Çöplüğe dönen İznik’te tepki

Bursa’nın tarihi mekânları ve doğası ile dünyaca ünlü turizm bölgesi, UNESCO Dünya Mirası olma yolundaki İznik’te, çöplüğe dönen vadi, yurttaşların tepkisini çekti. Bölgeye gelenler manzaraya tepki gösterirken, bölgede hayvancılık yapanlar, inşaat atıkları, çöpler ve plastik atıkların atıldığı vadide artık hayvan otlatamadıklarını söyledi.

Eşiyle birlikte bölgede hayvancılık yapan Nevin Kurcu 3-4 yıl önce bölgenin cennet gibi olduğunu söyleyerek, “İznik merkezden gelen çöpler buraya atılıyor. Resmi yerlere bağlı araçlar dahi buraya çöplerini boşaltıyor. Gebe koyunum çöpte can verdi. Hayvanlarımı otlatamıyorum artık, zehir mi var, ne var bilmiyorum” dedi. Kurcu’nun eşi Arif Kurcu ise hayvanlarını 90 gündür dışarı çıkaramadığını belirterek, “İznik yer altı kanalizasyonundan dolayı bütün atıkları buraya getirdiler. EVidanjör atıkları da buraya atılıyor. Hayvanlarımı artık hazır yemler ile besliyorum” ifadelerini kullandı.

“Doğanın kalbindeyiz, yine çevreyi katlettiler” diyen turizmci iş adamı Ali Karaman ise naylon, poşet, ilaç kutuları, atıkların vadiye döküldüğünü söyledi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,147BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,515TakipçiTakip Et
7,994AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL