-Reklam-

Dava

Tinerci çocuklardan korktular. Travestilerden korktular. Ne aynı mahalleyi paylaşmak istediler onlarla ne aynı bakkaldan alışveriş yapmayı. Evlerini, dostluklarını, komşuluklarını, insanlıklarını, bir basit merhabalarını çok gördüler. Sokaklarından bile geçmek istemediler. Onlar tinercilerle, sokak çocuklarıyla, travestilerle göz göze gelmekten korkan, arkalarından onlara kötü bakışlar savuran insanlar. Pınar Selek ise eşcinsellerin, travestilerin, transseksüellerin, tinerci çocukların sokaklarına, dünyasına giren, onlarla yaşayan, bizi alt kültürlerin dışlanma mekanlarının içine sokan bir kadın. Ataerkil iktidarın ve kafa yapısının “ötekilere” yaklaşımını Ülker Sokak’ta inceleyen bu kadının artık diğer dışlanmışlardan çok bir farkı yok. Çünkü ondan da rahatsız olanlar çıktı. Onu da sürgün ettiler. Onun da gözlerine bakacak ne cesaretleri ne yüzleri kalmadı bazılarının. O da bir « temizleme operasyonunun » kurbanı. Ve onlar yüzünden biz Pınar Selek adını artık muhteşem araştırmaları yerine başka konularla anmak zorunda bırakılıyoruz. Olguların kelimelere nasıl hapsedilebileceğine şahit oluyoruz. Geleceğimizin geçmişimizden daha aydınlık ve güzel olacağına olan inancımızı yavaş yavaş kaybediyoruz.

 
Mahkeme sürecinden bahsetmenin lüzumu yok sanırım. Dava başladığında çocuk olanlar bugün çocuk sahibi oldular. Şaka gibi ama şaka değil. Yalan gibi ama yalan da değil. Kafka romanını hatırlatan, adaletsizliğin, saçmalığın 14 yıldır süren bir örneği, bir hukuk skandalı Pınar Selek’in başına gelenler. Oysa Pınar Selek adı mahkemelerde hiç geçmemeliydi. Bugün bu yazı hiç yazılmamalıydı. Çünkü onun başına gelenler hiç yaşanmamalıydı. Konuşmalarda başka konular içinde geçmeliydi ismi. Ve adını andığımız vakit kurduğumuz her cümle böyle öfkeyle, hayal kırıklığıyla çıkmamalıydı. Mahkeme kararları, bilirkişi raporları ve bunca gerçeklik karşısında devam ettirilen bir utanç tablosu hiç yaşanmamalıydı. Vicdan kelimesinin kimileri için bir anlam ifade etmediğini görüyoruz. Sevgi ayrı bir konu. Saygı deseniz başka bir yerde duruyor. Biz sadece adalet istiyoruz! Geç de olsa gelen bir adalet.  Çünkü o, bu dava yüzünden Sokak Atölyesini, çalışma alanını kaybetti. O, bu dava yüzünden annesini kaybetti. Yaşanılan bunca haksızlıklara, kine, travmalara, işkencelere rağmen insan yine de birilerinin içinde, çok derinlerde bile olsa bir iyilik, bir adalet kırıntısı olduğuna inanmak istiyor. Çünkü her şeye rağmen insan böyle gaddarlığın, haksızlığın hüküm sürdüğü, salt kötü bir dünyada yaşadığını kabullenmek istemiyor.
 
Şiddet, adaletsizlik, eşitsizlik daha fazla normalleşmesin. Hiçbir annenin kalbi haksız bir dava yüzünden durmasın. Hiçbir sosyolog çalışma alanı olan ülkesinden uzakta yaşamak zorunda bırakılmasın. Vicdandan, duyarlılıktan ümidini kesenler sadece adalet istemişti. Geç de olsa hak yerini bulsaydı keşke. Hayal kırıklığına rağmen umutla, boğazlarda düğümle beklenen o adalet 14 yıl sonra bile gelmedi. Pınar Selek de gelmez artık. Kimse o ve onun gibileri bir daha dışlananların gözlerine bakmaktan çekinenlerle karşı karşıya getirmesin.
 
 
- Reklam -

SON HABERLER

AYM’den ‘spin’ ve ‘drift’ kararı

Anayasa Mahkemesi, araç sahibi olmayan sürücülerin, kamuoyunda "spin ve drift" olarak bilinen;...

Fox TV, reyting rekoru kırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatayı alıp göreve başlamasının ertesi günü,...

Gençlerden 1 Mayıs çağrısı: “Özgürlüğümüzü geri alalım, birlikte yürüyelim”

"Hayatlarımızı, özgürlüğümüzü, geleceğimizi, kampüsümüzü, sokaklarımızı geri alabiliriz" diyen gençler 1 Mayıs için...

20 yıldır kuru olan pınardan su gelmeye başladı

Mardin'in Derik ilçesinde, 'Peri Pınarı' olarak bilinen doğal kaynak suyunun geldiği kuruyan...

Hasek’in romanından uyarlanan “Şvayk Harikalar Ülkesinde” Akatlar Kültür Merkezi’nde sahnelenecek

Kadıköy Tiyatro Oyuncuları Topluluğu'nun Jaroslav Hasek'in "Aslan Asker Şvayk" isimli romanından sahneye...

Erdoğan: Seçim tartışmalarını geride bırakmamız şart

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan,"Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta...

Siirt kayyumu, makam odalarına kurşun geçirmez cam taktırmış

Siirt Belediyesi’ne atanan kayyum Ceyhun Dilşad Taşkın’ın hem kendisine hem de özel...

İzmir’de 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan şahsa 84 yıl hapis cezası

İzmir'de, 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan tutuklu sanığa 84 yıl hapis cezası...

“Mazbatamı aldım, ertesi gün alacaklılar kapıya geldi”

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, geçen perşembe günü mazbatasını aldığını, cuma...

MHP’li Başkan, AKP’li selefinin bıraktığı borçları belediye binasına asarak ifşa etti

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Tokat’ın Erbaa ilçesinde...

Sonraki haber