Anasayfa GÜNCEL CHP'li Tundere'den Meclise tütün yasası teklifi

CHP’li Tundere’den Meclise tütün yasası teklifi

CHP'li Tutdere, binlerce tütün üreticisini kaçakçı statüsüne sokup, hapse girmelerinin yolunu açan ve tütünü bitirecek son darbeyi vuracak olan hapis cezasının kaldırılması için kanun teklifi verdi. Adıyaman tütün pazarında tütüncülerle birlikte açıklama yapan Tutdere Önce beni hapse atsınlar, Adıyamanlılarla birlikte yatarız” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, Adıyaman tütün pazarında yaptığı açıklamada TBMM’ye tütüncüleri hapse sokup, tütüncülüğü bitirecek yasanın düzeltilmesi için kanun teklifi verdiğini söyledi. Tutdere’nin kanun teklifine eklenmesini önerdiği cümle tütün üreticilerine 3 ila 6 yıl arasında hapis ve 20 bin TL’lik para cezası öngören kaçakçılık yasasının değiştirilmesini öneriyor.

“Üreticinin cezaya tahammülü kalmadı!”

Tutdere, “Burası Adıyaman’ın tütün borsasıydı. Önceki yıllarda bu saatlerde buralara Türkiye’nin her yerinden esnaf gelip tütünlerini alarak, Türkiye’nin çeşitli yerlerine götürürdü. Ancak şimdi, dışardan bir alıcının olmadığını, tütüncülerin saatlerce alıcı beklediğini üzülerek görüyoruz. Tütün Adıyaman’da tüm kadınlarımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerin geçim kaynağıdır ancak tütünümüz hükümetin uyguladığı politikalar ve çıkarmış olduğu cezalar nedeniyle can çekişiyor. Yol kontrollerinde tütünlere el konuyor, üreticiye ciddi miktarda cezalar kesiliyor. Para cezalarına üreticinin tahammülü kalmadı. Buradan çağrıda bulunmak istiyorum; Adıyaman’ın ekmeğine göz dikenler bu insanların ekmeğinden elinizi çekin. 2017 yılında torba yasayla Kaçakçılık kanununa eklenen bir madde yüzünden tütün satmak ve nakletmek 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı” dedi.

“Bin yıllık tütün kaçak statüsüne getirildi”

Tutdere, Adıyaman’da da protestolara neden olan bu yasa tasarısının 2 Temmuz tarihinden itibaren yürürlükte olacağını hatırlatarak “Bu hükümet bu topraklarda bin yıllık geçmişi olan yerli olan bu tütünü kaçak statüsüne koydu. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bu tezgahlar artık burada olmayacak. Adıyaman üreticileri sanık  sıfatıyla mahkemelerde olacak. Bu hapis cezalarının kaldırılması için kanun teklifini meclise verdim. İnşallah bu yasanın kaldırılması için elimizden geleni yapacağız. Yasayı bu şekilde hiçbirimiz kabul edemeyiz. Tütünü Adıyaman’da yok ettiğiniz zaman bütün Adıyaman’ı açlığa mahkum etmiş olursunuz. Tarım kenti olan Adıyaman’da tarım yerlerde. İnsanların çarkı tütün ile dönüyor. Biz bu çarkın dönmesini sağlayacağız” diye konuştu.

“Yerli tütün hariç tutulsun”

Tutdere’nin hazırladığı kanun teklifine göre, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3. Maddesinde düzeltilecek bir cümle ile yerli tütün üreticilerinin kaçakçı statüsünde değerlendirilmesinin önüne geçilebilecek. Öneri, kanun maddesinde geçen “bildirimde bulunmadan” ibaresinden sonra gelmek üzere “Türkiye sınırları içerisinde üretilen tütün hariç olmak üzere” ibaresinin eklenmesi.

Yazdan itibaren üreticiler hapse girebilir

Kanunun düzeltilmemesi halinde bu düzenleme binlerce tütün üreticisini şüpheli konuma getirecek ve üretilen tütün kaçak yollarla yurda giren tütünle aynı kategoride değerlendirilecek. Adıyaman’da tütün üreticilerini sokağa döken bu kanun geçtiğimiz dönem torba yasa ile TBMM ‘de kabul edilmiş, fakat tepkiler üzerine yürürlüğe girmesi 1 yıl ertelenmişti. Milletvekili Tutdere’nin verdiği kanun teklifinin nisan ayında mecliste görüşülmesi bekleniyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,688AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kılıçdaroğlu: Bunlar ekonominin e’sini bilmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Quaresma gemileri yaktı

Beşiktaş'ta alacakları ödenmediğinden kulübe tekrar ihtar çeken ve bu hareketi tepki ile...

Bakan Akar’dan ABD’ye mektup

Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Hulusi Akar tarafından ABD Savunma Bakan Vekili Patrick...

Mersin’de belediyenin helikopteri taksi oluyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait helikopter ile 'hava taksi' hizmeti verileceği, turistik amaçlı...

TRT’de silah skandalı büyüyor

Silahların yaklaşık iki aydır kayıp olmasına rağmen olayın kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığını dile...

Yavru kediyle kirpinin iç ısıtan dostluğu

Üsküdar'da bir sitenin bahçesinde yavru kirpi ve yavru kedinin oyun oynadığı anlar...

Kazım Koyuncu 25 Haziran’da şiirlerle ve şarkılarla anılacak

Müzisyen Kazım Koyuncu aramızdan ayrılışının 14. yılında 25 Haziran'da şarkılarla, şiirlerle anılacak.

Fransa’da sağlık çalışanları eylemde

Fransa'da bütçe kesintileri ve kaynak yetersizliği nedeniyle eyleme giden sağlık çalışanları, hükümetin...

Berkin Elvan davasında keşif raporu mahkemeye ulaştı: ‘Bilirkişiler tespitte yetersiz kaldı’

Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin davada, keşif raporu mahkemeye ulaştı. Raporda, gaz tüfeği bilirkişilerinin...

Bursa’da kesilen ağaç sayısı 60 bine ulaştı

Bursa'nın meşhur şeftalisi zor günler yaşıyor. Büyük çekirdeği ve tadı ile meşhur...

Sonraki haber