Anasayfa GÜNCEL CHP'de ihraçlar kapıda

CHP’de ihraçlar kapıda

“Seçimden sonra CHP’ye döneceğiz” propagandasına Seyit Torun’dan tepki geldi: CHP’de ihraçlar kapıda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris mitinginde, CHP’den ayrılıp başka partiye geçenlerle ilgili söylediği “Bu bizim anlayışımıza ters. Bazı arkadaşlarımız aday yapmadık diye ayrılıp başka partiden aday oldular” sözleri üzerine CHP’de ihraç hareketliliği başladı.

Aday listeleri açıklandıktan sonra, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın DSP’den, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadan ve Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in Demokrat Parti’den aday olmalarına CHP’den tepkiler yükselmeye devam ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’nin ciddi bir kurumsal yapıya sahip olduğunu anımsatarak, partiye zarar verenlerin tavırlarını değerlendirmeye başladıklarını söyledi.

Seyit Torun, aday gösterilmedikleri için partiden ayrılanların tercih haklarını kullandıklarını söyleyerek, “Ancak seçmene kendini şirin göstererek oy devşirmeye çalışanların CHP adını kullanmaları siyasi ahlaka aykırıdır. CHP’den istifa etmedikleri halde, bu adayların hizmetinde olanlar da partiye ihanet etmektedirler. Olağanüstü bir dönemden geçerken bunları affetmemiz mümkün değildir. Parti tüzüğümüz gayet açıktır,” diyerek ihraç kapısını araladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ise, “Bu konuda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris mitinginde yaptığı konuşması gayet açıktır. Genel Başkanımız, bireysel çıkışları doğru bulmadığını, bunun parti anlayışına ters olduğunu söyledi. ‘Ben yoksam başkanlık da yok’ anlayışı, bizim anlayışımız değil. Bizler şöyle ya da böyle gelip gideriz. Bu tür insanların bir topluma, bir beldeye, bir ilçeye, büyükşehire doğru dürüst hizmet edeceğine de inanmıyorum” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, aday gösterilmemelerine rağmen propagandalarına CHP’yi alet edenlerin, şu an başka parti saflarında mücadele ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“CHP’li olan CHP’de kalır. CHP’nin başarısı için çalışır. Aday gösterilmedikleri zaman CHP’den kolayca ayrılanların partisi, artık CHP değildir. Bunlara yakın ve partiden istifa etmemiş olanlar da artık CHP’li değildir. Başka partiden aday olduğu halde, ‘ben CHP’liyim. Seçimden sonra ya da kazandıktan sonra CHP’ye geri döneceğim’ diyen başkanlara ve çevresindekilere tek bir önerim var: Eğer bunlar CHP’lilerse oylarını bu seçimde CHP’ye verirler. CHP’nin tüzüğü açıktır. Başka parti saflarında yer alanlara başka söyleyecek sözüm yok.”

Ortaca’da soruşturma başladı

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan da, partisinden ayrılıp Demokrat Parti’den aday olan Hasan Karaçelik’in seçim propagandasına tepki gösterdi. Karaçelik’in “Ben genel merkezin tavrına karşıyım. Atatürkçü ve CHP’liyim. Seçimlerden sonra CHP’ye geçeceğim” sözlerine tepki gösteren Tezcan, “Partimizden istifa ederek ayrılanlarla bağımız kopmuştur. Atatürk’ün kurduğu partimizden ayrıldıktan sonra seçmeni etkilemek amacıyla hala CHP söylemlerine sarılmaları ibret vericidir. Bu CHP’nin büyüklüğünü gösteriyor. Sanırım bunlar aday oldukları partiden utanmaktadırlar. Şu anda partimizden istifa etmedikleri halde başka parti saflarında yer alan üyelerimizi de saptamaya başladık. Araştırmalarımız bittikten sonra tüzüğümüzün ilgili maddelerini işleteceğiz” dedi.

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, “Bu kişiler partimize ihanet içindedirler. Elbette bu ihaneti affetmeyeceğiz” diyerek, yakın dönemde Muğla CHP’de ihraçların başlayacağı sinyalini verdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,674AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber