Anasayfa GÜNCEL CHP teklif etti, İBB’nin otobüsçülere ödediği katkı payı yükseltildi

CHP teklif etti, İBB’nin otobüsçülere ödediği katkı payı yükseltildi

Özel halk otobüslerine, taşıdıkları indirimli ve ücretsiz yolcu başına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ödenen katkı payına CHP grubunun teklifi doğrultusunda geçiş başına 22.5 kuruş zam yapıldı. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “AKP bizim zam önerimizin daha da ötesine geçti. Neden? Haftaya seçim var. AKP kendi önerisi gibi sunuyor ama bunların hepsi seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri, CHP grubunun önerileridir” dedi. Oybirliği ile alınan karara göre, özel halk otobüslerine ödenen katkı payları 92.5 kuruş ile 77.5 kuruş arasında değişecek.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, İstanbul’da özel halk otobüslerinin geçtiğimiz yıl zarar ettikleri için gerçekleştirdiği kontak kapatma eylemi sonrasında İBB’nin, indirimli ve ücretsiz yolcu başına ödediği 30 kuruşluk katkı payı kademeli olarak 55-70 kuruşa çıkarılmıştı.

Mayıs ayı İBB Meclis oturumunda da konu tekrar gündeme gelmişti. Alınan kararın süresinin dolması nedeniyle, 30 Haziran 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere toplu ulaşım operatörlerine sübvansiyon ödemelerine ilişkin karar alınmak üzere hazırlanan komisyon raporu meclise havale edilmişti.

Raporu görüşülürken CHP grubu tüm sınıftaki otobüslere ücretsiz ve indirimli geçiş başına 10 kuruş zam yapılmasını önermişti. CHP’yi “Polyanacılık” oynamakla suçlayan AKP grubu tartışmalar sırasında geri adım atarak teknik inceleme için raporu komisyona geri çekmişti.

Teknik inceleme sonrasında rapor, İBB Meclisi Haziran ayı oturumunun ilk bileşiminde gündeme geldi. Alınan karar ile özel halk otobüslerine ücretsiz geçiş başına İBB tarafından ödenen katkı payına 22.5 kuruş zam yapıldı. Oy birliği ile alınan karara göre özel halk otobüslerine ödenen katkı payları 92.5 kuruş ile 77.5 kuruş arasında değişecek. Zam 30 Haziran’dan itibaren geçerli olacak.

İlginizi çekebilir:  AKP'li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

SÖZLÜ TARTIŞMA ÇIKTI

Rapor oylanması öncesinde AKP ve CHP grubu arasında sözlü gerginlik yaşandı. AKP İBB Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, “4 yıldır öğrenci kullanımı için halk otobüslerine sübvanse veriliyordu. Uzun zamandır İETT bilet ücretlerine zam yapılamadığı için, halk otobüslerinin artan maliyetlerinin karşılanması için her kullanım için bir sübvanse oranı vardı. Biz bunları 70 kuruştan, 92.50 kuruşa, 65 kuruştan 87.50 kuruşa, 60 kuruştan 82.50 kuruşa ve 55 kuruştan da 77.50 kuruşa çıkartarak belediyenin sübvanse etmesini gündeme getirdik. Yıl sonuna kadar da bunun bu şekilde olmasını teklif ediyoruz. Hizmet aldığımız halk otobüslerini artan maliyetlerini bir şekilde karşılanması gerekiyor. Halk otobüsleri camiasına hayırlı olsun” dedi.

“AKP BİZİ KÖTÜ NİYETLE SUÇLAMIŞTI”

CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “Bu konuyu bugün görüşmemizin tek nedeni CHP grubudur. AKP grubunun geçen ay getirdiği öneri başka bir öneriydi. CHP grubu olarak ek bir öneri yaptık, suçlamalarla karşılaştık” dedi. Tüm kategorilerdeki otobüslere ödenen katkı payına 10 kuruş zam yapılmasını önerdiklerini hatırlatan Balyalı, “Kötü sözlerle karşılaştık, kötü niyetli olmakla suçlandık. Yaptığımız tartışma sonrasında AKP grubu komisyona çekti. Bugün görüyoruz ki AKP bizim önerimizin daha da ötesine geçip A sınıfı otobüslere verilen katkı payını 92.5 kuruşa çıkardı. Neden? Haftaya seçim var. Tek gerekçesi bu. Geçen ay burada kötü niyetle suçlanmamıza rağmen bizim önerimizi aşan biçimde zam yapıldı. Suya da indirim yapılabilirdi. 25 sene boyunca yapılmadı. İmamoğlu vaat etti, CHP olarak arkasında durduk. AKP grubu kendisi yapmış gibi meclise getirdi. Servisçilerin plaka tahdidi talebini en başta cumhurbaşkanı reddetti. İmamoğlu tahdit sözü verdi, AKP yanından bile geçmedi. Seçim var diye geçen hafta alelacele UKOME kararı ile bu geçirildi. Şimdi özel halk otobüslerine bizim önerimizin ötesine geçen ve kendi önerileri gibi sundukları bir zam yapılıyor. Bunların hepsi CHP önerileridir, İmamoğlu vaatleridir. AKP bizi izlemeye devam ediyor. İzlemeye devam etsinler her şey çok güzel olacak” diye konuştu.

“İYİ NİYETLİ DEĞİL DEDİM”

Faruk Gökkuş da su ve toplu taşıma indirimlerinin AKP’nin vaatleri arasında da olduğunu belirterek, “Konuştuğumuz gündemdeki raporla alakalı da müdürlüğün teklifini revize etmesi var. Rapor CHP’nin önerisiyle değil, halk otobüsleri şirketlerini önerisiyle revize edilmiştir” diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Mehmet Selim Bilmen de Balyalı’ya yanıt vererek, “Ben kötü niyetli demedim ‘iyi niyetli değil’ dedim. CHP’li komisyon üyeleri artış talep edebilirdi. Komisyonda müzakere edilmeyen bir şeyin son dakikada meclise getirilmesi nedeniyle ‘iyi niyet yoktur’ dedim” açıklamasında bulundu.

İlginizi çekebilir:  Ahmet Davutoğlu günah çıkardı

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,494AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber