Anasayfa SİYASET CHP parti dışından aday gösterebilir

CHP parti dışından aday gösterebilir

SEBAHAT KARAKOYUN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için hazırlıkları hızlandırdıklarını belirterek, ekim ayından itibaren netleştikçe adayları açıklamaya başlayacaklarını söyledi. “Bizim seçim kazanmamız lazım” diyen Torun, başarı sağlayabilecek parti dışından isimlerin de aday gösterilebileceğini belirtti.

24 Haziran seçimlerinin ardından olağanüstü kurultay tartışmalarının öne çıktığı CHP’de gündem yerel seçimlere kilitlendi. CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, BirGün’ün yerel seçimlere yönelik hazırlıklar ve izleyecekleri stratejiyle ilgili sorularını yanıtladı. Torun’un açıklamaları özetle şöyle:

‘Mercek altına aldık’

2014 yerel seçimlerinden bugüne referandumlar da dâhil olmak üzere oy geçişlerinin, artış ve azalışlarının analizini yaptık. Kendi belediyelerimizle ilgili performans değerlendirmeleri de dâhil tüm verileri mercek altına aldık. Ortaya çıkan fotoğrafın ardından aday tespit süreci gündeme gelecek. Ekim ayından itibaren belli yerlerde adaylarımızı açıklamaya başlarız.

chp-parti-disindan-aday-gosterebilir-505055-1.

Önseçim mükemmel bir yöntem değil

Aday belirlerken seçim bölgesinin özelliğine göre farklı yöntemler kullanılacaktır. Eğilim yoklaması, kamuoyu araştırmaları yapılacaktır. Ön seçim yapılacak yerler de olabilir. Ancak önseçim en kusursuz, en mükemmel yöntem demek değil. Onun da eksiklikleri var. Bölgenin özelliğine, aday sayısına göre farklı yöntemler kullanacağız.

Parti dışından aday

Yerel seçimlerde tabanda sağlanan ittifaklar önemli. Sadece bizim seçmenimizden değil diğer partilerin seçmenlerinden de destek alabilecek, yerelde üzerinde uzlaşmaya varılan bir ismin aday gösterilmesi önemlidir. CHP ilkelerini benimseyen, partimizin çatısı altında görev almak isteyen herkese sıcak bakarız. Bizim seçim kazanmamız lazım. Amacımız başarıyı elde etmek. Sadece aday adayı olanlar değerlendirilecek diye bir kural yok. Halkın kabul ettiği onay verdiği bir adaya örgütümüz de hayır demez. Bir bölgede sevilen, aday olduğunda kazanacak, başarı sağlayacak biri vardır ancak adaylık düşünmüyordur ona teklif götürülebilir tabii ki.


‘Büyük kentlerde iddialıyız’

AKP belediyeciliği artık tükendi, iflas etti. “Metal yorgunluğu” adı altında kendi belediye başkanlarını ağlatıp sızlatarak görevden alma operasyonu başarısızlığın itirafıdır. Ranta dayalı, insanı yok sayan, dikey büyümeyi, betonlaşmayı temel alan, yoksulluğu artıran AKP belediyeciliğinin içyüzünü vatandaş da gördü. AKP’nin elinde bulunan pek çok yerde tablo değişecektir. Özellikle büyük kentlerde iddialıyız.

‘Adaylık hedefleyen vekil olmamalıydı’

Milletvekillerinin belediye başkan adaylığı konusunda kesin kurallarımız yok. Ancak eski bir belediye başkanı olarak söylüyorum, hedefinde yerel yöneticilik olan birinin aylar öncesinden bu hedefe kilitlenmesi, konsantre olması gerekir. Belediye başkanlığı düşünen birinin kısa süre önce yapılan genel seçimde milletvekili adayı olmaması gerekirdi. Ama milletvekili olan kesinlikle aday olamaz diye bir kesin bir kuralımız yok elbette.


‘Boykot’a yanıt: Bu iş küsmekle olmaz

Torun, muhalif seçmen çevrelerinde tartışılan ‘seçimleri boykot etme’ tavrı hakkında da konuştu. “Seçimi boykot etmek dikta yönetimine katkı sağlamak demektir” diyen Torun, “Bilinçli, ülkesini seven, duyarlı seçmenin böyle bir şey yapacağını düşünmüyorum. Amaç tek adam yönetimine son vermek, ülkeye demokrasi, hukuk ve özgürlüğü getirmekse herkes bu sorumlulukla gereğini yapacaktır. Bu iş küsmekle, kızmakla olmaz” ifadelerini kullandı.

SON HABERLER

BES, haksız gözaltılara karşı açıklama yaptı

Büro Emekçileri Sendikası (BES), gözaltına alınan üyeleri için basın açıklaması gerçekleştirdi. Dün...

38. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Ödülleri belirlendi

5 – 16 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Ödülleri...

Kulüpler Birliği’nden ‘yabancı sınırı’ açıklaması

Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, futboldaki yabancı sınırıyla ilgili olarak "2019-2020'de sistemin...

2019 yılının son Süper Ay’ı gözlemlendi

2019 yılının son Süper Ay'ı olan 'Süper Kanlı Kurt Ay' olarak adlandırılan...

Irak’ta feribot battı: En az 40 ölü

Irak'ta Dicle Nehri'nde aşırı yüklemeden dolayı bir tekne battı. Olayda en az...

İzmir’de Newroz kutlaması

Newroz bayramı kutlamaları için İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda miting düzenlendi.

Sarai Sierra’nın katilinin cezası 11 yıl 8 aya çıktı

Fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul surlarında cansız bedeni bulunan ABD’li Sarai Sierra’nın...

Gazetecilik Saldırı Altında: İfade Özgürlüğünü Korumak İçin Bilgi Üretimi e-kitabı yayımlandı

Ulla Carlsson ve Reeta Pöyhtari tarafından derlenen Gazetecilik Saldırı Altında: İfade Özgürlüğünü...

Uzaydan çekilen Dünya görüntüleri

NASA, dünyanın güzelliğini ve harikasını gözlemlemek için yayınladığı Dünya isimli serisiyle 4,5...

Sergen Yalçın’a 2 maç ceza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) kararları belli oldu....