CHP’den HDP’ye ‘Batı’da aday gösterin’ önerisi

HDP, Batı illerinde seçime girip girmeme kararını henüz vermedi. CHP’nin ise HDP’ye, “Oylarınız AKP’ye gitmesin, Batı’da adayınız olsun” önerisinde bulunduğu öğrenildi

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde yedi Kürt partisi ile ittifak yapma kararı alan HDP, açıkladığı 41 belediye eş başkanı adayları arasında ittifak partilerinin temsilcilerine yer vermedi.

Önümüzdeki günlerde diğer belediye eş başkan adaylarını açıklamaya hazırlanan HDP, 12 ilçe belediyesine ittifak yaptığı partilerden temsilcilerini aday gösterecek. Parti içerisinde bu ilçelerin hangileri olacağına yönelik tespit çalışması sürüyor. İttifak yapılan partilerin temsilcilerinin belediye meclisi üyelikleri için de aday gösterileceği öğrenildi.

Batı’DA NE OLACAK?

CHP ve İyi Parti’nin kurduğu ittifakın dışında bırakılan HDP, batıdaki illerde aday çıkarıp çıkarmayacağına ilişkin tartışmaları da sürdürüyor. Edinilen bilgiye göre, parti içerisinden bir grup, Batı illerinde büyükşehir belediyeleri için aday çıkarmamayı ve sadece belediye meclisi üyeliği için aday çıkarmayı savundu. Bu görüşe karşı çıkan bir grup partili ise “her yerde adaylarımız olmalı” diyor.

***

HDP KONUYU GÖRÜŞECEK

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde aday çıkarıp çıkarmama konusunda henüz fikir birliğine varamayan HDP’ye CHP’den ilginç bir “öneri” geldiği de öğrenildi. Buna göre, bir temasta bulunan CHP yönetimi, HDP’nin batıdaki büyükşehirlerde aday çıkarmasını istedi. HDP’nin aday çıkarmaması durumunda muhafazakar Kürt seçmenin tamamının AKP’ye yöneleceğine dikkati çeken CHP’li yöneticilerin bu düşüncesi de önümüzdeki günlerde HDP yönetiminin gündemine gelecek.

BİZİ TAKİP EDİN

358,896BeğenilerBeğen
54,842TakipçiTakip Et
1,079,972TakipçiTakip Et
7,376AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL