ÇYDD çocukları Sasaki'nin yarım kalan bin turna kuşunu tamamladı
07.08.2017 12:35 GÜNCEL

Hiroşima Katliamı’nın 72'nci yıldönümünde Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde bulunan Japon Bahçesi’nde bir anma programı düzenlendi. Programda, Hiroşima’nın etkisi ile yakalandığı çaresiz bir hastalık sonucu 12 yaşında ölen Sadako Sasaki'nin yarım kalan bin turna kuşunu “Barışa Uçan Turnalar Projesi” kapsamında ÇYDD çocukları tamamladı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Beylikdüzü Belediyesi’nin organize ettiği törene Beylikdüzü Belediye Protokolü, ÇYDD ve Japon Konsolosluğu temsilcileri katıldı. Törende, 6 Ağustos 1945 yılında Japonya’da Hiroşima’ya atom bombası atıldığında hayatını kaybeden 140 bin kişi ve bomba atıldığında hiçbir şekilde yaralanmamasına rağmen, bombanın etkisi ile 12 yaşında çaresiz bir hastalık sonucu ölen Sadako Sasaki anıldı. Program, Sadako Sasaki’nin fotoğrafına kağıt katlama sanatı origami ile hazırlanan çelengin konulması ile başladı.

Sadece ölmemeyi dileyen Sasaki’nin, Japon inancına göre dileğinin gerçekleşmesi için bin turna kuşu yapması gerekiyordu. Bu turna kuşlarının 645’ini tamamladığında hayatını kaybeden Sasaki’nin arkadaşları kalanını tamamlayarak Sasaki ile beraber toprağa koydular ve bu davranış bir geleneğe dönüştü. Bin turna kuşunu bu kez “Barış’a Uçan Turnalar Projesi” kapsamında ÇYDD’nin çocukları katladı ve Japon Bahçesi’nin ağaçlarına astı.

cydd-cocuklari-sasaki-nin-yarim-kalan-bin-turna-kusunu-tamamladi-332318-1.


Törende konuşan ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya, “Biz Çanakkale’de bir metrekareye bin merminin düştüğü bir savaşın sonrasında kurulan bir ülkenin yurttaşlarıyız. Biz her zaman barış ve akıl diyoruz. Atatürk ilke ve devrimlerini korumak yaşatmak ve geliştirmek için varız. Bu geleneği de ve bu düşünceyi gelecek kuşaklara aktarıyoruz” dedi.


“HİÇBİR ÜLKEDE SAVAŞ OLMASIN”

Şair, yazar ve gazeteci Sunay Akın’ın Hiroşima ve Sadako Sasaki’yi anlattığı video gösteriminin ardından konuşan Japon Konsolosluğu Kültür Birimi’nden Akimi Yamada, “Japonya’da hala atom bombası etkisi ile hasta olanlar var. Hiçbir ülkede savaş olmasın ve hepimizin dünya barışı için edilen dualar kabul edilsin” dedi. Konuşmasının ardından Yamada’ya günün anısına, ÇYDD Kırlangıç Grubu tarafından üzerinde hem Türkçe hem Japonca “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözleri yazılı bir Atatürk tablosu, Beylikdüzü Belediyesi tarafından ise kaligrafi ile “Sadako” yazan bir tablo hediye edildi.

BARIŞ İÇİN BALONLAR UÇTU

Törende Çağdaş Yaşam Ferhat Şenatalar Eğitimevi çocuk korosu "Kız Çocuğu" ve "Bomba Yapan Bay Bilgin" şarkılarını söyledi. ÇYDD Kırlangıç Grubu şubeleri çocukları ise savaşların çocuklar için yarattığı yıkımlarla ilgili duygularını dile getirdi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin “Barışa Uçan Turnalar” projesi kapsamındaki bin turna kuşunu katlayan çocuklar, gökyüzüne bıraktıkları ve barışın simgesi olan sarı beyaz balonlar ile bir kez daha barış dilediler ve şarkılar seslendirdi. Törene katılan tüm çocuklara Sadako kitabı dağıtılırken, turna kuşlarını katlamayı öğrenmek isteyen çocuklar alanda kurulan origami atölyesine katıldı.

cydd-cocuklari-sasaki-nin-yarim-kalan-bin-turna-kusunu-tamamladi-332320-1.

DHA