‘Çirkin’ ile intihar olayı hâlâ görmezden geliniyor

Antalya’nın Finike ilçesinde çevreci çift Ali Ulvi Büyüknohutçu ve Aysin Büyüknohutçu’nun öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine dün başlandı. Çiftin cinayet sanığı Ali Yamuç cezaevinde intihar ederken, davanın tek tutuklu sanığı Yamuç’un eşi Fatma Yamuç hakkında yardım ve yataklık suçundan ömür boyu hapis cezası istendi.


İddianame tartışma yaratmıştı
İddianamede, bir azmettirici kişi ya da kişiler olmayışı tepkilere sebep olmuştu. Çünkü, katil Yamuç, savcılık ve mahkeme ifadelerinde, kapatılan mermer ocağında çalışan ‘Çirkin’ lakaplı kişinin cinayetler için 50 bin lira teklif ettiğini, 3 bin lirasını ödediğini söylemişti. Çirkin lakaplı kişinin kim olduğunun araştırılmasına dair bir ibare iddianamede yer almadı.

Aysin- Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftinin 3 kızının şikâyetçi olarak yer aldığı iddianamede, katil zanlısı Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç tek şüpheli olarak gösterildi. ‘Kasten öldürme’, ‘birden fazla kişiye karşı gece vakti konutta silahla yağma’ suçlamalarının yöneltildiği iddianamede Fatma Yamuç için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

Davanın ilk duruşması, Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Fatma Yamuç bulunduğu Burdur E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılırken, Büyüknohuçtu çiftinin kızları Elif Büyüknohutçu, Emine Büyüknohutçu ve Naciye Zeynep Büyükküpcü ve tarafların avukatları salonda hazır bulundu. Eşinin uyuşturucu madde kullandığını ve olayı ölümlerin yaşanmasından sonra öğrendiğini iddia eden Fatma Yamuç, olaylarla bir ilgim yok dedi.

‘Tutanaklar eksik ve hatalı’
Çevreci çiftin vekili Avukat Pelin Sayın Tabak, Ali ve Aysin Büyüknohutçu’nun uzun süredir çevre mücadelesi yaptığını anlatırken, “Finike Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma tabiri caizse tam bir faciadır. Tutanaklar eksik ve hatalı düzenlenmiştir. Ali Yamuç soruşturma aşamasında suçu üstlendiği için soruşturma da bu sanık üzerinden yürütülmeye çalışılmıştır. Sanık Fatma Yamuç’un da beyanları çelişkiler içermektedir. Ali Yamuç’un intiharının detaylı olarak mahkemenizce değerlendirilmesini ve buna ilişkin soruşturma dosyasının da dosyanız arasına alınmasını talep ediyoruz” dedi. Mahkeme heyeti Fatma Yamuç’un tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.


BİZİ TAKİP EDİN

358,995BeğenilerBeğen
54,846TakipçiTakip Et
1,080,293TakipçiTakip Et
7,407AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL