Çözülüş

Günler ağır, gündem hızlı. Günbegün bir toplumun çözülüşüne tanıklık ediyoruz. Kötülük hiç bu kadar aleni ve olağan olmamıştı. Hırsıza hırsız, tecavüzcüye tecavüzcü, katile katil diyemediğimiz günler bunlar. Yolsuzluk demenin darbe girişimi, barış demenin teröristlik, çocuklar öldürülmesin demenin ağır suç şüphesi, tecavüzcü demenin dini aşağılama olarak görüldüğü günler. Hak talebi ise zaten işten atılma nedeni.

Siyasi iktidar toplumun bütün değerleri ile çatışarak kendisini örgütlüyor. Tarih yeniden yazılıyor. Değerler yeniden üretiliyor. Her türlü suç kutsanıyor. Suç ve korku toplumun mayası haline getiriliyor. Suç suçu işleyene bağlı olarak yorumlanıyor. Toplumda örneğin terörü, mağdurun ve failin kim olduğuna bağlı olarak alkışlayan ya da kınayan hiç de azımsanmayacak bir kitle var. Benim teröristime terör eylemi yapıyorlar dedirtemezsiniz diyen bir samimiyetsizlik her yerde yansımalarını yaratıyor.


Ve muhalefetin devletin zor aygıtlarının değil, canlı bomba tehdidi ile susturulmaya çalışıldığı günlerden geçiyoruz.

Bir partinin lideri katliam çağrısı yapıyor açık açık. Soykırım çağrıları yapanlar bile var. Ama katliam var diyemiyorsunuz.

Bir mafya liderinin akademisyenlerle kurduğu fanteziler ile “baş üstünde baş bırakmayın” diyen bir parti liderinin sözleri kanda birlikte duş alıyor.

Sonuç olarak bu ülke ölümle yaşam arasında sıkışmış durumda. Ve ölümün pek çok sureti var.

Yolsuzluğun belgeleri yayımlandı geçen günlerde. Panama Belgeleri deniyor. Dünyada karaparanın, yolsuzluğun, hırsızlığın ne düzeyde yaşandığını ortaya koyan bir unsur oldu bu. İzlanda Başbakanı kendisine yönelik iddialar üzerine istifa etti. Sarsıntının etkilerinin bununla sınırlı kalmayacağı açık.

Türkiye’de gözaltına alınması darbe girişimi olarak nitelendirilen makbul işadamı Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanması, ortağı olan Bebek Zancani’nin ‘Türkiye’de 8,5 milyar TL rüşvet dağıttım’ demesi, ABD’nin son dönemde Türkiye’ye yönelik yaklaşımındaki değişim, Türkiye’de kurulan yeni değerler sisteminin uluslararası alanda geçerliliğinin çok fazla olmadığını ortaya koyuyor. Kapitalizm bir dünya sistemi. Suçu bile kendi hukuku içinde örgütleyen bir sistem. Hele söz konusu sistemin tanrısı olan paranın dolaşımı ise, uluslararası alanda inşa edilmiş bu sistemin ve güç dengelerinin dışına kimsenin çok da fazla çıkılmasının istenmeyeceği açık.

Son dönemde Türkiye, kapitalizmin uluslararası sisteminden ayrıksı bir yol izlemeye başlamış durumda. Toplumsal meşruiyet arayışının son bulduğu, mülkiyet ilişkilerinin tanımının kişiye özel olarak yeniden yapıldığı, yeni bir sermaye sınıfının, toplumsal ve doğal kaynakları yağmalayarak, uluslararası sermaye ile entegre olmuş sermaye grupları ile çatışarak serpildiği bu sürecin kapitalist dünya sisteminin iç dengelerine uyumlulaştırılması meselesi önümüzdeki dönemde temel meselelerden biri olacak. Bunun iç siyasette çeşitli yansımalarının olacağını da görüyoruz.

Bu süreçte Türkiye’nin, kamu erki aracılığıyla tüm doğal ve toplumsal kaynakları kendi çıkarları için seferber eden yeni sermaye sınıfının, kapitalist dünya sisteminin kurallarına uymama eğilimini, emperyalizm ile beliren bir çelişki olarak okumak, anti-emperyalist bir cephe oluşumunun unsuru olarak görmek büyük bir yanılsamadır.

İçeride yürütülen savaş kısa vadede toplumsal çürümenin gözardı edilmesi için bir örtü rolü görmektedir. Sonuçta Walter Benjamin’in de dediği gibi, “En büyük boyutlardaki kitle hareketlerini geleneksel mülkiyet ilişkilerini değiştirmeden koruyarak belli bir hedefe yöneltmeyi, yalnızca ve yalnızca savaş sağlayabilir.” Türkiye’de savaş geleneksel mülkiyet ilişkilerini emekçiler aleyhine ve yeni serpilen sermaye sınıfı lehine derinleştirmeyi sağlamaktadır.

Sınıf siyaseti toplumsal çözülme ile eşzamanlı olarak hatta ondan daha hızlı bir çözülme göstermektedir. Oysa bugün temel mesele sınıf temelinde yeni bir kurucu iradenin açığa çıkmasıdır. Sol kendisini bu koşullarda sermayenin doğayı, emeği ve yaşamı bütünüyle kendine tabi kılma ve yarattığı ahlaki çöküntünün parçası haline getirme çabalarına karşı bir direnç noktası olarak kurgulamalıdır. Ancak direnç noktası olarak kalmak yeterli olmayacaktır. Kurulacak yeni rejimin içinde alternatif olarak kendisini örgütleme sorumluluğu da üzerindedir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,989AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Reuters’a tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Reuters'ta yer alan habere tepki gösterdi.

Kadın eylemciyi cinsel saldırıya maruz bırakan polisin 5 yıla kadar hapsi isteniyor

Ankara'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) tutuklu avukatların serbest...

Beylerbeyi’nde yol çöktü

Beylerbeyi Mahallesi, Beylerbeyi Çamlıca Caddesi'nde yol yağışı nedeniyle çöktü.

Hindistan’da yangın çıkan eğitim merkezinde öğrenciler camdan atladı

Hindistan’da bulunan bir eğitim merkezinde yangın çıktı. En az 18 kişinin hayatını...

Asrın Hukuk Bürosu: Vakit kaybetmeden görüşmenin içeriğini paylaşacağız

Asrın Hukuk Bürosu, müvekkilleri Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmenin detaylarına ilişkin kısa süre...

İstanbul Anadolu Adliyesi’ne girişte el konulan eşyalar sergilendi: Samuray kılıcı ve motorlu testere de var

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı girişlerindeki aramalarda el konulan ve aralarında samuray kılıcı...

Brüksel’de iklim krizi protestosu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de merkez tren istasyonu (Gare Central) önünde toplanan binlerce...

Digiturk’un Katarlı patronuna 3,5 milyar dolarlık rüşvet soruşturması

Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain'in ve aynı zamanda Digitürk'ün, beIN Sports'un sahibi...

İBB’den Arda Turan açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’den harcamalar ve borçlar hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklama...

Akar’dan ‘NATO’ mesajı: Görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin NATO...

Sonraki haber