‘Çöp kamyonuna atılan köpeği birlikte bulalım’

MELİS GÜNDEN

Nevşehir’in Acıgöl ilçesinde 11 Temmuz’da belediye işçilerinin bir köpeği çöp arabasına attığına dair görüntüler hayvan hakları savunucularının tepkisine yol açtı. Bir yurttaşın kaydettiği görüntüde köpek, küreklerle çöp arabasının içine zorla itiliyor. Köpeğin yaşayıp yaşamadığı ise bilinmiyor. Hayvan hakları savunucuları köpeği birlikte bulma çağrısı yaptı.

Tepkilerin ardından açıklama yapan Acıgöl Belediyesi Belediye Başkanı Ercan Ertaş; “Olayın olduğu gün birkaç vatandaşımız tarafından orada saldırgan tavırlar sergileyen bir tane sokak hayvanını bulunduğu ve bununla ilgili gerekli çalışmaların yapılması için ihbarda bulunulmuş. Arkadaşlar da hemen o an da ihbara birebir müdahale etmek adına kendiliğinden gelişen bir olay. Normalde köpek toplama ile ilgili yapılan bir uygulama olmayıp, münhasıran olmuş” dedi. Ertaş, sonrasında köpeğin bakımının yapılarak başka bir alana salındığını söyledi.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Hakverdi; “Gruptaki arkadaşların validen duyduğuna, benim de il emniyet müdüründen duyduğuma göre görevliler hakkında adli soruşturma başlatılmış. Mobese kayıtları da inceleniyormuş” dedi.


Hakverdi’nin aktardıklarına göre, valilik emniyete, “O köpek bulunacak” talimatı verdi. Hakverdi; “Yüzde birlik bir ihtimal de olsa biz o köpeğin yaşadığını düşünmek istiyoruz. Düşünüyoruz, diyemiyorum maalesef, yaşadığını ummak istiyoruz. Bu amaçla da belediye başkanı, bizim iletişim kuramadığımız Acıgöl’deki vatandaşlar ve belediye çalışanları ile hep birlikte gönüllü bir ekip kurarak o köpeği bulalım” mesajı verdi.

İnsanların çoğunun sosyal medya üzerinden sahip çıkmaya çalıştığını ancak bunun bir yere varmadığını belirten Hakverdi; “Bu durum içimizde acı oldu ve biz onu bulursak büyük bir anlamı olacak” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,024BeğenilerBeğen
54,864TakipçiTakip Et
1,080,423TakipçiTakip Et
7,416AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL