Anasayfa GÜNCEL Çiftçinin hakkı medya patronuna gitti

Çiftçinin hakkı medya patronuna gitti

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Demirören grubunun Doğan Medyayı satın alması için Ziraat Bankası’nın verdiği 700 milyon dolar krediyle ilgili meclise soru önergesinde bulundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Demirören grubunun Doğan Medyayı satın alması için Ziraat Bankası’nın verdiği 700 milyon dolar kredinin akıbetini, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sordu.

Ziraat Bankası’nın kendi personelini Demirören Medya Grubu’nda finansal işlerden sorumlu yönetici olarak ataması haberlerine dikkat çeken Tarhan, “Ülkenin en bilinen medya kuruluşlarından biri el değiştiriyor, parasını da bir kamu bankasından, 2 yıl geri ödemesiz olarak, dolar üzerinden aldığı kredi ile ödüyor. Bu da yetmiyor, şimdi paranın geri ödemesi tehlikeye girmiş olacak ki, banka kuruma kayyum atıyor. ZiraatBank Bosna Hersek’te görevine devam eden Metin Sezici’nin Demirören Medya Grubu’na finans işlerini takip etmek için gönderildiği iddia ediliyor” ifadelerini kullandı.

“Paramız vardı verdik”


Tarhan, Hüseyin Aydın’ın “Paramız vardı, verdik. Teminatlarımızı da aldık” sözünü hatırlatarak, “Temel kuruluş amacı çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesini desteklemek olan Ziraat Bankası’nın, üreticimizin içinde olduğu zorlu şartlar ortadayken, bir medya devi yaratmak için ödediği 700 milyon doların akıbetini merak ediyoruz.  Ziraat Bankası şubelerinin önünde ineklerine haciz koyulduğu için sütünü döken, borcunu ödeyemediği için tütünüyle birlikte kendini yakmaya çalışan üreticilerimiz ortadayken bu satış için verilen paranın nasıl geri alınacağını merak ediyoruz” dedi. 

ZİRAAT BANKASI KURULUŞ AMACINDAN SAPTI

Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi veren Tarhan, bu kredi verilirken teminat olarak ne alındığını, geri ödeme planını ve benzer meblağlar ile desteklenen bir zirai kuruluş olup olmadığını sordu.
Siyasi iktidarın her alanda yanlış politikalar uyguladığını belirten Tarhan, “Çiftçi kan ağlarken, Ziraat Bankası Futbol Kulüplerinin borçlarını yapılandırmak için para buluyor. Yandaş Patronlara medya devi olmaları için yol açıyor. İş çiftçiye geldiği zaman, bin bir dereden su getiriliyor. Traktörüne mazot alamayan çiftçiye kredi çıkmazken, Milyonluk kredilerin yandaşlara dağıtılması, Siyasi İktidarın her alanda uyguladığı yanlış politikaların göstergesidir” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Muhalefete karşı medya

Ya da tersi; medyaya karşı muhalefet! Bu seçimde ilk...

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...

Türkiye 4-0 Moldova

Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçında Moldova'yı ağırladı.

Füsun Demirel’den Alper Taş’a destek

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

BM, AB ve birçok ülkeden ‘Golan Tepeleri’ tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''GolanTepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin...

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki...