Anasayfa SAĞLIK Cüzzam yoksul hastalığı

Cüzzam yoksul hastalığı

Doç.Dr. Mustafa Tözün ile Araş. Gör. Dr. Yeşim Karakaş, cüzzam hastalığının yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, iç savaşlar ve sürekli göçler gibi nedenlerden kaynaklandığını söyledi

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tözün, açlık ve yoksullukla mücadele eden geri kalmış ülkelerde Cüzzam (Lepra) Hastalığının görülmeye devam ettiğini söyledi.

Dünya Cüzzam Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan İKÇÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tözün ile Araş. Gör. Dr. Yeşim Karakaş, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, iç savaşlar ve sürekli göçler gibi nedenlerle insanlık tarihi kadar eski bir hastalık cüzzam hastalığının birçok sistem ve organı etkileyebilen, bulaşıcı ve kronik seyirli bir hastalık olduğunu söyledi.

İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ

Mustafa Tözün

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 200.000 cüzzamlı hasta olduğunun bildirildiğini söyleyen Doç. Dr. Tözün, “Bu hastaların yüzde 9’unu çocuklar oluşturmaktadır. Dünyadaki cüzzam hastalarının çoğu Güneydoğu Asya, Afrika ve Batı Pasifik bölgesindendir. Ülkemizde Lepra hastalığı bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar kapsamında olup halen “Lepra Eradikasyon Programı” uygulanmaktadır. 2017 yılı itibariyle kayıtlı lepra hasta sayısı toplam 605 olup, 2017 yılında tespit edilen yeni vaka sayısı ikidir” dedi.

“GÖRÜLME ORANI ERKEKLERDE 2 KAT DAHA FAZLA”

Riskli gruplar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mustafa Tözün, görülme oranının hastalığın erkeklerde 2 kat fazla olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Tözün, “Çocuk yaş grubu, gebelik, fakirlik ve yetersiz beslenme, bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar riskli unsurları oluşturmaktadır. Bulaşma yolu olan Lepra basilinin tek kaynağı insandır. Lepra virüsü çok yavaş çoğalır, kuluçka süresi 3-12 yıl arasında değişmekle birlikte ortalama 2-4 yıldır. Belirtilerin görülmesi bazen 25 yılı bulabilir. Ağız ve burun salgıları ile yakın ve uzun süreli temas sonucu damlacık enfeksiyonu ile bulaşır” diye konuştu.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Belirtilerin vücutta lekelerin belirmesi ve zaman zaman kaşıntı yapması, sık sık tekrarlayan burun kanamaları ve burun tıkanıklıkları, kol ile bacak sinirlerinde ağrıların başlaması ve el parmaklarının içe doğru bükülememesi olduğunu aktaran Doç. Dr. Tözün şöyle devam etti: “Alt göz kapaklarının hareketsiz duruma geçmesi ve kapanamaması, görme kaybı, dizlerde ve dirseklerde yara izleri, yüz bölgesinde oluşan ödem, hastalığın devam eden süreçteki  belirtileridir.” şeklinde konuştu.

ERKEN TANI, KESİN TEDAVİ

Yeşim Karakaş

Erken tanı konulduğunda tedavisinin kesin olarak yapılabilinen cüzzam hastalığının 6-12 ay gibi kısa bir sürede tedavi edilebildiğini söyleyen Araş. Gör. Dr. Yeşim Karakaş ise 3 aylık tedavi sonrası bulaştırıcılığın kaybolduğunu anlattı. Dr. Karakaş, “Dünyada ve ülkemizde tedavi ücretsizdir” diyerek sözlerini tamamladı.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber