Çocuğunuzu uzak tutun: Market rafındaki lokumda 3 ‘zehir’
30.03.2018 07:21 SAĞLIK
Türkiye’deki market raflarındaki lokumların birçoğunda kullanılan E129, E110 ve E102 e kodları (gıda katkı maddeleri) çocuklara verdikleri zararlar nedeniyle Avrupa ülkelerinin bazılarında yasaklı

SERBAY MANSUROĞLU

Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklanan renklendirici ve tatlandırıcıların bizdeki market raflarında yer alan lokumlarda kullanıldığı ortaya çıktı. Markette satılan lokumda yer alan gıda katkı maddeleri e kod şeklinde belirtiliyor.

E kodlar gıda katkı maddelerini tanımlamak amacıyla Avrupa Birliği’nin (EC) simgesi olarak E harfi ve 3 rakamlı sayılardan ibaret olan kodlar olarak tanımlanıyor.
İşte bu kodlamaya göre büyük ve küçük ölçekli marketlerde satılan lokumlarda belirtilen 3 kod bulunuyor.
Bunların içerikleri ve yasaklandıkları ülkeler şu şekilde:

» E129* Allura red AC

Renklendirici, sentetiktir; tatlılar, içecek ve garnitürlerde, eczacılık ve kozmetik ürünlerinde kullanılır; astım ve aspirin hassasiyeti olan insanlar için risklidir; farelerde kanser oluşturduğu saptanmıştır; çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmiyor; Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklandı.

» E110* Sunset Yellow FCF, Orange, Yellow S

Renklendirici; sentetiktir; unlu gıdalar, pasta, tatlı, çerez, dondurma, içecek ve konserve balık, hazır çorba ve bazı şurup cinsi ilaçların üretiminde kullanılır; yan etkileri kurdeşen, rinit (burun akması), burun tıkanıklığı, alerji, hiperaktivite, böbrek tümörü, kromozom hasarı, karın ağrısı, bulantı ve kusma, hazımsızlık ve iştahsızlıktır; Norveç’te yasaklandı.

» E102* Tartrazin

Renklendirici; tiroid tümörü, kromozom hasarı, kurdeşen, hiperaktivite ve aspirin duyarlılığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir; renkli içecek, tatlı, reçel,unlu gıdalar, çerez, konserve balık ve hazır çorbalarda kullanılır; Norveç ve Avusturya’da yasaklandı.

‘1 değil 5 kere düşünün’

Gazeteci Şafak Malatya lokumdaki katkı maddelerini gündeme taşıyarak sosyal medya hesabından konunun ciddiyetine dikkat çekti: "Şimdi soru şu: Siz bu maddelerin bulunduğu, Avrupa'nın bir çok ülkesinde yasak olan bu maddeleri evladınıza yedirir misiniz? Vahim olan ise, neredeyse bir çok reyon ürününde bunlar ve fazlası mevcut. İşte bu sebeple alıp sepete atarken 1 değil 5 kere düşünün. Alışverişi yarım saatte değil gerekirse 45 dakikada bitirin. Hepinizin elinde akıllı telefonlar var. Bu kodları görebileceğiniz uygulamalar mevcut. Kullanın. Mesela E110 ve E102 de dikkatiniz bir şey çekti mi? Hani diyorsunuz ya bazen yahu milletin çocugu ne kadar ualu, bizimkisi yerinde duramıyor. Heh işte bundan ya da bunlardan. Ne demiş? Cocuklarda hiperaktiviteye sebep olabilir. Düşün ki bunlardan haftada ne kadar tüketiyor.."