Coca Cola: Şeker kamışı atığından oluşturulan şişeler üretmeyi başardık

Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, inovasyona önem verdiklerini dile getirerek, “Şu anda insanların içeceğini içip, paketini yiyebileceği bir şişe üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, şirketinin inovatif fikirlere önem verdiğini belirterek, “Dünyadaki ilk bitki şişesini yaptık. Şeker kamışı atığından oluşturulan şişeler üretmeyi başardık. Bu şirket içinde oluşturulan bir fikir değildi. Hindistan’da ortaklarımızdan biri söyledi bu fikri… Şu anda insanların içeceğini içip, paketini yiyebileceği bir şişe üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Kent, Global Girişimcilik Kongresi’nde (GEC18IST), kongrenin platform başkanı Ali Sabancı’nın sorularını yanıtladı.

Coca Cola’nın 217 ülkede faaliyet gösteren 770 bin çalışanlı bir şirket olduğunu hatırlatan Kent, “Çoklu global ve lokal bir işletmeyiz. İnsanların kendilerini, kültürlerini en doğru şekilde tanıtabilmelerine olanak sağlamak zorundayız” dedi.

Dünyada seyahat etmediği sadece 10 ülke kaldığını belirten Kent, İstanbul’un çeşitlilik kültürü oluşturmak ve sorunlara çözüm geliştirmek için en iyi adres olduğunu söyledi.

Girişimciliğin bir kültür meselesi olduğunu ifade eden Kent, Hindistan’daki bir çözüm ortaklarından gelen projeyle şeker kamışından üretilen kayısı şişesi yaptıklarını anlattı.

Kent, “Bugün tüketici manzarası hızla değişiyor. Yani dönüşüm geçiren tüketiciye daha yakın durmamız gerekiyor. Tüketici daha fazla güçleniyor, daha fazla seçenek istiyor. Pazarlama ve iletişim değişiyor. Kitle pazarlamasından kişisel pazarlamaya dönüşüyor” diye konuştu.

COCA COLA YÖNETİM KURULU BAŞKANI KENT: TRENDLERİN ÖNÜNDE HAREKET ETMENİZ GEREKİYOR

Muhtar Kent, Coca Cola’da inovasyon kültürü yaratmaya çalıştıklarını ifade ederek, Coca Cola’nın 130 yıl önce Atlanta’da küçük bir şehirde kurulduğunu hatırlattı.

Kent, şöyle devam etti:

“Coca-Cola, ilk at arabalarında ilk reklam yapan firmaydı. O yıllarda, yani bundan 130 yıl önce at arabaları ile dağıtım yapıyordu. Daha sonra sinema ve televizyonlarda reklam yapmaya başladı. Başarılı inovasyon yapmak için dünyadaki tüketiciyi takip etmeniz gerekiyor ve başkalarını takip etmemeniz, o trendlerin önünde hareket etmeniz gerekiyor. Sürekli olarak büyümeye çalışıyoruz. Tüketicinin zevkleri sürekli değişiyor. O yüzden daha uzun vadeli değerler yaratmanız gerekiyor.

Dünyadaki ilk bitki şişesini yaptık. Şeker kamışı atığından oluşturulan şişeler üretmeyi başardık. Bu şirket içinde oluşturulan bir fikir değildi. Hindistan’da ortaklarımızdan biri söyledi bu fikri… Biz de Hindistan’da fon sağladığımız bir ortağımız sayesinde bu inovasyonu yaptık. Son 3-4 yılda 8 milyardan fazla bitkiden üretilmiş şişe oluşturduk ve bitkilerden geri dönüştürülebilir şişeler üretmiş olduk. Şu anda insanların içeceğini içip, paketini yiyebileceği bir şişe üzerinde çalışıyoruz.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,084BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,751TakipçiTakip Et
7,941AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL