Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Danıştay onadı: Alpu Ovası için ÇED raporu düzenlenmesi zorunludur

Danıştay onadı: Alpu Ovası için ÇED raporu düzenlenmesi zorunludur

Eskişehir’de, Alpu Ovası’nda kurulması planlanan termik santral için açılacak kömür madeni ile ilgili ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararını iptal eden Eskişehir 2’nci İdare Mahkemesi’nin kararının, Danıştay 14’üncü Dairesi tarafından onandığı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Alpu Ovası’nda kurulması planlanan termik santral için açılacak kömür madeni ile ilgili ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararını iptal eden Eskişehir 2’nci İdare Mahkemesi’nin kararını, Danıştay 14’üncü Dairesi’nin onadığı belirtildi. Konuyla ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:


“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, açılacak kömür madeni için 28 Aralık 2017 tarihinde ‘Çevre Etki Değerlendirme raporu gerekli değildir’ kararı vermiş, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de bu karara karşı dava açmıştı. Eskişehir 2’nci İdare Mahkemesi dava sonucunda, 6 Nisan 2018 tarihinde verdiği kararla Sevinç Mahallesi’nde açılacak olan kömür madeni için ‘ÇED raporu gerekli değildir’ şeklindeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kararını iptal etmişti. Eskişehir Valiliği bu karar üzerine Danıştay’a temyiz davası açmıştı. Danıştay 14’üncü Dairesi, Eskişehir 2’nci İdare Mahkemesi’nin kararını onadı. Danıştay 14’üncü Dairesi’nin vermiş olduğu onama kararı ile birlikte Sevinç Mahallesi’nde açılması planlanan kömür madeni için ÇED raporu düzenlenmesi zorunluluk haline gelmiş oldu.”

GREENPEACE AKDENİZ RAPORU

Öte yandan, Alpu Ovası’nda kurulması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili Greenpeace Akdeniz’in ‘Kömürü Es Geç’ kampanyası kapsamında hazırladığı rapor açıklandı.

Eskişehir’in Alpu Ovası’na yapılması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili Greenpeace Akdeniz’in ‘Kömürü Es Geç’ kampanyası kapsamında hazırladığı raporda, şirkete verilecek 1 yıllık alım garantisi bedeli ile kömürlü termik santral yerine, kamu kaynaklarıyla neler yapılabileceği hesaplandı. Eskişehir Alpu Termik Santrali’ni yapacak şirkete verilecek 1 yıllık alım garantisi bedelinin 1 milyar 987 milyon 12 bin 653 TL olduğunun belirtildiği raporda, bu parayla yapılabilecekler şöyle sıralandı:

“Açlık sınırındaki tek maaşlı 4 kişilik 1 milyon 143 bin 275 ailenin 1 aylık maaşı sağlanabilir. Mevcut net asgari ücret 1603 TL’den 1845 TL’ye yükseltilebilir. 103 bin 289 asgari ücretli çalışanın 1 yıllık ücreti karşılanabilir. Atama bekleyen 430 bin öğretmenin 43 binin 1 yıllık maaşı karşılanabilir. 15 yıllık alım garantisi süresince tüm öğretmenler 10 yıl içerisinde atanabilir. 11 adet 700 yataklı hastane veya 257 adet temel eğitim okulu ya da 98 adet ibadethane, 14 adet opera binası yapılabilir. Yılda 563,69 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali kurulabilir. Santrale sağlanacak 15 yıllık toplam alım garantisi ile Türkiye’nin mevcut güneş kurulu gücü 2,15 kat artırılabilir. TÜBİTAK, bilim insanlarına verdiği desteği 24,44 kat artırabilir.”


‘TARIM ARAZİLERİNİN YOK EDİLMESİNE NEDEN OLACAK’

Greenpeace Akdeniz Projeler Hukuk Danışmanı Avukat Deniz Bayram raporla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Kamu kaynaklarının, kamu yararı için harcanması gerekir. Eskişehir’de yapılmak istenen termik santral, hava kirliliği kaynaklı hastalık ve erken ölümler ile tarım arazilerinin yok edilmesine neden olacak. Hazırladığımız bu raporda, santrale harcanacak vergilerimizle oluşan kamu kaynaklarıyla, eğitim, sağlık gibi alanlarda hayatımızda ne gibi iyileştirmeler yapılabileceğini ortaya koyduk. Amacımız, kömürlü termik santral projelerini yürüten kamu şirketi EÜAŞ’a bir çağrıda bulunmak: Kamu kaynakları ölüm değil yaşam için harcansın.”

Greenpeace Akdeniz’in hazırladığı hava modellemesi raporunda ise söz konusu santralin yaratacağı hava kirliliğinin 3 bin 200 erken ölüme neden olacağı ileri sürüldü.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,105AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber