-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL CHP Sözcüsü Tezcan: Hükümet, şehitleri icra takibine maruz kalacak noktaya düşürmüştür

CHP Sözcüsü Tezcan: Hükümet, şehitleri icra takibine maruz kalacak noktaya düşürmüştür

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Afrin’de yaşamını yitiren askerin emekli ikramiyesine ve aracına haciz işlemi başlatan avukat hakkında soruşturma açılmasına ilişkin konuştu. Tezcan açıklamasında, “Siyaseten üzerinde durulması gereken başka bir nokta vardır. Bu hükümet şehitlerin icra takibine maruz kalacak ve şehitlik tazminatlarının da icra takibiyle tahsil edilecek oraya gidecek noktaya düşürmüştür. Yazıktır. Siyasetin vermesi gereken hesap budur, diğeri hukuki boyuttur” dedi.

“BERBEROĞLU SUÇSUZDUR”

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Enis Berberoğlu’nun 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin ise ifadeleri kullandı: “Enis Berberoğlu suçsuzdur. Benzeri sanıklara ilişkin MİT TIR’ları ekseninde açılan bu davalar gazetecilere açılanlar hiç birisi çağdaş bir hukuk devletinde bırakın yargılama yapmayı soruşturma konusu bile yapılmaz. Haksız bir biçimde 5 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir Enis Berberoğlu. Beraat etmesi gerekirdi. Şimdi yargıtaya iş düşüyor. Devletin sırlarını ifşa etmekten 5 yıl hapis cezası verildi. Devletin sırlarını ifşa etme suçu oluşmamıştır. Bu fiilin faili olduğu ispatlanmamıştır. Öyle bir ispat yoktur dosyada. Devletin terör örgütlerine silah taşıma görevi yoktur ve böyle bir sırrı olamaz. Cümle alemin bildiği bir bilgiyi devlet sırrı diye kabul edemezsiniz. Bilinen bilgi devlet sırrı olmaz. Enis Berberoğlu ile ilgili verilen mahkumiyet kararı siyasi bir karardır. Hala tutuklu bulunması hiçbir şekilde kabul edilemez. Tutukluluğunun devam kararı bunun siyasi bir karar olduğunun açık kanıtıdır. Türkiye tek adam ittifakının saldırısı altındadır o yüzden böyle bir tabloyu yaşıyor.”


“BAHÇELİ, TEK ADAM İTTİFAKININ SÖZCÜSÜ”

AKP ve MHP’nin oluşturduğu ittifakın aslında bir tek adam ittifakı olduğunu vurgulayan Tezcan şöyle devam etti: “Yerli ve milli ittifak gerçekte bir tek adam ittifakıdır. Türkiye’nin hukuk devletine saldırmaktadır. Demokrasi ve hukuku hızla yok etmektedir. Türkiye’de ya tek adam ittifakının yanında olacaksınız yada demokrasi adalet ve huzur ittifakının yanında olacaksınız. Tek adam ittifakının lideri var BOP Eş Başkanı. Bunu Erdoğan kendisi söylüyor. Liderinin BOP eş başkanı olduğu bir hareket milli olamaz gayri milli olur. BOP Türkiye için milli değil gayri milli bir projedir. Bu projenin eş başkanının başında olduğu ittifak Türkiye’yi bölme ittifakı olur. Demokrasi, adalet ve huzur ittifakının temsilcisi biziz. Dört sözcüye cevap vermek zorundayız her gün. Saray sözcüsü İbrahim Kalın, hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal ve tek adam ittifakının sözcüsü Devlet Bahçeli. Ama bütün bunlara karşı demokrasi ittifakının sözcülüğünü yürütmeye kararlıyız. Bu ittifak milli ve yerli olamaz, Türkiye’ye huzuru getiremez. Huzur ve adalet içinde yaşamak istiyorsa millet bunun etrafında toplanacak. Milleti bölüyorlar bu ittifak adı altında. İdeolojik temelleri BOP EŞ Başkanlığına dayandıkları için doğal olarak bölücü bir ittifak. Kendinden olmayan herkesi terörist diye yaftalıyor. İki lider var. Birisi PKK bölgede silah dağıtıp, sahte mahkemeler kurarken valilere sakın ha PKK ya ilişme talimatı vermiş. Kim bu lider Erdoğan. Öbür taraftan bir başka lider var PKK ona pusu kurmuş öldürmek için kim bu Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasi adalet ve huzur ittifakının sözcüsü. Ve çıkıp sıkılmadan dört sözcü her biri Kılıçdaroğlu ve kendinden olmayan herkese terörist yaftasını yapıştıracak kadar düşkünlük içindeler.”

“ERDOĞAN’IN İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR”

Bülent Tezcan, Man Adası Belgelerine ilişkin şunları söyledi: “Cumhuriyet savcılığı bir takipsizlik kararı verdi. O ayrı bir tartışma konusu ama kararın içerisinde çok önemli tespitler var. 1 sterlinlik şirketle savcılığın tek tek sorduğu belgelerin dökümleri bunlar gerçek midir diye sordu ve savcının takipsizlik kararı ve bu belgelerin gerçek olduğunu savcılık tespit etti.Yani diyorki Halk Bankasından istedik bir de MASAK’tan istedik Tezcan’ın verdiği dekontlarla karşılaştırdık bunlar aynıymış. Hani sahteydi. Varsa sahte bir şey Erdoğan’ın söyledikleridir. Şimdi Erdoğan’a iki görev düşüyor bir istifa etmesi gerekiyor çünkü çıktı istifa edeceğini söyledi. 15 milyonluk tatlı ticareti kendisi açıkladı. Bu şirket hangi şirket açıklamak zorundasınız. Mal varlığı, sermayesi ne kadar. 5 liralık şirket 60 milyon lirayı nasıl ödedi. Nasıl bir ticaret bu.”

“BU HÜKÜMET ŞEHİTLERİ İCRA TAKİBİNE MARUZ KALACAK NOKTAYA DÜŞÜRMÜŞTÜR”

Bülent Tezcan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Zeytin Dalı Hakeratında yaşamını yitiren askerin emekli ikramiyesi ve aracına haciz isteyen avukat hakkında disiplin soruşturulması başlatıldığı açıklamasının anımatılması üzerine şöyle dedi: “Onu meslek örgütü olan baroların değerlendirmesi daha doğru olur. Siyaseten üzerinde durulması gereken başka bir nokta vardır. Bu hükümet şehitlerin icra takibine maruz kalacak ve şehitlik tazminatlarının da icra takibiyle tahsil edilecek oraya gidecek noktaya düşürmüştür. Yazıktır. Siyasetin vermesi gereken hesap budur, diğeri hukuki boyuttur.”

- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu’ndan İBB çalışanlarına mektup: İstanbullunun hakkını kimseye yedirmeyeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İBB çalışanlarına...

Güvenlik birimine dev yetki

İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2017’de kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede...

Anadolu Ajansı’nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına verildi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Anadolu Ajansı'nın (AA) denetimi,...

Sanıksız katliam davası başladı: Mahkeme tanığı dinlemek istemedi!

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlediği Emek, Demokrasi ve...

Merkezin rezervleri endişe veriyor

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kısa vadeli...

İstanbul’daki sanayi sitesinde yangın

Başakşehir İSTEKS Sanayi Sitesi'nde 3 katlı binanın son katındaki iş yerinde yangın...

Sayıştay da şaşırdı: Gemiler 24 saat tur atsa yine olmaz

Uzun yıllardır yapılan denetimlerde ortaya çıkan tespitlerden kaynaklanan zararları tazmin etmediği gerekçesiyle...

Patates fiyat artışında Türkiye dünya 2’ncisi

Dünyada patatesin toptan fiyatı son bir ay içinde yüzde 9,3 artarak 0,63...

Meteoroloji’den İstanbul için yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve...

Devrim Muhafızları’ndan gövde gösterisi

ABD’nin ‘Devrim Muhafızlarını terör örgütü kabul etmesiyle’ bir kez daha gündeme gelen...

Sonraki haber