'Çin'in ayak izleri takip edilecek': Büyük internet sansürü teklifi sızdırıldı
08.09.2017 16:26 TEKNOLOJİ
Sızdırılan yeni belge ile Avrupa Birliğinin şu anki başkanlığını yürüten Estonya'nın, geniş bir internet sansürü ve filtrelemesi için, birliğin diğer ülkelerine çağrı yaptığı öne sürüldü.

Çeviri: ANIL KARACA - [email protected] - @anilkaraca17

Avrupa Dijital Haklar Derneği (EDRi), Çarşamba günü yayımladığı duyuruda, Statewatch'ın Avrupa Birliği Konseyi'nden sızdırdığı belgeyle, Estonya'nın diğer AB ülkelerini internet sansürü için zorladığı ifade edildi.

Öneriler kabul edildiği takdirde, Avrupa ülkelerinin internet sansüründe Çin'in ayak izlerini takip edeceği belirtildi.

Derneğin duyurusuna göre belge ile, Avrupa Birliği ülkelerine telif kanunlarını sıkılaştırma ve hali hazırdaki kuralları yasadışılığa daha çok zorlama çağrısı yapıldığı vurgulandı.

Belgede, 'link vergisi', 'bağımlı telif' ve yükleme filtresi gibi en çok tartışılan iki teklifin yer aldığı ifade edildi. EDRi, bu direktiflerin açık ve özgür internete zarar vereceğini söylüyor.

'GOOGLE VERGİSİ'

Önerilerin Almanya ve İspanya tarafından 2014 yılında teklif edilen, kamu için yapılan işlerin 'kuyusunu kazma' ihtimali bulunan ve 'Google vergisi' olarak bilinen link vergisinin alternatifi olduğu dile getiriliyor.

Verginin arkasındaki konseptin, Google Haberler gibi haber eklentilerini kullanan çevrimiçi haber sitelerinden her yayın için para alınması olduğu belirtiliyor.

EDRi, AB başkanı Estonya'nın sızdırılan belgedeki önerilerinin, AB üyesi ülkeler için tehlikeli bir yol haritası olduğunu söylüyor.

The Daily Caller, önerileri şöyle tanımlıyor:

Twitter ve Youtube gibi platformlar, kullanıcıları tarafından yüklenilen her içerik için sorumlu tutulabilir. Öneriler, bu sitelerin yüklenen tüm içerikleri tek tek kontrol etmesini gerektirebilir; bu da sadece çok pahalı olmasıyla değil, teknoloji devleri tarafından bile manuel olarak yapılmasının imkansız olmasıyla öne çıkıyor.

Dernek, 'kusurlu' dediği önerilerin önlenmesinin yolunun, kamuoyunun 'AB'de sansür makinesi' olarak tanımladığı önerilere karşı seslerini yükseltmesi olduğunun altını çiziyor.

EDRi'nin yayımladığı duyuruya buradan ulaşılabilir.