alpertasbeyoglu

Çiftçi borçla yaşıyor

BİRGÜN/ANKARA

Tarım ülkesi olmakla övünen Türkiye bu özelliğini AKP hükümetlerinin politikaları yüzünden kaybetti. AKP iktidarları döneminde tarıma verilen toplam destekler milli gelirin binde 6’sını aşmayacak şekilde sabitlendi. Kunu ile ilgili açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “2006 yılında AKP iktidarı tarafından çıkarılan Tarım Kanunu’nda zorunlu hale getirilmiş olan GSYH yüzde 1’i olan asgari destekleme harcaması hedefine hiçbir zaman ulaşılamamıştır” diyerek hükümeti eleştirdi.


Çiftçi desteklenmek zorunda

Türkiye’de tarım alanlarının daraldığını ve çiftçinin tarımdan koptuğunu söyleyen Sarıbal, “Bu nedenle küçük ve orta büyüklükte çiftçiliğinin yaygın olması, piyasada çiftçinin korunmasını zorunlu hale getiriyor. Çiftçilerimizin desteklenmesi keyfi bir tercih değil, tarımsal üretimin kendine has özellikleri ve üretim yapılan kırsal alanların sosyo-ekonomik özelliklerinin getirdiği bir zorunluluktur. Tarımda koruma ve müdahaleyi zorunlu hale getiren bir başkaetken ise çiftçilerin girdi satın alırken ve/veya ürünlerini satarken, piyasa koşullarından dolayı çift yönlü sömürüye açık olmalarıdır” dedi.

Kredi borçları tavan yaptı

2004 yılında tarımsal destekleme ödemelerinin 3,1 milyar Lira olduğunu ifade eden Orhan Sarıbal, aynı tarihte çiftçilerin bankalara borcunun 5,3 milyar Lira civarında olduğunu ifade etti.

Sarıbal sözlerini şöyle sürdürdü: “2016 yılı itibariyle tarımsal transferler 11,5 milyar Lira dolayında gerçekleşirken; çiftçilerin bankalara olan borcu 73,4 milyar Liraya yükselmiştir. 2004 yılında çiftçinin kullandığı banka kredisi tarımsal destekleme ödemelerinin 1,7 katı iken, 2016 yılında bu oran 6,4 kata yükselmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre; 2004-2016 yılları arasında bankalar tarafından çiftçilere kullandırılan kredi miktarının 14 kat artmasına karşılık; tarıma yapılan destekleme ödemeleri yalnızca 4 kat artırılmıştır. Artan nüfusu doyuracak yeterli üretimi gerçekleştirmek ve tarım arazilerini koruyabilmek için stratejik sektör olan tarımın, özellikle küçük çiftçilerin her zamankinden daha çok desteklenmesi ve desteklerin uzun vadeli planlanması şarttır; çiftçi şirketlerin ve bankaların insafına terk edilmemelidir.”

Tarıma Bütçeden Verilen Destekler ve Bankalar Tarafından Kullandırılan Krediler

ciftci-borcla-yasiyor-288165-1.

BİZİ TAKİP EDİN

359,890BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,621TakipçiTakip Et
7,813AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL