Anasayfa GÜNCEL CHP'li Şeker, Yedikule Projesi'ni Meclis gündemine taşıdı

CHP’li Şeker, Yedikule Projesi’ni Meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Şeker, İstanbul’un önemli tarihi bölgelerinden olan Yedikule’de yapımı devam eden Yedikule Projesi’ni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelttiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Şeker, AKP’nin İstanbul’a ihanet etmeye devam ettiğini söyleyerek “AKP İstanbul’a ihanet etmeye bir son vermek istiyorsa, Yedikule semalarına bir hançer gibi saplanacak olan bu projenin izinlerini iptal etmeli” dedi.

İki kıtayı birbirine bağlayan, yedi tepede kurulu İstanbul’un tarih boyunca önemli kültürlere ev sahipliği yaptığını söyleyen Şeker, “Bu tarihi alanların korunması kültürel mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılabilmesi açısından önemli. Ancak kent yönetiminin kent dokusuna yalnızca rant odaklı yaklaşması şehrin dokusunda son on yıllarda ciddi bozulmalara yol açtı” diye konuştu.

Erdoğan’ın “İstanbul’a İhanet Ettik” sözlerini hatırlattı

“Bu doku bozulmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ‘İstanbul’a ihanet ettik’ sözleri ile kabul edildi” diyen Şeker, İstanbul’un önemli tarihi bölgelerinden olan Yedikule’de devam eden bir inşaat projesi ile İstanbul’a ihanetin hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Yedikule’nin hem turistler hem İstanbullar için gözde uğrak mekanlardan olduğunu hatırlatan CHP’li Şeker, “Son günlerde tarihi Yedikule’de Yedikule’nin tarihi ve kültürel dokusuyla tümüyle uyumsuz, rant odaklı bir proje devam ediyor. Oysa inşaatın devam ettiği tarihi yarımada UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan çok sayıda önemli eseri ile bütüncül olarak korunması gereken bir bölge. Yedikule Hisarı’nın hemen yanı başında yükselen ve bölge dokusuna geri dönülmez hasarlar verecek olan bu projeden bir an önce vazgeçilmeli” dedi.

Peri Bacaları’nda başlayan inşaat durdurulmuştu

Kapadokya bölgesinde Peri Bacalarının hemen yanında başlayan ve bölge dokusuna zarar vereceği için kamuoyunun tepkisini çeken inşaatın da gelen tepkilerin ardından durdurulduğunu söyleyen Şeker, “Benzer bir adım Yedikule Projesi için de atılmalı ve çok geç olmadan tarihi dokuya zarar verecek bu inşaat durdurulmalıdır” dedi.

CHP’li Şeker, Bakan Murat Kurum’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

>> Emlak Konut GYO AŞ’nin işveren olarak yer aldığı İstanbul Fatih Yedikule Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım İşi’nin Yedikule’nin tarihi dokusuna vereceği zararın boyutuna ilişkin herhangi bir ön tespit ve değerlendirme çalışması yapıldı mı?

>> Projenin ihalesi ve iş başlangıcı öncesinde İstanbul’un ve Yedikule’nin tarihi ve kültürel dokusu ilişkin konunun uzmanlarının, tarihçilerin ve Yedikule sakinlerinin görüşü alındı mı?

>> Yedikule gibi dünya genelinde tarihi öneme sahip bir bölgede semt dokusu ile ilgisiz bu tür bir projeye nasıl onay verildi?

>> UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve tarihi öneme sahip İstanbul Surları’nın hemen yanı başında yükselen bu yapılar için Anıtlar Kurulu’ndan izin alındı mı?

>> UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölgenin hemen yanı başında yer alan, bölgenin kültürel dokusuyla tümüyle uyumsuz böyle bir projeye hangi kurum, nasıl imar izni vermiştir? Verilen iznin iptal edilmesi düşünülmekte midir?

>> İlgili parsellerde imar izni hangi kurum tarafından verildi? İmar uygulaması için herhangi bir imar plan tadilatı, plan değişikliği yapıldı mı? Yapıldı ise hangi kurum tarafından yapıldı?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber