Anasayfa ÖZEL Cumhuriyet davasına tepki yağdı: Gazetecilik suç değildir

Cumhuriyet davasına tepki yağdı: Gazetecilik suç değildir

İstinaf Mahkemesi’nin, Cumhuriyet çalışanlarına verilen hukuksuz kararları onamasına yönelik tepkiler büyüyor. Konuyu BirGün’e değerlendiren Avukat Tora Pekin, aynı eyleme uygulanan iki farklı prosedür olduğunu, karara itiraz edeceklerini belirtti

İstinaf Mahkemesi’nin, eski Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, eski İmtiyaz Sahibi ve Vakıf Başkanı Orhan Erinç ve eski Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazarımız Güray Öz’ün de aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında, yerel mahkemenin verdiği hapis cezalarının uygun olduğu yönündeki karara tepkiler sürüyor. BirGün’e konuşan dava avukatlarından Tora Pekin, bütün suçlamaları çürüttüklerini, buna rağmen aynı suçlamada iki farklı prosedür uygulandığını ifade etti.

Mahkemenin hayal gücü

Pekin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: ”Karar, baştan itibaren hukuk dışı başlayıp hukuk dışı sürmüştü. İstinaf mahkemesi de bu hukuksuzluğu sürdürdü. Buna dair 200 sayfa dilekçe verdik. Arkadaşlarımızın çürütmediği tek bir açıklama olmadı. Buna karşılık iki üç satırlık bir kararla İstinaf Mahkemesi cezaları onamış. Hiçbir itirazımızı incelememiş, benim kişisel tahminim dosyanın kapağını bile kaldırıp bakmamışlar. 5 Yıldan daha çok ceza alan arkadaşlarımız Yargıtay’a gidecek, belki Yargıtay kararı bozacak ve cezaevine girmekten kurtulacaklar. Ama diğer arkadaşlarımız yönünden Yargıtay yolu kapalı. İşin garip yanı eylemler bire bir aynı. Tek bir kelime dahi farklılık yok. Aynı eyleme iki farklı prosedür uygulanıyor. Bu da hak arama özgürlüğünü ihlal eden bir durum. Mahkemenin hayal gücünün, keyfi uygulamalarının sonucu böyle bir sonuç çıktı. Yasa maalesef tel tel dökülüyor. Bize göre bu çarpıcı durumu yaratan Yasa Bendi’nin iptal olması gerekir. Biz İstinaf Mahkemesi’nden, itirazımızı ciddiye almasını ve dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne göndermesini istemiştik. Fakat İstinaf Mahkemesi, bunu yapmadı. Dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne göndererek bu hukuksuzluğu giderecekken bu hakkını kullanmayıp bu çelişkili kararı vermeyi tercih etti. Biz birtakım başvurularda bulunacağız.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, konuya dair açıklamalarda bulundu. “Bu kararlarla mahkûm olan gazeteciler değil, halkın haber alma, bilgilenme özgürlüğüdür” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Cumhuriyet Gazetesi Davasında başından beri takınılan tutumun amacı, aslında ülkede haber özgürlüğünün dolaşımını engellemektir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak, hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının gerçekleştirildiği bir ortama dönülmesini ivedi bir zorunluluk olarak düşünüyoruz.”

Çağlayan Adliyesi’ne çağrı

Çağdaş Hukukçular Derneği de Cumhuriyet Davası’nda verilen cezalara karşı açıklama yaptı. Konuya dair 21 Şubat 2019 Perşembe Saat :12.00’de İstanbul Adliyesi’nde ‘Adalet Nöbeti’ için çağrı yapan ÇHD’nin, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Cumhuriyet Davasında yargılanan avukat arkadaşlarımıza ve gazetecilere verilen cezalar İstinaf Mahkemesince onandı. Faşizmin infaz yargısına karşı Adalet Nöbeti için yeniden Çağlayan’dayız.”

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da #GazetecilikSuçDeğildir etiketiyle atılan tweetlerde İstinaf Mahkemesi’nin kararı protesto edildi.

SON HABERLER

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...