‘Çok ciddi bir uluslararası kuşatma altındayız’
19.09.2018 07:36 SİYASET

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitim-öğretim yılının başlaması vesilesiyle dün Kabataş Erkek Lisesi’nin açılışına katıldı. Konuşmasında “Çok ciddi bir uluslararası kuşatma altındayız” diyen Erdoğan, öğrencilerden beklentilerini ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

>> Eğitim öğretimi bütünleştirmek suretiyle geleceğe yürüyeceğiz. Teoriyle pratiği birleştirmeliyiz. Tek tipçi, yasakçı, öğrencinin tekamülü yerine formatlanmasını esas alan eski eğitim öğretim mantalitesini bir daha geri gelmemek üzere rafa kaldırdık.

>> Eğitim meselesinde kolaycılığa kapılmadık, köklü reformlar gerçekleştirdik.

>> Vasıflı öğretmen olmadan vasıflı gençlik yetiştiremezsin.

>> Biz kırtasiyeci dükkanlarında kitap almak için bir hafta sırada beklerdik. Şimdi biz devlet olarak sıralara kitapları koyacağız ve öğrenciler eğitim başlayınca kitapları bulacak dedik. Bu sene bazıları provoke etmek istedi. Dediler ki “Basmıyoruz.” Milli Eğitim Bakanlığı sağolsun bir seferberlik ilan etti, bu yıl sınıflara yetiştirdik kitapları.

>> Evlatlarımızın çoğu bedenen sınıftalar ancak zihnen başka yerdeler. Zira çok ciddi bir uluslararası kuşatma altındayız. Buna dikkat etmemiz gerekiyor. Bu durumu değiştirecek öğrencilerimizin, sınıfa, derse, okuldaki aktivitelere ilgisini en üst düzeye çıkaracak yenilikleri süratle uygulamaya koymalıyız.