Anasayfa SİYASET CHP PM, kriz konusu ilçeler için toplanıyor

CHP PM, kriz konusu ilçeler için toplanıyor

CHP Parti Meclisi, İstanbul’un tartışma konusu ilçeleri Şişli, Silivri, Beyoğlu, Küçükçekmece ve Maltepe başta olmak üzere, son oturumda belirlenmeyen belediye adaylıkları için bugün yeniden toplanacak. Muhalifler Kadıköy oylamasının yenilenmesini istiyor

CHP’de gözler, başta İstanbul’un beş, İzmir’in iki ilçesi olmak üzere aralarında Bodrum’un da yer aldığı tartışma konusu ilçelerde 31 Mart’ta yarışa girecek belediye başkan adaylarını belirlemek üzere bugün yapılacak Parti Meclisi toplantısına çevrildi.

18 saat süren son PM toplantısında son dakikada oylanmadan geri çekilen ya da oylanarak kabul edilmeyen ilçeler için hafta boşunca yoğun bir kulis yürütülürken, bugünkü toplantıda tartışmalı ilçelerin dışında çok sayıda ilçede seçime katılacak isimler de belirlenecek. Kritik ilçelerin sonuçlandırılmasının ardından bazı ilçeler için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yetki verilmesi bekleniyor.

Kadıköy oylaması yeniden

Önceki PM’de Kadıköy için yapılan oylamanın ardından yaşanan tartışmanın bugünkü toplantıda da devam etmesi bekleniyor. Muhalifler 29 ret oyuna karşılık 30 oyla Şerdil Dara Odabaşı’nın adaylığının ilan edilmesinin tüzüğe aykırı olduğunda ısrarlı. Odabaşı’nın salt çoğunluğu oluşturan 31 oyun altında kaldığı, bu nedenle adaylık önerisinin reddedilmiş sayılacağı iddiası dile getirilirken, parti yönetiminin bu isimde ısrarcı olduğu ancak tartışmalara son vermek için bir kez daha oya sunmayı planladığı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun tepkiler üzerine önceki toplantıda gündeme getirmediği Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile MYK’nın önerdiği ancak kabul görmeyen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın bugün PM’nin onayına sunulması bekleniyor.

İmamoğlu ile görüşme

Bu arada son PM toplantısı devam ederken sosyal medya hesabından istifa açıklaması yapan ancak daha sonra vazgeçen İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile önceki gün bir araya gelen Kılıçdaroğlu dün de Ankara’ya gelen Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile PM öncesi liste üzerinde değerlendirme yaptı.

Kocadon gündemde

Adaylığı önceki PM’de kabul görmeyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un bugünkü toplantıda da gündeme gelmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun Kocadon’la ilgili sorular üzerine, “Onay almayan adaylar Parti Meclisi’nde yeniden gündeme gelebilir” açıklamasıyla Bodrum için bu isimde ısrarcı olduğu mesajını verdi.

Alper Taş’a Beyoğlu teklifi

PM’de geçen toplantıda karara bağlanamayan ilçelerden Şişli ve Beyoğlu ile ilgili son dakikada sürpriz isimler gündeme geldi. Beyoğlu için ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş’a teklif götürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de katıldığı canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın sorusu üzerine, Taş’ın son derece saygın biri olduğunu belirterek, “Beyoğlu’na yakışan bir isim” dedi. Öğle saatlerinde CHP ve ÖDP heyetleri arasında yapılan görüşmenin ise olumlu bir havada geçtiği öğrenildi. Görüşmede Beyoğlu özelinde ÖDP ile CHP’nin ve bunun üzerinden tüm kent dinamiklerinin ittifakının oluşturulması yönünde fikir birliğine varıldı. İstanbul Şişli için de Gürsel Tekin’in ismi ön plana çıktı.

- Reklam -

SON HABERLER

AKP’li Kurtulmuş’un “Türkiye’nin sanayileşme tarihi aynı zamanda Türkiye’nin ihanet tarihidir” sözlerine CHP’den tepki

Numan Kurtulmuş’un “Türkiye'nin sanayileşme tarihi aynı zamanda Türkiye'nin ihanet tarihidir” Sözlerine CHP...

Adıyaman’da bir evin duvarında dev salyangoz fosili bulundu

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde bir evin duvarında dev salyangoz fosili bulundu.

Beş zincir markette tanzim satış başlıyor

Meyve ve sebzede durdurulamayan fiyat artışlarına karşı hükümetin seçim öncesi devreye soktuğu...

İki kadının birlikte tarihte ilk kez yapacağı uzay yürüyüşüne ‘kıyafet’ engeli

Tarihte ilk kez iki kadının birlikte yapacağı uzay yürüyüşü, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Kartal sahilinde bir kişinin cansız bedeni bulundu

İstanbul Kartal sahilindeki kayalıklar arasında 25 yaşlarında bir erkeğe ait olduğu belirtilen...

DHA’dan ‘A Haber’ tipi skandal haberler

Doğan grubundan Demirören grubuna satışının ardından hükümete yakın yayın yapmaya başlayan DHA,...

Akşener: Yüz yüze bakamayacak hâle gelmeyin

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimiyle ilgili, "Bu,...

11 öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmene ‘iyi hal’ indirimi

Erzurum'da 1'i erkek toplam 11 öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla indirimsiz 297...

CNN yönetimi, CNN Türk hakkında inceleme başlattı

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan Hürriyet ve CNN'in, CHP'ye yönelik haberlerinin ardından...

Amasya’da koyun altız doğurdu

Amasya'da Gökhöyük Tarım İşletmesi'nde Bafra ırkı koyun, 6 kuzu dünyaya getirdi. İlgi...