Anasayfa EĞİTİM Çocuklar yeni düzene önceden alıştırılmalı

Çocuklar yeni düzene önceden alıştırılmalı

SULTAN SOYSAL

2018-2019 öğretim yılı okulöncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için bugün başlıyor. Yüz binlerce öğrenci için ilk kez bugün okul zili çalıyor. Eğitime yeni başlayan öğrenciler, ilk günlerde okula alışmakta sıkıntı çekiyor. Öğrencilerin bu sıkıntıyı nasıl aşabileceğini, velilerin ve öğretmenlerin bu konuda neler yapabileceğini Uzman Pedagog Belgin Temur ile konuştuk.

Kaygı sorunu

Temur, bazı ailelerin çocuklarıyla derslere girdiğini ifade etti ve bu konuda uyarılarda bulundu. Temur, “Bazı çocukların kaygı sorunları olabiliyor ve yeterince anneleriyle olan bağımlık sorununu çözemiyor ya da biraz güven gelişimleri tamamlanmıyor. Çocukların okula hazır olup olmadığı değerlendirilmesi gerek ama yapılmıyor. 7 yaşını doldurmuş ve okuma zamanı geldi diye çocukları hazır olmadığı halde okula gönderiliyor. Aileler çocukları daha okula başlamadan yeni düzene alıştırmalı” diye konuştu.


İlk hafta tam gün sakıncalı

Çocuklar için evdeki düzeni birden değiştirmenin pek mümkün olmadığını söyleyen Pedagog Temur şu ifadeleri kullandı: ‘’Çocuklar bütün yaz geç yatmaya ve geç uyanmaya alıştırılıyor. Bu düzen birden değiştiğinde sıkıntı yaratabiliyor. Okul çağındaki çocukların belli bir saatte uyuyup belli bir saatte uyanmaları gerek. Bu hem akademik programa uyum sağlamaları hem de okula düzenli gidebilmeleri acısından önemli. Yani bu çocukların okula uyum sağlamaları için evdeki düzenin iyi planlanması gerek. Aileye düşen kısım okulda çocuğu neler beklediğini iyi anlatmak, orada birtakım sorumlulukların olduğunu ama aynı zamanda arkadaşlarının da olacağını ve oyun da oynayabileceğini iyi kavratmak. Tabii öğretmenler çok kalabalık bir sınıfta tüm çocuklarla aynı duygusal bağı kuramayabiliyor. Bu da bazı çocukların daha çok zorlanmasına neden oluyor. Çocukların ilk hafta kesinlikle tam gün okula gitmemeleri gerek, özellikle anasınıfı olan öğrencilerin. Çünkü çocuk bilmediği bir binada bilmediği insanlarla tam gün geçirmek zorunda kalıyor, bu da korkmasına ve bir daha gitmek istememesine neden olabiliyor. O yüzden okulda kalacağı saatleri yavaş yavaş uzatmaları gerekir ailelerin.”

Öğretmen yardımcı olmalı

Çocuğun okula uyum sağlamasındaki en büyük etkenin öğretmen olduğunu hatırlatan uzman pedagog “Bazı okullarda oryantasyon dönemi oluyor. Bu dönemde çocuklar öğretmenleriyle minik minik oyunlar oynuyor. Bu da okul öncesi çocuklar için daha iyi uyum sağlamalarına yarıyor. Bir de okullarda fiziksel aktiviteler çok önemli o yaşlarda çocuklar oyun oynamaya daha çok meraklı ve istekli. Çocuklar uzun zaman boyunca oyun ihtiyacı hissedebiliyor. Bazı yetişkinlerde bile bu devam ediyor. Dolayısıyla derslerin yanında okulun, çocukların oynayabileceği ortamları da yaratması gerekiyor. Yurtdışında bazı öğretmenler çok iyi bir şekilde oyun havasında ders verebiliyorlar ki Finlandiya bunun başında gelir. Öğretmen değil çocuğun yardımcısı oluyorlar. Çocuğun öğrenmesi için dolayısıyla böyle donanımlı öğretmenlerin olması okula uyum sorunu yaşayan çocuklar için büyük avantaj’’ dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

Sonraki haber