Anasayfa GÜNCEL Cumartesi Anneleri yasak tanımadı: Bize her yer Galatasaray Meydanı

Cumartesi Anneleri yasak tanımadı: Bize her yer Galatasaray Meydanı

ZEYNEP KURAY

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması ve belli olan faillerin cezalandırılması için 23 yıldır mücadele eden Cumartesi Anneleri, AKP iktidarının keyfi yasağını tanımadı. Galatasaray Meydanı’ndaki 700’üncü hafta etkinliğinde polis saldırısına uğrayan kayıp yakınları, tüm engellere rağmen 701. buluşması polis barikatıyla dört bir yanı sarılan Büyükparmakkapı Sokağı başında gerçekleştirdi. Gözaltına kaybedilen Mehmet Ertek’in akıbetini soran Kayıp Yakınları, haklı ve meşru taleplerinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

ANNELERİN ÖNÜ POLİSLER TARAFINDAN KESİLDİ

Sabahın erken saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi polis ablukasına alındı. Galatasaray meydana giriş çıkışlar ise yasaklandı. Bu haftaki eyleme katılmak isteyenler ise İHD binası önünde toplandı.

cumartesi-anneleri-nin-galatasaray-meydani-na-yuruyusune-polis-engeli-505182-1.

Eyleme, HDP Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Garo Paylan, Ahmet Şık, Serpil Kemalbay, Erkan Baş, Saruhan Oruç, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve oğlu Arat Dink, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, sanatçı Ferhat Tunç ile çok sayıda yurttaş annelere destek olmak için hazır bulundu.


Cumartesi Anneleri ellerinde karanfillerle göğüslerinde ise kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nden yürüyüşe geçti. Yürüyüş Büyük Parmakkapı Sokak’ta polisler tarafından engellendi. Annelerin önünü kesen polisler yapılacak eyleme izin vermeyeceklerini söyledi. Tüm engellemelere rağmen sokakta oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri kayıplarının akıbetini sordu.

BİTMEYEN YASIMIZLA MEYDANLARDAYIZ!

Polisin müdahale anonsları eşliğinde yapılan bu haftaki basın açıklamasını polis gözaltısında katledilen Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak tarafından okudu. “701.haftadır gözaltında kaydedilen sevdiklerimizi arıyor ve kaybedenlerden hesap soruyoruz” diyen Ocak, “701 haftadır kayıplarımızın akıbetini akıbeti açıklamadığı için, mezar yerleri gizlendiği için suçlular bilinmelerine rağmen cezalandırılmadıkları için Galatasaray’dayız. 701. haftadır hak talep edenlere yönelmiş her türden şiddeti bertaraf etmekle ve adaleti sağlamakla görevli olan devletin, kendi yarattığı inkar, baskı ve şiddet ortamında hukuka, hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaray’dayız. 701 haftadır eksilemeyen yasımız, bitmeyen bekleyişimiz, tükenmeyen umudunuz, solmayan karanfillerimizle meydanlardayız. Mehmet Ertak’ın akıbeti açıklayıncaya ve onu kaybedenler evrensel hukuka uygun yargılanıncaya kadar bu dosya bizim için kapanmayacak. Bu dosyanın avukatı da Mehmet Ertak gibi kaybedildi ve 143 haftadır dosyasında hiçbir ilerleme yok” ifadelerini kullandı.

Ocak son olarak Ertak ve Elçi için adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

cumartesi-anneleri-nin-galatasaray-meydani-na-yuruyusune-polis-engeli-505183-1.

- Reklam -

SON HABERLER

Avustralya’da seçimi koalisyon kazandı

Avustralya'daki genel seçimleri, iktidardaki Başbakan Scott Morrison liderliğindeki Liberal-Ulusal Parti koalisyonu kazandı.

Venezuelalı askerlerden ABD’ye mesaj

Venezuelalı askerler, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığındaki bağlılık yürüyüşü sırasında ABD’yi uyararak,...

Manchester City sezonu 3 kupayla tamamladı

İngiltere Federasyon Kupası finalinde Manchester City, Watford'u 6-0 mağlup ederek şampiyon oldu.

Fırtına pes etmez

Trabzonspor ile Beşiktaş arasındaki maçın sonucu takımların ligdeki sıralamalarına etki etmeyecek olsa...

Avusturya erken seçime gidiyor

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlük Partisi) ile...

Kılıçdaroğlu’ndan 19 Mayıs paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "19 Mayıs'ın 100....

İstiklal Caddesi’nde arı paniği

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir mağazanın tabelasının altında yeni üreyen arılar paniğe...

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi

Yeni askerlik sistemi teklifi önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacak.

İBB, ABD’den getirilen yönetmene 5 dakikalık video için 6 milyon TL vermiş

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Temmuz günü Boğaziçi Köprüsü'nde...

Bahçeli’den 19 Mayıs pozu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sonraki haber