Anasayfa ARŞİV Çılgın proje

Çılgın proje

Futbol seyredenler de -her şey gibi- ikiye ayrılır: Televizyondan izleyenler ve tribünden izleyenler. Evde izleyenlerdenseniz eşinizin televizyonun önünden geçmesi; kafede, restoranda izliyorsanız garsonun kötü servisi ya da alınan muhtemel “maç izleme parası” en büyük derdinizdir. Gel gelelim tribüncüyseniz dertler saymakla bitmez. 

Son yıllarda pek moda olan “statların şehir dışına taşınması” fikrine karşı olduğumu daha önce de söyledim. Özellikle İstanbul gibi birden fazla takımı olan ve taraftar kalabalıklarının kaosa neden olabileceği şehirlerde bu düşünceyi anlamakla birlikte pek hak veremiyorum. Zira bir semti dolduran taraftarın hem semt ekonomisine katkı yaptığını hem de yarattığı atmosferle güzellik kattığını savunuyorum. Kaldı ki her şeyin ötesinde “semt”in takıma ve taraftara moral verdiğini biliyorum. Çok şehir dışı sayılmamasına rağmen istediğiniz Galatasaraylıya sorun stadının yerinden memnun mu? Oysa Beşiktaş ve Fenerbahçe stadı ne güzeldir. Semtin göbeğinde; akın akın, renk renk gelen seyircisini bekler.

Bu nedenle Atatürk Olimpiyat Stadyumu yapılırken dahi onun boşa olduğu belliydi. Bahtımızda bir sezon orada oynamak olduğundan en çileli zamanı gördüm. Arabaların dağa taşa bırakılıp yolun kalanının -neredeyse- katırlarla gidildiği; dışarısı yaz gibiyken montlarla, çift çoraplarla, atkı-bere, en kuytu yere sinerek maç izlenilen zamanları… Diyeceksiniz ki zaten stad futbol için yapılmadı, adı üstünde Olimpiyat Stadı. Ben de derim ki staddaki rüzgâr hızı kabul edilebilir seviyenin üstünde olduğundan burada kırılan hiçbir rekor kabul görmüyor. Yani stadı nereden tutsak elimizde kalır. Yıllar içinde bir sürü çözüm yaratılmaya çalışıldı ama nafile. O zamanlar ancak stadı ite ite Mecidiyeköy’e götürmenin çözüm olduğunu söylerdik. Meğer projemiz çok absürd değilmiş. Şimdi Fatih Terim’in “çılgın projesiyle” stad temeli 90 derece çevrilecekmiş. Çatılar kapanacak, yanına AVM dikilecek ve hayata döndürülecekmiş. Çok maliyetli olsa da tek çözüm buymuş. Bu da olmaz da bizim projeye kalırlarsa çocuklarla toplanır omuz veririz artık. 

SON HABERLER

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern: Erdoğan’dan açıklama istiyoruz

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cami katliamı hakkındaki...

Emek güçlerinden katılımcı yerel yönetim talebi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir’e Sahip Çık Platformu, 31 Mart’ta...

Futbolun borçlu olduğu adam

Eren TUTEL [email protected] Şimdiye...

Umudun en güzel öyküsünü yazdı

Geçtiğimiz kasım ayında lösemi hastalığının bir türü olan ve milyonda bir kişide...

Patronlar değil işçiler yönetsin

İstanbul Tuzla’da EMEP’in desteklediği Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ali Doğan, “Fabrikalarda her...

Kimse açıkta kalmayacak

CHP’nin Bursa Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, Yunuseli’de halka seslendi.

Google, oyun servisi Stadia’yı tanıttı

Google, Stadia adını verdiği bulut tabanlı oyun servisini Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC)...

Kuşadası’nı birlikte şaha kaldıracağız

CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel, seçim çalışmalarıkapsamında esnafı ziyaret etti....

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç esnafla buluştu

Seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, halk...

Ankara Barosu seçim güvenliği için çalışacak

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Ankara Barosu’nun seçim güvenliğine yönelik...