alpertasbeyoglu

Cumartesi Anneleri: 700 haftadır dile getirdiğimiz talepler meşru hakkımızdır

SULTAN SOYSAL

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’ndaki eylemlerinin yasaklanmasıyla ilgili İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada 701. haftada da Galatasaray Meydanı’nda olacaklarını duyurdu.

Galatasaray Meydanı’ndaki 700. hafta eyleminde polis saldırısına uğrayan Cumartesi Anneleri, çocuklarının faili bulunana kadar bu eylemi gerçekleştireceklerini söyledi. Öte yandan Cumartesi Anneleri, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep ettiklerini belirtti.


Basın toplantısında Cumartesi Annelerine destek olmak için HDP Milletvekili Garo Paylan ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da bulundu.

Cumartesi Anneleri olarak ortak bildiriyi okuyan Maside Ocak, “699 hafta boyunca; gözaltında kaybedilenlerin akıbetinin açıklanmasını, gözaltında kaybetme suçunun faillerini koruyan cezasızlığa son verilmesini, bir daha hiç kimsenin gözaltında kaybedilmemesini, Türkiye’nin imzalamaktan kaçındığı Birleşmiş Milletler Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmeyi imzalamasını, onaylamasını ve uygulamasını taleplerimizi tekrarladık. 700 haftadır Galatasaray’da dile getirdiğimiz bu talepler demokratik toplumun temel değerlerine, Türkiye’nin anayasal normlarına ve uluslararası hukuk kurallarına dayanan meşru haklarımızdır” ifadelerini kullandı.

“KANDIRMAK SİZİN İŞİNİZ”

Süleyman Soylu’nun ‘anneliği kullanarak kandırıyorlar’ açıklamasına değinen Hanife Yıldız, ‘’Oğlumu benden kandırarak aldınız. Kandırmak sizin işiniz. Ben size güvendim ama siz oğluma sahip çıkamadınız. Bizle polisi karşı karşıya getireceğinize önce yargıyı ayaklandırın. Benim annelik hakkım elimden alındı. Benim tek evladım vardı. Ben anneliğimi oğlumun hesabını sorarak ispatlayacağım yaptığım yanlışı böyle telafi edeceğim’’ diye konuştu.

“EMİR, O ANNELERİ ORAYA TOPLAYIN DİYE VERİLMEZ”

Cemil Kırbayır’ın kız kardeşi ise, ‘’Emir, o anneleri oradan toplayın diye verilmez. Emir, Cemil Kırbayır’ın katilleri bulunması için verilir. 700. haftada polislerin anneleri o şekilde götürmesine ‘yapmayın etmeyin keşke ölseydim de bu günleri görmeseydim’ dediğimde polis ‘ölmek mi istiyorsun, seni de içeri alalım’ dedi. Bu söz benim içimi yaktı. Demek ki içeriye aldıkları insanları öldürüyorlar, buna bir el atılması lazım, bunları cumhurbaşkanını görmesi lazım’’ dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,912BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,830TakipçiTakip Et
7,820AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL