CHP’den ‘vergide adalet’ teklifi

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Gelir Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılması için Meclis’e yasa teklifi verdi. Teklif yasalaşırsa asgari ücret gelir vergisinden muaf tutulacak, bunun yanında asgari ücretin üzerindeki ücretlerde asgari ücrete kadar olan kısım yine gelir vergisinden muaf tutulurken, ücretin kalan kısmı ise sabit olarak yüzde 15 üzerinden vergilendirilecek. Kamu çalışanlarının vergi dilimi de yüzde 15’te sabitlenecek.

Yasa teklifinin gerekçesinde, Türkiye’de en fazla vergi ödeyen kesimin çalışanlar olduğuna vurgu yapan Demirtaş, “Bu teklif ile vergide adaletin sağlanması için önemli bir adım atılmış olacak” dedi. Maaşlara yapılan zamların daha çalışanların eline geçmeden eridiğini ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

“2018 yılında işçi ve memurlar, verilen düşük zam oranları ile enflasyon karşısında ezildi. Önümüzdeki günlerde enflasyonda yaşanacak artış nedeniyle çalışanların gelirleri reel olarak çok daha fazla düşecek, ama gelir vergisi diliminin artması ile daha fazla vergi verecekler ve sonuç olarak daha fazla yoksullaşacaklar. Makyajlı enflasyon nedeni ile düşük oranda zamlarla yetinmek zorunda kalan çalışanların ücretlerindeki artışlar, daha ellerine geçmeden gidecek.”

Asgari ücretli 2 ay vergi için çalışacak

Çalışanların çok büyük bir kısmının ya asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üstünde ücret aldığına işaret eden Demirtaş, son açıklanan gelir vergisi tarifesi ile zaten çok düşük olan bu ücretlerden bir de yüksek oranda gelir vergisi kesintisi yapılacağına dikkat çekti:

“Asgari ücretli bir çalışan, bir ayda toplam 887 lira doğrudan ve dolaylı vergi ödemesi yapıyor. Yani asgari ücretli brüt maaşının yüzde 35’ini vergi olarak ödüyor. Yeni vergi dilimlerine göre asgari ücretli ağustos ayından sonra yüzde 20’lik vergi dilimine girecek, ödeyeceği gelir vergisi 326 liradan 404 liraya çıkacak. Bu da asgari ücretlinin maaşında aylık 78 liralık bir azalışa neden olacak. Asgari ücretli bir çalışan yıl boyunca devlete 4 bin 319 lira gelir vergisi ödeyecek. Bir başka deyişle yılın 2 aydan fazlasını vergi ödemek için çalışmak zorunda kalacak. Memurların ise maaşlarında yaşanacak kayıp yüzde 30’lara ulaşacak.”

2019 yılının çalışanlar açısından çok zor bir yıl olacağını belirten Demirtaş, “Bu sebeple çalışanların üzerindeki vergi yükünün azaltılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,609TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL