Anasayfa SİYASET CHP taban ittifakı arıyor

CHP taban ittifakı arıyor

Yerel seçim hazırlıklarına hız veren CHP, dün bu gündemle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) topladı. Kulislerde tartışılan ‘ittifak’ iddialarına üstü kapalı bir yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Biz ittifakı halkla, milletle yapacağız. Her zaman söylediğimiz gibi tavanda kurulan ittifak değil, tabanda kurulan ittifaktır” dedi.


Önseçim var, tek yöntem yok

Yerel Yönetim Politikaları’ndan sorumlu olan Torun, MYK toplantısının içeriğine dair bilgi verdi.

Torun, CHP’nin adaylarını belirlenme sürecine dair teknik detayları da paylaştı. Tartışılan önseçim uygulamasının yapılacağını söyleyen Torun, aday tespitinde tek bir yöntemin uygulanmayacağını da duyurdu.

Torun, şu bilgiyi verdi; “Önseçim olacak, eğilim, merkez yoklaması olacak. Tabii bunlar anketlerle desteklenecek. Mutlaka her seçim bölgesinde, belli yerlerde anketler yapılacak. Yani illa tamamında önseçim yapılacak, tamamında merkez, eğilim yoklaması olacak diye bir kaide yok. Aday tespitleri o bölgenin özelliğine göre, bölgedeki sürece göre, aday sayısına göre bir şekilde değişecek. Ama sağlıklı olarak tabii ki önseçim kullanacağımız metotlar arasında.”

Belediyeleri nasıl sıraladılar?

Adayları nasıl açıklayacaklarına dair bir soru üzerine ise CHP’li Torun, şu ifadeleri kullandı; “Görevde olduğumuz belediyeleri ayrıca değerlendireceğiz. Onların zaten ortaya koydukları performanslar belli. Devem edecek arkadaşlarımızla devam edeceğimizi açıklayacağız. Devam etmeyecek arkadaşlarımızı da bir şekilde açıklayacağız. Ama bütün belediyeleri şöyle sıraladık: Yüksek oy oranı ile kazandığımız ve kaybettiğimiz yerler, az oy oranı ile kazandığımız ve kaybettiğimiz yerler olarak ayırdık. Bunları önümüzdeki süreçte peyder pey açıklayacağız.”

Ayrım yok: Tabanda ittifak

AKP ile MHP arasında ittifak görüşmelerinin yaşandığını söyleyen Seyit Torun, “Yani siz geçmişte ittifak kurdunuz da şimdi acaba bundan mı vazgeçiyorsunuz, yoksa geçmişte kurmadığınız ittifaktan dolayı seçimi kazanamayacağınız anlayışı ile bir korku ve panik içerisinde misiniz? Ne yaparsanız yapın, belediyecilikte artık sizin döneminiz bitmiştir” dedi.

CHP olarak halkla ittifak yapacaklarını vurgulayan Torun, “Biz hangi siyasi partiden olursa olsun, hangi bölgeden olursa olsun, hangi anlayışa sahip olursa olsun tabanda, vatandaşla, seçmenle ittifak yapacağız” ifadelerini kullandı.

AKP artık ‘altından kalkamaz’

CHP’li Torun, tek adam yönetimini ve AKP’nin ‘metal yorgunluğu’ gerekçesiyle belediyelerde gerçekleştirdiği tasfiyeleri de eleştirdi. Torun, “Mart ayında yapılacak seçimler tek adam yönetiminin ortaya koyduğu bu olumsuzlukları değerlendireceğimiz ve güvenoyu vereceğimiz bir yapı olacaktır” dedi.

Torun, şöyle devam etti; “İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir gibi birçok belediyede kendi belediye başkanını baskıyla, ağlatarak, tehdit ederek görevden alanlar, artık seçmenin karşısına nasıl çıkacaklar bilmiyorum. ‘Metal yorgunluğunu’ ifade ederek bunun altından kalkamazsınız. Yağmacı ve betoncu AKP’nin artık bu anlayışı bitmiştir. Artık büyükşehirlerde de diğer kentlerde de kimi aday gösterirlerse göstersinler, bu olayın altından kalkamazlar. Çünkü bu suçu hep birlikte işlediler.”

***

CHP Lideri üç büyük ile talip

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “İstanbul, Ankara ve İzmir’in şer ittifakının eline geçmesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışmaya açabilir” sözlerine karşılık “Üçünü de alacağız” diyerek meydan okudu. CNN Türk’te yayımlanan ‘Gece Görüşü’ programına konuşan Kılıçdaroğlu; “Ankara, İzmir, İstanbul üç büyük kenti de almaya talibiz. Alacağız da” dedi.

CHP’nin aday profiline de açıklık getiren Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı; “Her adayımız kesinlikle CHP’lidir. CHP bayrağı altında seçime girecektir. Elbette ki sevilen birisi olacaktır. Kazandıktan sonra ne inanç ne kimlik ne parti ne siyasal hiçbir ayırım yapmadan her vatandaşa eşit hizmet götürmeye özen gösterecektir. Bizim yerel yönetim anlayışımız böyle. Bu anlayışla aday olacak arkadaşlarımız herhangi bir ittifaka gerek duymaksızın seçimleri kazanacaktır ve belediye başkanı olarak büyük başarılar sağlayacaktır.”

***

Bir oy için bile çalışacak

chp-taban-ittifaki-ariyor-507936-1.

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP’de liderlik tartışmasının fitilini de ateşleyen Muharrem İnce, yerel seçimlerde partisi için elinden geleni yapacağını söyledi. Yalova’da Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnce, “Ben partiliyim. Partimin bir oy fazla alması için elimden gelen her şeyi yaparım. Nasıl ki cumhurbaşkanlığı seçiminde 68 vilayete gidip 107 miting yaptıysam, önümüzdeki yerel seçimlerde de partimizin bir oy fazla alması için elimden ne geliyorsa onu yaparım” dedi.

Önseçim istedi

Yalova’da kimin belediye başkanı adayı olmasını istediği sorusu karşısında ise İnce, “Yalova’nın milletvekili, il başkanı, yöneticileri var ama benim görüşüm önseçim yapılması ve anket yapılmasıdır. Takdir partili yöneticilerindir, ama ben önseçimle anketin karışımını savunuyorum” yanıtını verdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,366AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Seçim sonrası çalışmalara başlayan TBMM 2,5 aylık yaz tatiline giriyor

Yerel seçimler nedeniyle Şubat ayının son haftasında tatile giren Meclis, uzun süre...

Kütahya’da kadın cinayeti: Eşini vurup intihar etti

Kütahya'da, telefon tamircisi Ender Y. (37), temizlik görevlisi eşi Nimet Y.'yi (31) çıkan...

Hükümet pancarı unuttu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, 2019 şeker pancarı alım...

50 sterlinlik banknotlara Alan Turing basılacak

Bilgisayar ve yapay zeka konularında çığır açan buluşlara sahip bilim insanı Alan...

Muğla’da taş ocağı protestosu: Sandras madene kurban edilemez

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinin kırsal Ağla Mahallesi Altınsivri Tepesi'ndeki ovilin madeni ocağını...

Darbeci asker İlhami Polat’ın Almanya’dan iadesi istendi

Almanya'dan 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol oynayan eski Kara Harp Okulu...

Irak aileleri IŞİD’li 33 çocuğu Rusya’ya iade etti

Irak Dışişleri Bakanlığı, aileleri IŞİD'e katılan 33 çocuğun Rusya’ya iade edildiğini açıkladı.

Pakistan’da pazar yerine yıldırım düştü: 22 kişi hayatını kaybetti

Pakistan'ın Azad Keşmir özerk bölgesinde bir pazar yerine yıldırım düştü. Yıldırım düşmesi...

Fenerbahçe, Derrick Williams ile anlaştı

Fenerbahçe Beko, Nando De Colo ve Leo Westermann transferlerinin ardından 4 numara...

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ı çağıracak ve soracak yürekli bir savcı arıyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde savcılara...

Sonraki haber