Çok şükür ya kriz olsaydı!

Silahlı çatışmalarda sivillerin korunması üzerine yazacakken, Anayasa tartışmaları ile maskelenmiş “Başkanlık propagandasının” resmen başlatıldığı haberleri geçmeye başladı.

Cumhurbaşbakanımsı Erdoğan’ın Türkiye Anayasa Platformunca düzenlenen “Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte” temalı programa katıldığı ve burada yaptığı konuşmanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Öncelikle bir “platformun programına katıldı” yerine Erdoğan propaganda sürecini bu programla başlattı demek daha doğru olacaktır. Toplantı genel seçimler sürecindeki, sırf Erdoğan’ın konuşmasına vesile olsun ve masrafları kamuda kalsın diye düzenlenen uydurulmuş açılışların formatındaydı. Muhtemelen önümüzdeki dönemin yanıltıcı propaganda aygıtlarının en önde geleni bu platform olacak.

Daha iki gün önce Kaymakamlara “Sizden ricam bu: Mevzuat şöyledir, böyledir. Yeri geldiği zaman koyun mevzuatı bir tarafa, siz zihinsel inkılabınızı devreye sokun ‘Ben bunu bu şekilde yaparım’ deyin ve yapın” demişti. Bu çağrı, kendisi de mevzuatın bir parçası ve en üstünde olan Anayasayı başlangıçtan itibaren gereksiz hatta anlamsız bulduğunun itirafı değilse nedir?

Bu yaklaşım orta yerde duruyorken ve Anayasa özünde Erdoğan’ın başkanlık ve yeni rejiminin hukuken tamamlanması projesiyken TBMM de “Uzlaşma Komisyonu” oyununa devam edilmesi, muhalefet partilerini de Erdoğan’ın propaganda aparatı haline dönüştürecektir, dönüştürmüştür.

İlk propaganda konuşması ve seçilen platform nasıl bir yalan ve yanıltma bombardımanı ile toplumu karşı karşıya bırakacaklarının göstergesi oldu. Birkaç yalana bakalım:

“2011 seçimlerinin ardından ciddi bir adım attık. Yüzde 60’lık çoğunluğa sahip olmamıza rağmen eşit sayıda komisyon üyesi aldık. Fakat diğer partiler anayasa metni oluşturmak için değil engellemek için hareket ettikleri için çalışmalar akamete uğradı.” Yalan! Defalarca yazıldı ve ispatlandı; bu komisyon şeklen AKP’li üyelerin üç toplantıya üst üste katılmamaları ve Başkan Cemil Çiçek’in artık başkanlığa devam etmeyeceğini açıklaması üzerine, esasen de gündemde olmamasına rağmen AKP’nin “başkanlık” dayatması nedeniyle sona erdi.


“Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar’ diye biliyorsunuz bir söz var. Yani hakikatin ışığı, gerçeğin ışığı farklı fikirlerin çarpışmasıyla ortaya çıkar. Şimdi sizler bunu yapıyorsunuz, yani çoğunlukçu değil çoğulcu bir anlayışla yeni anayasanın hazırlanmasını arzu ediyoruz.” Yalan! Bırakın farklı fikirlerin tartışılmasını basit eleştirilerin bile vatana ihanet ve darbe suçu sayıldığı bir ortamda yaşıyoruz. O toplantı bile ancak totaliter/faşist parti kongrelerini anıştırıyorken ne çoğulculuğundan bahsediliyor bilen var mı? Birisi karşı görüş belirtti de bizler mi göremedik o toplantıda?

İlginizi çekebilir:  Nafakaya süre sınırı için teklif

“Anayasa metinleri bir toplum sözleşmesidir, öyle de olmalıdır” Yalan! Sahiden böyle düşünen bir zihniyet öncelikle nefret söylemi ve düşmanlaştırıcı dili terk eder. Bu boyutta bölünen bir toplumda uzlaşma değil dayatma olur. Kendisine oy vermeyeni istikrarsızlık kaos ve katliamlarla tehdit eden bir zihniyet hangi toplumsal sözleşmeyi kurabilir?

“Aynı kriz (2008 krizi) Türkiye’yi ise benim değimimle ‘teğet’ geçti. Niçin biliyor musunuz? Çünkü Türkiye, istikrar ve güven ortamının hakim olduğu bir ülkeydi. Eğer güçlü bir tek parti hükümetine sahip olmasaydık küresel finans krizinin bizi nasıl bir duruma düşüreceğini düşünmek dahi istemiyorum. Türkiye geçmişten beri maruz kaldığı siyasi istikrarsızlıkların bedelini ekonomik ve sosyal krizlere maruz kalarak ödemiştir” Hımmm! Şu anda tek parti var, Cumhurbaşkanı ve Başbakan aynı partiden ve çok şükür kriz falan yok… mu? Anlaşılıyor ki sokaklarında tankların ateş ederek dolaştığı, her gün onlarca ölüm/şehit haberinin geldiği, okulların sağlık ocaklarının karakola çevrildiği, hukukun askıya alınıp cesetlerin bile toplanmadığı/toplanamadığı bir ülke kriz ülkesi değil!
Çok şükür ya kriz olsaydı!

BİZİ TAKİP EDİN

360,685BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,906TakipçiTakip Et
8,362AbonelerAbone

MEB akla ve bilime yatırım yapıyormuş!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Malatya'da Erman Ilıcak Fen Lisesi’nin temel atma...

Eğitimde istenilen hedefler ıskalandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2015-2019 yılları arasında gerçekleştirmeyi planladığı faaliyetlerin yüzde 58’inde...

‘Amiral Gemisi’nden iktidarın teknesine…

Kısa bir süre önce el değiştirerek iktidara yakın Demirören Grubu’nun kontrolüne geçen...

17 yılda 10 milyar zarar yarattık her kalemden

Sayıştay, Meclis adına kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarının kullanımını denetlemek...

Kâğıttan yeni bir dünya

Sukurusu, Uygulama Merkezi’nde, ‘alt tarafı kağıt’ denilerek atılan atıklar, yepyeni ürünlere dönüşüyor....

SON HABERLER

Maçka Parkı’nda güvenlikçi tacizi davasında bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı

Maçka Parkı'nda "Böyle giyiniyorsunuz, sonra tecavüze uğrayınca 'Güvenlik bizi koruyamadı' diyorsunuz"...

Mansur Yavaş hakkında soruşturma

A Haber'in iddiasına göre, Millet İttifakı'nın Ankara Adayı Mansur Yavaş hakkında, 'Suçu...

Halı indiriminde izdiham

Aksaray'da halı satışı yapılan iş yerinin açılışa özel yüzde 70'e varan indirimi...

Arslantepe Höyüğü, ‘Kalıcı Kültür Mirası Listesi’ne aday

Anadolu'nun en eski şehir devletinin kurulduğu Malatya'daki Arslantepe Höyüğü, Hititler'den Roma ve...

İstanbul semalarında on binlerce leylek

İlkbaharın habercisi leyleklerin Güney Afrika'dan Avrupa ve kuzey ülkelerine İstanbul üzerinden gerçekleştirdiği...

Beşiktaş’tan 116. yıl paylaşımı

Beşiktaş Kulübü, kuruluşunun 116. yılına özel bir video paylaştı.