Anasayfa SİYASET CHP stratejiyi tartışacak

CHP stratejiyi tartışacak

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

CHP Parti Meclisi (PM), 14 Eylül’de yerel seçim stratejisini tartışmak üzere olağanüstü toplanacak. Toplantıda yerel seçimlere yönelik ittifak senaryolarının da gündeme gelmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Kim kiminle ittifak yapar bilmiyoruz ama CHP yerel seçimlere yönelik bir ittifak arayışında değil” dedi.


Sunum yapılacak
24 Haziran seçimlerine ilişkin üstünden iki ay geçtikten sonra bir değerlendirme toplantısı yapması tartışma konusu olan CHP PM, tartışmalı toplantıdan iki hafta sonra bu kez yerel seçim gündemiyle toplanacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üzerine 14 Eylül Cuma günü yapılacak olağanüstü toplantıda, yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun bir sunum yapacak.

Olası senaryolar
Torun’un ‘Yerel Yönetimler Seçimine İlişkin Strateji Hazırlıkları’ konulu sunumunda, 24 Haziran seçim sonuçları dikkate alınarak olası ittifak senaryoları ile oluşabilecek tabloya ilişkin simülasyonlar da yer alacak.

chp-stratejiyi-tartisacak-509258-1.

Yöntem de masada
Toplantının ana gündem maddelerinden birini de aday belirleme yönteminin oluşturması bekleniyor.

Muhalif kanadın ön seçim ısrarına karşın, CHP yönetiminin bu yönetime sıcak bakmadığı, 2014 yılındaki yerel seçimlerde olduğu gibi listelerin merkezden oluşturulacağı konuşuluyor.

YSK beklenmiyor
CHP Yönetimi, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimine bağlı kalmadan bazı yerlerde adayları erken açıklama eğiliminde. Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, BirGün’ün sorusu üzerine sürece ilişkin takvimin PM toplantısından sonra şekilleneceğini belirtti.

Salıcı, gündemdeki ittifak senaryolarına ilişkin ise, “Bütün partiler gibi CHP de simülasyonlar yapar, ihtimalleri düşünür, hesaplar, farklı komsinasyonlarla sürecin nasıl gelişebileceğine ilişkin değerlendirmeleri yapar; bunlar normaldir. Kim kiminle ittifak yapar bilmiyoruz ama parti sözcülerimizin de daha önce net bir şekilde ifade ettiği gibi CHP yerel seçimlere yönelik bir ittifak arayışında değil” dedi.

Salıcı, AKP-MHP ittifakının gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkabilecek tabloya ilişkin de “Siyasette iki artı iki her zaman dört etmez” değerlendirmesini yaptı.

Gündemde af da var
PM gündeminin dikkat çekici maddelerinden birisi de disiplin affı olacak. Daha önce verilen disiplin cezalarıyla parti örgütlerinden gelen ‘bağışlama’ istekleri toplantıda ele alınacak.

CHP Tüzüğü’ne göre disiplin cezalarıyla ilgili ‘bağışlanma’ istekleri, disiplin kuruluna gönderen örgüt biriminin de görüşü alınarak PM’de karara bağlanıyor.

***

‘Çok yüksek oy’ beklentisi

chp-stratejiyi-tartisacak-509257-1.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yerel seçim arifesinde AKP’nin özellikle CHP’yi tartıştırdığını savundu.

Öztrak, “İktidar artık mahalli idare seçimlerinde başına geleceği görmeye başladı. Bunu gördüğü için seçimlere kadar CHP’yi etkisizleştirmek istiyor. CHP’nin içinde bir kavga çıkması için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bunlar bize sökmez, bu çabaların hiçbir etkisi olmayacaktır ve CHP önümüzdeki yerel seçimlerde çok yüksek bir oy alacaktır. Bundan sonra da özellikle tek adam parti devletinin frensiz, kontrolsüz, dengesiz gidişinin önüne geçecektir” diye konuştu.

‘Dokuz ili de alacağız’
Faik Öztrak, “Tekirdağ dahil 9 belediyenin kaybedilebileceği” şeklindeki yorumlara da yanıt verdi.
Öztrak, “Tekirdağ, Sayın Erdoğan’ın ‘sıfır çektik, içimde ukdedir’ dediği tek il. Dolayısıyla Tekirdağ üzerine özel bir harekât düzenlemiş görülüyor. Geçen defa Tekirdağ’da 12-0 sıfır yaptık. Bu defa da yapacağız. Aç tavuklar kendilerini darı ambarında sanmasınlar. Meydan boş değil, Tekirdağ’da da, diğer söylenen 9 ilde de CHP bütün seçimleri alacak” dedi.

İnce’nin adaylığı
CHP Sözcüsü, Muharrem İnce’nin “Yeniden cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorum” şeklindeki açıklamasını da değerlendirdi. Faik Öztrak, “Sayın İnce, Cumhuriyet Halk Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı. Her tarafa, her yere aday olma hakkı var. Dolayısıyla bununla ilgili daha başka bir şey söyleyemem” diye cevap verdi.


- Reklam -

SON HABERLER

CHP’li belediyeler indirim yaparken Cumhur İttifakı zam yapıyor: Manisa’da su ücretlerine zam

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2019 Yılı 1. Olağan...

Süper Lig’de son haftanın programı açıklandı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto Süper Lig'de 34'üncü haftanın programını açıkladı.

Ukrayna 21 Temmuz’da seçime gidiyor

Ukrayna'da 21 Temmuza'da parlamento seçimleri yapılacak.Ukrayna Devlet Başkanlığı...

Ekrem İmamoğlu’na İstiklal Caddesi’nde büyük ilgi

31 Mart Yerel Seçimler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu, İstiklal...

“Plüton’da bir yüzey-altı okyanusu olabilir”

Japonya'nın Hokkaido, Tokuşima, Osaka ve Kobe üniversiteleri, Tokyo Teknoloji Enstitüsü ile ABD'nin...

Arsenal, Mkhitaryan’ı Bakü’deki finale götürmüyor

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal, Ermeni futbolcusu Henrikh Mkhitaryan'ı UEFA Avrupa Ligi finaline götürmeme kararı aldı. 

Boğaziçi Köprüsü’nde bir kişi aracını ateşe verip boğaza atladı

Boğaziçi Köprüsü'nde bir kişi geldiği otomobilini ateşe vererek boğaza atladı.

Şeytan Deresi’nde binlerce balık ölü bulundu

Kırklareli'nin Babaeski ilçesindeki Şeytan Deresi'nde henüz belirlenemeyen nedenle binlerce balık ölümü yaşandı. ...

İspanya’da squash turnuvasını kazanan kadınlara vibratör ve ağda ‘hediye edildi’

İspanya’nın kuzeyindeki Gijon şehrinde yaşanan olayda Asturias Squash (duvar tenisi) Şampiyonası’na...

Ardahan’da taş ocağındaki patlamada bir işçi daha yaşamını yitirdi

Ardahan'da taş ocağındaki patlamada hayatını kaybeden sayısı 3'e yükseldi.

Sonraki haber