Çin çekirdeği piyasayı bitirdi

Çin’den ithal edilen ayçiçeği çekirdeğinin Aksaraylı üreticilerin kâbusu haline geldiğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl 5.2 liradan satışı gerçekleşen çerezlik ay çekirdeğinin bu yıl 4 liradan bile alıcı bulamadığını bildirdi. Gürer, ithalatın durdurulmaması halinde, Aksaray’da ayçiçeği üretiminin bitme noktasına gelebileceğini belirtti.

Türkiye genelinde tüketimi yapılan 2.5 milyon ton ayçiçeğinin 1 milyon tonunun ithal ürünlerin oluşturduğuna vurgu yapan Gürer, Çin ürünü ay çekirdeğinin iüreticiyi önemli ölçüde sıkıntıya soktuğunu söyledi. Gürer, “Geçen yıl 5.2 liradan satılan ay çekirdeği bu yıl 2 liradan piyasaya sürülen Çin ürünü ay çekirdeği nedeniyle 4 liradan bile alıcı bulmakta zorlanıyor.Çin ürünü ay çekirdeği piyasaları allak bullak etti. Ham yağ ithalatının yanında ay çekirdeği ithalatı çiftçiyi ürün yetiştirmeme noktasına getirdi” diye konuştu.


Üretim durabilir
İthal ürünün yetiştiği yerde girdi maliyeti nedeni ile daha ucuza üretildiğine işaret eden Gürer, “Ülkemizde girdi fiyatları yükseldikçe maliyet artıyor. Dışa bağlı tarım ile topraklar ekilmez olup üretimden uzaklaştıkça sorunlar katlar. Bu çiftçi ne ekecek, nasıl yaşayacak, İthalatın durdurulmaması halinde yerli üretici ekim yapmayabilir” uyarısında bulundu.
Her fırsatta ‘yerli’ ve ‘milli’ vurgusu yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ayçiçeği üreticilerinin sorunlarının çözümü noktasında çalışma başlatması gerektiğini belirten Gürer, “Ayrıca ay çekirdeği teşvik ve destek alan ürün konumuna alınmalıdır. Mazot, gübre ve ilaç gibi girdilerdeki artışın yanında, ithal ürünlerin piyasaya sürülmesi, yerli üreticiyi perişan etmiştir” dedi

Çiftçi satamıyor
Aksaray Yeşiltepe Belediye Başkanı Tahsin Çelik ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Ayçiçeğin tonu, geçen yıl kasabamızda 4800 ila 5300 TL arasında fiyatlarla alıcı buldu ve satıldı. Bu sene ise 3700 ila 4200 TL arasında bir fiyatla satılıyor. Bu yıl hasat edilen ürünün yarısı çiftçinin elinde, tüccar gelmiyor, satılmıyor. Çünkü alıcı yok. Çin’den ithal çekirdek getirip halka onu yediriyorlar. Üreticimiz çok mağdur.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,103BeğenilerBeğen
54,898TakipçiTakip Et
1,081,551TakipçiTakip Et
7,460AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL