Çorlu'da tren kazası
08.07.2018 18:12 GÜNCEL
Yolcu treninin 5 vagonu Çorlu'da raydan çıktı. Devrilen vagonlarda en az 10 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Sarılar köyü yakınlarında yolcu treni, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, kazada ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Beş vagonunun devrildiği belirtilen trende 362 yolcu, 6 personel bulunuyordu. Araç ile ulaşımın çok zor olduğu bölgeye ambulans helikopter sevk edildi.

Vali Ceylan: Çok sayıda yaralı var
Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan kazaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, “Çok sayıda yaralı var, arazi çamurlu, bölgeye araçlar giremiyor, paletli araçlar sevk ediyoruz” dedi. Ceylan bir süre sonra yaptığı ikinci açıklamada “Yaralılarımızın büyük kısmını bölgeden tahliye ettik, ölüler var, şu an bir rakam veremiyorum. Aşırı yağışlardan kaynaklanan bir kaza olduğu yönünde bilgiler var. Bakanlık bu konuda kısa süre sonra bir açıklama yapacak” ifadelerini kullandı.

Bakanlık ‘yağış’ dedi
Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Uzunköprü - Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir” denildi. Açıklamada ayrıca, “Ulaştırma Bakanlığı’nda Müsteşar Suat Hayri Aka başkanlığında kriz merkezi oluşturulmuştur. Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup bakanlığımız ile koordineli şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kazayla ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada da “Edirne-Halkalı seferini yapan banliyö treninin Muratlı-Balabanlı bölgesine geldiğinde dray olması sonucu kaza meydana gelmiştir” denildi.

Asıl neden ihmal mi?
Yetkililer kazanın nedenini aşırı yağışa bağlasa da, kısa süre önce bu hatta yenilenme çalışmasının yapılmış olması, ‘Kaza ihmal sonucu mu yaşandı?’ sorusunu akıllara getirdi. Yenileme çalışması sırasında zemin etüdünün düzgün yapılmadığı, risklerin öngörülmediği, gereken bakım ve denetimlerin yapılmadığı yönünde iddialar ortaya atıldı. Öte yandan olayla ilgili yayın yasağı getirildi.