CHP YDK’dan Sağlar’a kınama cezası
26.05.2017 13:01 GÜNCEL
Karar,  Sağlar’ın  PM üyeliğini sona erdirirken, bir yıl süreyle parti organlarına adaylık yolunu da kapatıyor .Sağlar: ”Kınama cezasını hak etmedim. Beni PM’ye seçenlerin hakkını savunmak üzere mahkemeye başvurarak hukuki  itiraz hakkımı kullanacağım”

SEBAHAT KARAKOYUN

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen Fikri Sağlar hakkında “kınama” cezası verdi. Karar, Sağlar’ın Parti Meclisi (PM) üyeliğini sona erdirirken, bir yıl süreyle parti organlarına adaylık yolunu da kapattı. Kınama cezasını hak etmediğini belirten Sağlar, hukuki haklarını kullanarak kararı yargıya taşıyacak.

CHP’de yönetim anlayışına ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik açıklamaları nedeniyle 7 Mayıs’ta PM’de 19 üyenin itirazına rağmen, 38 oyla “tedbirli olarak kesin ihraç” talebiyle YDK’ya sevk edilen Fikri Sağlar hakkında dün karar çıktı. YDK, Sağlar’la ilgili tüzüğün “parti yararlarını zedeleyici yayın ve propaganda yapmak”, “Parti görevlilerini küçültücü sözler söylemek”, “Parti çalışmalarını zorlaştırıcı eylem ve davranışlarda bulunmak” suçlarını düzenleyen hükümleri uyarınca oy birliğiyle ile “kınama” cezası verdi.

Aday olamayacak

CHP Tüzüğü’ne kınama cezası alanlar bir yıl süreyle parti organlarına seçilemiyorlar, seçilmiş olanlar da görevden alınıyorlar. Bu karar ile son kurultayda Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almadığı halde PM’ye en yüksek oy alan üçüncü isim olarak giren Sağlar’ın bu kurula üyeliği sona erecek. Sağlar ayrıca bir yıl içinde parti organlarında yapılacak seçimlerde aday olamayacak.

Sağlar “Hak etmedim”

Fikri Sağlar, BirGün’ün YDK kararına ilişkin sorusu üzerine “Karara saygı duymakla birlikte kınama cezasını hak etmediğini” söyledi. Bu karar ile partinin en yüksek karar organı olan Kurultay’da delegelerce kendisine verilen bir görevin elinden alındığına dikkati çeken Sağlar, “Partimizde bir belediye başkanının yaptıklarına karşılık ılımlı davranılarak ‘uyarı’ cezası verilirken, düşünce ve ifade özgürlüğünün karşılığında ağır yaptırımı olan ‘kınama’ cezası verilmesini kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Hem seçilme hakkımı hem de PM üyeliğimi elimden alan bu karara karşı bütün hukuki süreçleri işleteceğim. Beni PM’ye seçenlerin hakkını savunmak üzere mahkemeye başvurarak hukuki itiraz hakkımı kullanacağım” diye konuştu.

Murat Hazinedar’a “uyarı” cezası verilmişti

Fikri Sağlar’ın işaret ettiği Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile ilgili disiplin süreci de CHP’de tartışmalara neden olmuştu. Belediyelerle ilgili iddiaları inceleyen komisyonun hazırladığı raporda Hazinedar hakkında disiplin işlemi başlatılması istenmişti. Bu süreçte Hazinedar’la bazı vekiller arasında karşılıklı suçlamalar yaşanırken, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu Twitter’dan “Bıçak kemiğe dayandı... Kan kusup kızılcık şerbeti içtim demekten bıktım... Beşiktaş Belediye Başkan'ı hakkında disiplin süreci başlamalı...” paylaşımıyla tepkisini dile getirmişti. Ardından konu PM’de gündeme getirilmiş ve verilen dilekçe bir süre bekletildikten sonra Hazinedar hakkında disiplin süreci başlatılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun bu süreç devam ederken Hazinedar’ın annesi adına Ordu’da yaptırdığı okulun açılış törenine katılması da eleştirilere yol açmıştı. CHP YDK yaptığı incelemenin ardından Hazinedar hakkında “yazılı dikkat çekme” dışında bir yaptırımı bulunmayan “uyarı” cezası vermişti.