Anasayfa BİRGÜN PAZAR Çocuklarımızın bugünü ve geleceği için barış şart

Çocuklarımızın bugünü ve geleceği için barış şart

BİLGE SELÇUK* / @byagmurlu

Gün geçmiyor ki güneydoğudan bir ölüm haberi gelmesin. Bazen bebekler, çocuklar, gençler, bazen kadın-erkek yetişkinler, yaşlılar… Medyada daha çok yer verilen çoğu zaman asker ve polisler, ve nadiren siviller. Çocuklar babalarını, annelerini, kardeşlerini kaybediyor, anababalar yavrularını. Kahvaltı yaparken, oynarken, hastaneye giderken. Daha büyük travma olabilir mi?

Yetişkinlerin bile zor anladığı bir durum, bu çatışmaların birdenbire neden ve nasıl başladığı. Çocukların anlaması mümkün değil. Onların bildiği aniden hayatlarının değiştiği. Sokakta kardeşle, arkadaşla oynayabiliyorken artık dışarda oyun yok, bazılarının okulu çoktan kapandı, öğretmenleri gitti. Artık evin içindeler… ya kendi evlerinin içinde ya da mecburen taşındıkları, sığındıkları yeni evlerde. Sokağa çıkma yasağını anlamayıp evin önünde oynayan bir miniğin vurularak öldüğünü duyuyor hepsi. Herkes tedirgin. Çatışma bölgesinden uzak olmak diye bir şey yok çünkü artık. Bu yeni silahların ulaşabildiği yerler pek uzak olabiliyor. Şehrin tahmin etmeyeceğiniz bir yerinde çatıya roket gelebiliyor, camdan kurşun girebiliyor. Savaş gibi belirsizlik durumlarında elbet insanlar alışverişi de en aza indirirler, herkes elinde avucunda ne varsa tutmaya bakar, yarın bir gün evinden taşınması gerekirse yanında eşya değil ancak para götürebilir çünkü. Yani kepenk açabilenlerin de para kazandığı yok. Evleri, dükkanları satıp başka yere göçmek için artık çok geç, ama bunu yapmadan da para yok, başka ev yok, başka dükkan yok. Nereye gidecekler? Çocukların bazısı için eğitimi durdu, şimdilik yanan sadece bir dönem. Daha kaç dönem kaybedecekleri belli değil. Deniyor ki Sur, Nusaybin, Dargeçit, Cizre ve Silopi’deki 114 bin çocuk artık okula gidemiyor. Bu eğitimin nasıl telafi edileceğine dair bir açıklama yok, bir plan var mı o da belli değil. Okula gidebilenler derse dikkatini zor veriyor, bu arada verilen eğitimden ne kadar yarar görülebildiği şüpheli. Sokağa çıkma yasağı yüzünden TEOG’a 3845 öğrenci girememiş, Aralık’taki telafiye kaç çocuk hangi koşullarda, nasıl bir ruh halinde girdi, belli değil. Belki pekçok çocuğun eğitim hayatı bu şekilde bitecek, belki pekçok hayat böyle tümden değişecek. Suriyeli çocukların ucuz işgücüne şimdi Güneydoğu’dan gelenler de eklendi. Türkiye’deki büyük ve küçük şehirler çocuk işgücü cehennemi haline geliyor. Bu koşullarda sadece çocuk işçilerin değil, çocuk gelinlerin de artması muhtemel. Batı tüm bu olanlara sessiz, bu çok dokunuyor güneydoğunun çocuklarına, anababalarına. Kasım’daki TEOG’un iptal edilmesi gündeme gelirse, belki Batı ancak o zaman ilgi gösterebilir bu yaşanan felaketlere. Batı kendisini ilgilendirmeyen hiçbir şeye ilgi göstermiyor gibi çünkü, yani Gezi’nin ağaçlarına, ODTÜ’nün ağaçlarına gösterdikleri gibi… Böyle düşünüyorlar, böyle hissediyorlar. Gücenikler, sitemkarlar. Önemsenmediklerini hissediyorlar, değersiz… Adalet hisleri zedelenmiş, eşit olup olmadıklarını sorguluyorlar. Eşit olmamak, değersizlik kötü bir histir.


Çocuklar stresli, kaygılı, üzüntülü. Travmanın en zarar verdiği becerilerden biri kontrol becerisi… duygu kontrolü, dikkat kontrolü, davranış kontrolü. Travmatik olaylar yaşanırken, aşırı kaygı, korku, üzüntü duyuyor olmak yetersiz kontrol gösterir, sağlık değil. Travmatik olaylar yaşanırken, kaygı, korku, üzüntü duymuyor olmak aşırı kontrol işaretidir, duyarsızlaşmadır, sağlık değil. Dışarıdan silah sesi gelirken çocuğun rahat görünmesine sevinmemeliyiz, bu bir dayanıklılık göstergesi değildir. Bu, o çocukların, öyle düşündüğünüz gibi, çatışma ortamlarına alışkın oldukları, kötü etkilenmedikleri anlamına gelmez. İyiye işaret değildir.

Size bugün psikoloji bilgisi vermeyeyim. Travmanın beynin yapısını, fizyolojiyi, genleri nasıl etkilediğini, kuşaktan kuşağa bu etkilerin nasıl sürdüğünü anlatmayayım. Sadece çocukların bu yaşananlardan çok kötü etkilendiğini, bu etkilerin kolay kolay geçmeyeceğini söyleyeyim. Bilmemiz gerekenlerin en önemlisi bu.

O zaman, bu silahlar bir an önce susmalı. Susmalı, çünkü bir ülkenin, bizim ülkemizin, insanlarımızın, hepimizin çocuklarının bugünü ve geleceği söz konusu. Susmalı, çünkü bu insani değil. Susmalı, çünkü “iyi savaş, kötü barış hiç olmamıştır”. Hepimizin iyi olması buna bağlı.

*Koç Üniversitesi

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,725AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tehdit: Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

AKP' Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya ve TV...

HDP’den AA ve İHA’nın servis ettiği ‘Abdullah Öcalan’ haberine yalanlama

Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran seçimleri için HDP'ye yönelik "Tarafsız kalın" çağrısı yaptığı...

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin...

İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ‘Sayıştay raporu’ yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na Çatalca...

Beşiktaş, Umut Meraş için Bursaspor ile anlaştı

Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ta yönetim, Adriano'dan boşalan sol bek mevkisine...

Binlerce İBB personeli AKP adına sandık müşahidi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait iştirak şirketlerinde çalışan personel ve taşeron işçiler 23 Haziran seçimleri...

ABD Senatosu’ndan ‘Suudi Arabistan’ kararı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını...

İran: ABD’nin saldırganlığını BM’ye taşıyacağız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını,...

Bakaya ve yoklama kaçağı 460 bin kişi bedelliden yararlanacak

Askerlik süresini altı aya indiren, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik...

ABD: S-400’ler üzerinden Türkiye’ye yaptırım uygulamak geçerli bir seçenek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almasıyla ilgili bir açıklamada...

Sonraki haber