Anasayfa GÜNCEL CHP'de ihraçlar kapıda

CHP’de ihraçlar kapıda

“Seçimden sonra CHP’ye döneceğiz” propagandasına Seyit Torun’dan tepki geldi: CHP’de ihraçlar kapıda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris mitinginde, CHP’den ayrılıp başka partiye geçenlerle ilgili söylediği “Bu bizim anlayışımıza ters. Bazı arkadaşlarımız aday yapmadık diye ayrılıp başka partiden aday oldular” sözleri üzerine CHP’de ihraç hareketliliği başladı.

Aday listeleri açıklandıktan sonra, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın DSP’den, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadan ve Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in Demokrat Parti’den aday olmalarına CHP’den tepkiler yükselmeye devam ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’nin ciddi bir kurumsal yapıya sahip olduğunu anımsatarak, partiye zarar verenlerin tavırlarını değerlendirmeye başladıklarını söyledi.

Seyit Torun, aday gösterilmedikleri için partiden ayrılanların tercih haklarını kullandıklarını söyleyerek, “Ancak seçmene kendini şirin göstererek oy devşirmeye çalışanların CHP adını kullanmaları siyasi ahlaka aykırıdır. CHP’den istifa etmedikleri halde, bu adayların hizmetinde olanlar da partiye ihanet etmektedirler. Olağanüstü bir dönemden geçerken bunları affetmemiz mümkün değildir. Parti tüzüğümüz gayet açıktır,” diyerek ihraç kapısını araladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ise, “Bu konuda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris mitinginde yaptığı konuşması gayet açıktır. Genel Başkanımız, bireysel çıkışları doğru bulmadığını, bunun parti anlayışına ters olduğunu söyledi. ‘Ben yoksam başkanlık da yok’ anlayışı, bizim anlayışımız değil. Bizler şöyle ya da böyle gelip gideriz. Bu tür insanların bir topluma, bir beldeye, bir ilçeye, büyükşehire doğru dürüst hizmet edeceğine de inanmıyorum” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, aday gösterilmemelerine rağmen propagandalarına CHP’yi alet edenlerin, şu an başka parti saflarında mücadele ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“CHP’li olan CHP’de kalır. CHP’nin başarısı için çalışır. Aday gösterilmedikleri zaman CHP’den kolayca ayrılanların partisi, artık CHP değildir. Bunlara yakın ve partiden istifa etmemiş olanlar da artık CHP’li değildir. Başka partiden aday olduğu halde, ‘ben CHP’liyim. Seçimden sonra ya da kazandıktan sonra CHP’ye geri döneceğim’ diyen başkanlara ve çevresindekilere tek bir önerim var: Eğer bunlar CHP’lilerse oylarını bu seçimde CHP’ye verirler. CHP’nin tüzüğü açıktır. Başka parti saflarında yer alanlara başka söyleyecek sözüm yok.”

Ortaca’da soruşturma başladı

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan da, partisinden ayrılıp Demokrat Parti’den aday olan Hasan Karaçelik’in seçim propagandasına tepki gösterdi. Karaçelik’in “Ben genel merkezin tavrına karşıyım. Atatürkçü ve CHP’liyim. Seçimlerden sonra CHP’ye geçeceğim” sözlerine tepki gösteren Tezcan, “Partimizden istifa ederek ayrılanlarla bağımız kopmuştur. Atatürk’ün kurduğu partimizden ayrıldıktan sonra seçmeni etkilemek amacıyla hala CHP söylemlerine sarılmaları ibret vericidir. Bu CHP’nin büyüklüğünü gösteriyor. Sanırım bunlar aday oldukları partiden utanmaktadırlar. Şu anda partimizden istifa etmedikleri halde başka parti saflarında yer alan üyelerimizi de saptamaya başladık. Araştırmalarımız bittikten sonra tüzüğümüzün ilgili maddelerini işleteceğiz” dedi.

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, “Bu kişiler partimize ihanet içindedirler. Elbette bu ihaneti affetmeyeceğiz” diyerek, yakın dönemde Muğla CHP’de ihraçların başlayacağı sinyalini verdi.

SON HABERLER

Diyarbakır’da Newroz coşkusu

Diyarbakır'da Newroz Parkı’nda düzenlenen kutlamaya on binlerce kişi katıldı.

Hollanda’da eyalet meclisi seçimlerini aşırı sağcı parti kazandı

Hollanda'da dün yapılan, Senatodaki sandalye sayısını etkileyen eyalet seçimlerinde ilk sonuçlara göre...

Oy vermeye gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Yurttaşlar, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini seçmek için gideceği sandık başında oylarını 6...

“Bu seçimler, Erdoğan’ın sandıkta yenilebileceğini gösterebilir”

Yerel seçimlere ilişkin Financial Times'a konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur...

AB coğrafyasının yüzde 43’ü orman

Avrupa Birliği'nin (AB) yüzde 43'ünün ormanlık ve ağaçlık alandan oluştuğu açıklandı.

Nesli tükenmekte olan vaşak karayolunda görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu kırmızı listede koruma altında bulunan vaşak,...

Maden ocağında göçük: 1 işçi mahsur kaldı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki kömür madeni ocağında göçük meydana geldi....

Adviye Bal’ın engel tanımayan akışı

>>Art Parisa Galeri’de sergi açma fikri nasıl gelişti?Galeri kurucuları Parisa ile Ahad...

Gökhan Töre’den Fikret Orman’a cevap

Beşiktaşlı futbolcu Gökhan Töre, siyah-beyazlı kulübün başkanı Fikret Orman'ın kendisi için yapmış...

Mozambik’te kasırgadan ölenlerin sayısı 217’ye yükseldi

Mozambik’te Idai kasırgası sonrası hayatını kaybedenlerin sayısının 217’ye yükseldiği belirtildi.