecilik son yıllarda en zorlu mesleklerinden biri haline geldiyse, iktidarın doğrudan medyaya...

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey: Halkla yönetirseniz yanlış yapmazsınız

1999 yerel seçimlerinde DSP’den Nilüfer Belediye Başkanı seçilen Mustafa Bozbey; 2004, 2009...

10,5 milyon kaçak yapı varmış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı düzenlemesine ilişkin açıklamada bulundu.

AKP Beyoğlu adayı Yıldız ile Bilal Erdoğan arasında dikkat çeken sohbet

AKP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız ile Tayyip Erdoğan'ın oğlu...

İhracatın miktarı arttı, değeri düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Ocak ayına ilişkin dış ticaret verilerini yayımladı....

Albayrak’ın vaatleri ne kadar gerçekçi?

Albayrak Yeni ekonomi programında neyi öngördüysek ondan da iyi süreçte Türkiye...

Patronlara teşvik üstüne teşvik

Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019 Yılı Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan...

İşte sakladıkları yoksulluk gerçeği

Dr. Ergün Demir / Dr. Güray Kılıç İktidarın...

Denizli’de 5,6 büyüklüğünde deprem!

Kandilli Rasathanesi, Denizli Acıpayam merkezli 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Deprem,...