Anasayfa ÖZEL Cumhuriyet davasına tepki yağdı: Gazetecilik suç değildir

Cumhuriyet davasına tepki yağdı: Gazetecilik suç değildir

İstinaf Mahkemesi’nin, Cumhuriyet çalışanlarına verilen hukuksuz kararları onamasına yönelik tepkiler büyüyor. Konuyu BirGün’e değerlendiren Avukat Tora Pekin, aynı eyleme uygulanan iki farklı prosedür olduğunu, karara itiraz edeceklerini belirtti

İstinaf Mahkemesi’nin, eski Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, eski İmtiyaz Sahibi ve Vakıf Başkanı Orhan Erinç ve eski Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazarımız Güray Öz’ün de aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında, yerel mahkemenin verdiği hapis cezalarının uygun olduğu yönündeki karara tepkiler sürüyor. BirGün’e konuşan dava avukatlarından Tora Pekin, bütün suçlamaları çürüttüklerini, buna rağmen aynı suçlamada iki farklı prosedür uygulandığını ifade etti.

Mahkemenin hayal gücü

Pekin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: ”Karar, baştan itibaren hukuk dışı başlayıp hukuk dışı sürmüştü. İstinaf mahkemesi de bu hukuksuzluğu sürdürdü. Buna dair 200 sayfa dilekçe verdik. Arkadaşlarımızın çürütmediği tek bir açıklama olmadı. Buna karşılık iki üç satırlık bir kararla İstinaf Mahkemesi cezaları onamış. Hiçbir itirazımızı incelememiş, benim kişisel tahminim dosyanın kapağını bile kaldırıp bakmamışlar. 5 Yıldan daha çok ceza alan arkadaşlarımız Yargıtay’a gidecek, belki Yargıtay kararı bozacak ve cezaevine girmekten kurtulacaklar. Ama diğer arkadaşlarımız yönünden Yargıtay yolu kapalı. İşin garip yanı eylemler bire bir aynı. Tek bir kelime dahi farklılık yok. Aynı eyleme iki farklı prosedür uygulanıyor. Bu da hak arama özgürlüğünü ihlal eden bir durum. Mahkemenin hayal gücünün, keyfi uygulamalarının sonucu böyle bir sonuç çıktı. Yasa maalesef tel tel dökülüyor. Bize göre bu çarpıcı durumu yaratan Yasa Bendi’nin iptal olması gerekir. Biz İstinaf Mahkemesi’nden, itirazımızı ciddiye almasını ve dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne göndermesini istemiştik. Fakat İstinaf Mahkemesi, bunu yapmadı. Dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne göndererek bu hukuksuzluğu giderecekken bu hakkını kullanmayıp bu çelişkili kararı vermeyi tercih etti. Biz birtakım başvurularda bulunacağız.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, konuya dair açıklamalarda bulundu. “Bu kararlarla mahkûm olan gazeteciler değil, halkın haber alma, bilgilenme özgürlüğüdür” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Cumhuriyet Gazetesi Davasında başından beri takınılan tutumun amacı, aslında ülkede haber özgürlüğünün dolaşımını engellemektir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak, hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının gerçekleştirildiği bir ortama dönülmesini ivedi bir zorunluluk olarak düşünüyoruz.”

Çağlayan Adliyesi’ne çağrı

Çağdaş Hukukçular Derneği de Cumhuriyet Davası’nda verilen cezalara karşı açıklama yaptı. Konuya dair 21 Şubat 2019 Perşembe Saat :12.00’de İstanbul Adliyesi’nde ‘Adalet Nöbeti’ için çağrı yapan ÇHD’nin, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Cumhuriyet Davasında yargılanan avukat arkadaşlarımıza ve gazetecilere verilen cezalar İstinaf Mahkemesince onandı. Faşizmin infaz yargısına karşı Adalet Nöbeti için yeniden Çağlayan’dayız.”

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da #GazetecilikSuçDeğildir etiketiyle atılan tweetlerde İstinaf Mahkemesi’nin kararı protesto edildi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber