Anasayfa ÖZEL Cumhur İttifakı’nın haziran hezimeti

Cumhur İttifakı’nın haziran hezimeti

23 Haziran seçimi iktidar blokuna büyük bir hezimet yaşattı. Binali Yıldırım, 31 Mart seçimlerine kıyasla 39 ilçenin tümünde oy kaybetti. İmamoğlu ise Erdoğan’ın 2018’deki oy oranını geride bıraktı

Tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimleri AKP için hezimetle sonuçlandı. Cumhur İttifakı’nın İBB Adayı Binali Yıldırım’ın oyları 31 Mart’a kıyasla 235 bin düşüşle 3 milyon 935 binlere geriledi. Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu ise 31 Mart’ta aldığı 4 milyon 169 binlik oyu yaklaşık 530 bin artırarak 4 milyon 740 bin seviyesine ulaştı. İmamoğlu rakibi Yıldırım’a yüzde 44,99’a yüzde 54,21’le üstünlük sağladı.

İLÇELERDE DENGELER DEĞİŞTİ        

23 Haziran sonuçlarının en dikkat çekici tarafı ilçelerde değişen dengeler oldu. Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un 39 ilçesinin tümünde 31 Mart’a göre oylarını artırmayı başardı. Binali Yıldırım’ın oyları ise tam aksine 39 ilçenin tümünde düşüş gösterdi.

31 Mart’ta kazanılan ilçe belediyelerinin sayısıyla kıyaslandığında da Cumhur İttifakı’nın oylarının ciddi şekilde eridiği göze çarptı. 31 Mart’ta AKP-MHP bloku toplam 25 belediye kazanırken, dünkü seçimde AKP, İstanbul’un 39 ilçesinin sadece 11’inde CHP’yi geride bırakabildi. CHP, 31 Mart’ta kazandığı 14 belediyenin üstüne 14 belediye daha ekleyerek 28 ilçede AKP’nin önüne geçti. Yani mevcut tabloda muhalefet, İstanbul’da 28-11’le iktidar cephesine karşı büyük bir üstünlük elde etti. Tercih değiştiren yerler arasında Fatih, Üsküdar, Beyoğlu, Eyüp, Bahçelievler, Şile, Sancaktepe ve Çekmeköy gibi ilçeler yer aldı. Özetle AKP’li isimlerin yönettiği bu belediyelerde oylarını kullanan seçmenler, dün Binali Yıldırım’ın değil, Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olmasını istedi.

İlginizi çekebilir:  İmamoğlu, Edirnekapı Şehitliği'nde yapılan 15 Temmuz törenine katıldı

KALELERDE KAYIPLAR

Bununla birlikte Cumhur İttifakı, 31 Mart’ta kazanıp dünkü seçimde önde çıktığı ilçelerde de ciddi oranda erime yaşadı.

AKP-MHP blokunun adayı Binali Yıldırım’ın 31 Mart’ta Esenler’de aldığı oy yüzde 63,7’den (İlçe Belediye –İB- yüzde 65) yüzde 61’e, Bağcılar’da yüzde 59,25’ten (İB yüzde 57,9) yüzde 56,6’ya, Gaziosmanpaşa’da yüzde 55,9’dan (İB yüzde 52,2) yüzde 52,8’e, Pendik’te 55,8’den (İB yüzde 54,8) 52,8’e, Ümraniye’de ise 54,6’dan (İB yüzde 54,6) yüzde 51,5’e geriledi. AKP’nin geriye düştüğü ilçelerden Fatih’te, Yıldırım’ın oyu yüzde 53,2’den yüzde 49,4’e düştü.

İMAMOĞLU, ERDOĞAN’I GEÇTİ

Ekrem İmamoğlu’nun CHP’nin güçlü olduğu ilçelerde oylarını artırmasının yanı sıra, iktidar blokunun güçlü olduğu yerlerde kendisine olan desteği yukarı taşıması da seçimdeki bir başka önemli nokta olarak kayda geçti.

Bunun yanı sıra İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde İstanbul’da aldığı oydan da fazla oy almayı başardı. Erdoğan 24 Haziran’da İstanbul’da 4 milyon 578 bin seçmenin oyunu kazanmıştı. İmamoğlu ise dün tekrarlanan seçimde bu oy seviyesinin 162 bin üzerine çıkarak yaklaşık 4 milyon 740 bin seçmenin tercih ettiği aday oldu.

2017’DEKİ HAYIR HÂLÂ AKTİF

Seçime dair üzerinde durulması gereken bir başka nokta da 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu’unda ortaya çıkan tablonun kendini yeniden göstermesiydi. 17 Nisan 2017 günü yapılan referandumda İstanbul halkı ‘Hayır’dan yana oyunu kullanmış ve ortaya yüzde 48,6’ya yüzde 51,4’lük bir sonuç çıkmıştı. O seçimde ‘Hayır’ lehine 4 milyon 728 bin oy sandıklara atılmıştı. Dün yapılan seçimde İmamoğlu’nun aldığı yaklaşık 4 milyon 740 binlik oy, 2017’deki ‘Hayır’ blokunun bugün de aktif olduğunu kanıtladı. 2017’de ‘Evet’e kullanılan 4 milyon 479 bin oya karşılık dün Binali Yıldırım’a verilen 3 milyon 921 binlik oy ise bu bloktaki erimeyi gözler önüne serdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

Sonraki haber