Anasayfa SİYASET CHP’de hasar tespiti

CHP’de hasar tespiti

CHP’de yaşanan aday tartışmaları sadece merkez yönetim ve parti meclisi ile sınırlı kalmadı. Seçmen üzerinde de ciddi bir moral bozukluğu ve umutsuzluk yarattı. Seçim sonuçları parti içinde ciddi sorunlar üretebilir

Cumhuriyet Halk Partisi yerel seçimler sürecinin en sancılı hafta sonunu yaşadı. Kazanma şansının yüksek olduğu il ve ilçeler için aday isimlerinin belirlenmesi partide artçıları devam eden küçük çaplı depreme neden oldu. Yaşananlar sadece parti merkezi ile sınırlı kalmayıp örgüte sıçrarken, seçmende bir kez daha umutsuzluk yarattı.

PROGRAM TARTIŞILACAKTI

CHP genel merkezi ve büyükşehirlerin il örgütleri yaklaşık dört aydır yerel seçimlerde isimler değil programların tartışılacağına dair net ifadeler kullanmışlardı. Bu açıklamalarda daha önceki seçimlere atfen “bu sefer öyle olmayacak” cümlesi de çok duyulmuştu. Hafta sonu gerçekleşen MYK ve Parti Meclisi, CHP açısından değişen çok fazla bir şeyin olmadığını gösterdi. Son bir iki gündür kamuoyu önünde yaşanan tartışmalarda programdan çok fazla eser yok. Hatta adayın daha çok kimin desteğini aldığı, parti içi iktidar mücadelesinde nerede konumlandığı üzerinden tartışma yürüyor.

KRİTER NEDİR?

Belediye başkan adaylarının tespitinde somut, ölçülebilir bir kriterin ortaya konmaması tartışmanın hararetini artıran nedenlerden biri. Bazı yerlerde kamuoyu yoklamaları, bazılarında örgüt seçiciliği, bazılarında da genel merkez inisiyatifi gibi soyut ifadelerle adaylar MYK’de belirlenip PM’nin önüne geldi. Doğaldır ki zaman zaman kavgaya varan 13 saatlik tartışmalı PM toplantısı bu sıkıntılı süreci aşmaya yetmedi. Kadıköy, Şişli, Ataşehir, Maltepe Mersin-Yenişehir gibi adayı belli olan ya da olmayan seçim bölgeleri ile tartışma bu yüzden bitecek gibi görünmüyor.

KİMİN DEDİĞİ OLDU?

Aday belirleme süreçlerinin açığa çıkardığı ya da daha doğru bir tanımlama ile kristalize ettiği bir başka gerçek partiler içerisinde ekiplerin varlığı. CHP’nin kazanacağı ilçeler için verilen mücadelede genel merkezle ya da ayrı hareket eden ekipler var. Sosyal demokrat ya da sol partiler içinde ekiplerin ya da farklı düşüncelerin varlığı kuşkusuz anlaşılır bir durum. Ama dünyada bu ayrılıklar esas olarak fikri temelde gerçekleşir. CHP içinde mevcut olan pozisyon alışların fikri bir farklılığa dayadığı söylenemez. Farklı illerde, ilçelerde birbirinden ayrı yaşam görüşüne, siyasal duruşa sahip adaylar aynı ekip tarafından gösterilebiliyor. Aynı ekibin desteklediği bir aday HDP’ye fazla yakın bulunurken, başka bir ilçede desteklediği isim milliyetçi olarak tanımlanıyor.

BÖYLE DEVAM EDEBİLİR Mİ?

31 Mart yerel seçimlerin söylendiği gibi Türkiye için çok kritik bir aşamayı ifade ettiği görüşüne çok fazla itibar etmek mümkün değil. Bu daha çok Cumhur İttifakı’nın “beka meselesi” propagandasına su taşıyan bir görüş olmaktan öteye gidemez. Bununla birlikte Millet İttifakı için özellikle de CHP için kritik bir aşama olduğu kesin. Olası bir başarısızlık 1 Nisan itibari ile önü alınamaz bir tartılmayı beraberinde getirecektir. Başarı (Ankara ya da İstanbul’dan en az birinin kazanılması) kuşkusuz tartışmaları öteleyecektir. Ama bu hava ile böyle bir sonuca ulaşmakta çok kola değil.

YIKIM GÖRÜNENDEN FAZLA

Hem CHP’de aktif siyaset yapanlarla hem de hepimizin ailesinde bulunan CHP’ye oy veren seçmenle konuşulduğunda yaşananların görünenden çok daha fazla zara verdiğini söylemek mümkün. Parti içinde yaşananlar bizzat partili militan ve seçmenler tarafından çok kaba tabirle “koltuk kavgası” olarak kodlandı. Üstelik AKP’ye karşı verilen mücadele parti içinde yaşananlara karşı şal vazifesi görmeye de yetmemiş gibi. Yaklaşık 25 yıldır CHP’nin farklı kademelerinde yöneticilik yapmış bir ismin “AKP ile verilecek mücadelenin olmazsa olmazı onun gibi parti olmamakla başlar” sözü partinin ruh halini göstermeye yetiyor. İki ayda bu ruh halinden çıkılır mı şimdiden kestirmek mümkün değil. Ama görünen şu ki geçen hafta sonu yaşananlar kalıcı hasar bırakmış. En azından seçmen nezrinde.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,454AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Like/Beğendim

Toplum olarak ya da kişisel yaşantımızda her şeyin olumlu olmasını istiyoruz, bunda...

‘15 Temmuz Anayasası’, demokratik rejim ve sistem dışı…

OHAL’de hazırlanarak halkoyuna sunulan ve yürürlüğe konulan 6771 sayılı yasa ile gerçekleştirilen...

Orada bir ilçe var uzakta!

Türkiye borç batağında. İsraf almış başını gidiyor…

İstanbul’un Canan’ı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 18 Temmuz 2019 Perşembe (Bugün) Çağlayan...

Instagram fotoğrafların beğeni sayısını gizleyecek

Sosyal medya sitesi Instagram, fotoğrafların beğeni sayısını gizlemek için testler yapıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü görevden alındı, valilerin görev yeri değiştirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Sonraki haber