Anasayfa YAŞAM Çocuk istismarı hakkında konuşan Öğr. Gör. Tuncer: Eğitim tedbirleri yasal yaptırımdan daha...

Çocuk istismarı hakkında konuşan Öğr. Gör. Tuncer: Eğitim tedbirleri yasal yaptırımdan daha etkili

ANIL VARLI

Türkiye son bir ayda kaçırılarak öldürülen, istismara uğrayan çocukların haberleriyle sarsıldı. Çocuk istismarı konusunda kapsamlı bir çalışmaya imza atan Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi Barış Tuncer, bu konuda ebeveynler için bir rehber kitapçık hazırladı.


Çocuk istismarını önleyici çalışmalar konusunda eğitimin önemine vurgu yapan Tuncer, “Yasal yaptırımların yeniden düzenlenmesi, çocuk istismarı cezalarının artırılması, istismarcıların yasalara göre en ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor. Ancak ben eğitim tedbirlerinin yasal yaptırımlardan daha başarılı olacağını düşünüyorum” dedi. Tuncer, aile eğitimleri düzenlemek ve anne-baba olmaya hazırlanan kişilere ebeveynliğe hazırlık kursları düzenlemek gibi çalışmaların önemli sonuçlar verebileceğini söyledi.

Anne-babalara uyarı
Ebeveynlerin, çocuklarının cinsel istismara maruz kaldığından kuşku duyduklarında öncelikle çocuğa sakin ve güven verici bir şekilde yaklaşmalarının önemli olduğunu belirten Tuncer, şu tavsiyelerde bulundu: “Ebeveynler öncelikle üstü kapalı ve dolaylı cümlelerle endişelerini dile getirmeye ve çocuğun yaşadıklarını ailesiyle paylaşabileceği bir atmosfer oluşturmaya çalışmalıdırlar: ‘Seninle biraz konuşmak istiyorum,’ ‘Son zamanlarda seni biraz mutsuz görüyorum, birisinin sana üzücü bir şeyler yapıp yapmadığını merak ediyorum,’ ‘Çocuklar kendilerini mutsuz eden, üzen şeyleri aileleriyle paylaşırlar’ şeklinde yaklaşmalılar. Kapalı uçlu ve yönlendirici sorulara verilen cevapların yanıltıcı olabileceği unutulmamalıdır. ‘Senin popona veya cinsel organına mı dokundu?’ gibi bir soru, yönlendirici bir sorudur ve çocuk, sorunun anlam ve önemini bilmeden ‘evet’ diyebilir. Bunun yerine öncelikle ‘Sana ne yaptığını bana anlatabilir misin?’ ‘Onun sana ne yaptığını bana gösterebilir misin?’ gibi daha genel ve tanımlayıcı sorular sorulmalı, sonrasında gerekirse detaylar sorulmalıdır. Cinsel istismar şüphe ve iddiası durumunda, gerek belirtilerin değerlendirilmesi, gerekse çocuk ve aileye destek olunması açısından bir uzman yardımı alınması uygun olacaktır.”

***

İstismar durumunda ne yapılmalı?

»Ebeveynlerin ilk yapması gereken istismarı sonlandırmak ve çocuğu koruma altına almak.

»Duyarsız davranmak aşırı panik ve öfkeyle karşılamak doğru davranış biçimleri değil.-Ebeveynlerin, çocuğun mahremiyetine saygılı olmaları gerekir. Çocuğun yaşadıklarının gerekli mercilerle uygun bir şekilde paylaşmasına yardım edilmeli.

»Ebeveynler, gerekmedikçe çocuğun yaşadıklarını başkalarına anlatmamalı, çocuğa sık sık olayı hatırlatmaktan ve anlattırmaktan kaçınmalı.

»Cinsel istismar vakalarında aşağıdaki mercilere başvurulmalı:

»Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

»Emniyet-Çocuk Şube Müdürlüğü/Karakollar

»Cumhuriyet Savcılığı

»Alo 183 Çağrı Merkezi: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ihmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarları almak, durumun aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilerek müdahale edilmesi sağlamak için hizmet veren telefon hattı.


- Reklam -

SON HABERLER

Eskişehir Newrozu’nda gözaltına alınan 4 HDP’li serbest

Eskişehir'de, Newroz kutlamalarındaki konuşmalarında "örgüt propagandası" yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve adliyeye...

Unicorn Store’dan ilk fragman yayınlandı

Oscar ödüllü oyuncu Brie Larson, ilk kez yönetmen koltuğunda oturduğu filmi...

Aç kalan tilkiyi elleriyle besledi

Bayburt'ta, doğal yaşam alanları karla kaplanan ve yiyecek bulmakta zorlanan tilki, indiği...

Malatya’da 4,5 büyüklüğünde deprem

Malatya'nın Arguvan ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AB, anlaşmasız Brexit hazırlıklarını tamamladı

Avrupa Birliği (AB), 12 Nisan'da anlaşmasız Brexit'e yönelik ulaşım, finans, eğitim, sosyal...

Belediye-İş’ten Tunç Soyer’e destek

Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’e desteğini...

Rus basını: Rusya, Venezuela’ya 100’den fazla asker gönderdi

Rusya'nın, askeri nakliye uçağı ile Venezuela'ya 100'den fazla asker ve 35 ton...

Doku Sanat Galerisi’nde “Yüzleşme”

Perincan Yalnızcık’ın 17’nci sergisi “Yüzleşme”, 11 Nisan itibariyle Doku Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle...

Ayşenur Arslan gözaltına alınma sürecini anlattı

Gazetemizin yazarı Ayşenur Arslan, Halk TV'de hazırladığı Medya Mahallesi programında Eskişehir'de gözaltına...

İmamoğlu’ndan Hürriyet’e: Haddinizi bilin

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...