Anasayfa YAZARLAR Değişim devam etmeli

Değişim devam etmeli

İstanbul’un yeni büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu görevine, yerel seçimlerin üzerinden 18 gün geçtikten sonra, ancak başlayabildi.

Memlekette bir bahar havası. İnsanlar mutlu, yarınları için umutlu. Mevsim de zaten buna uygun. Baharın coşkusu her yere yayılıyor. Tomurcuklar baş vermiş, daha güzel günlerin ufukta olduğuna işaret ediyor. Evet, bu bir başlangıç. Evet, bu bir dönemin kapanmaya başladığının bir göstergesi. Evet, bu tünelin ucundaki ışığın üzerimize gelen tren olmadığının bir işareti.

Bu coşku çarşamba günü piyasalara da yansıdı. Mazbatanın verileceği haberi üzerine dolar kuru inmeye, borsa yükselmeye, faizler bir miktar gerilemeye ve risk primi düşmeye başladı.

İstanbul’un daha adil, şeffaf ve kamu yararını gözetecek bir kadro tarafından yönetilecek olması yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından da ilgi ile karşılandı. Bu önemli. Ama yetmiyor.

Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi için diğer kadroların da değişmesi lazım. Diğer kurumların da benzer amaçlar için çaba gösteren kadrolar tarafından yönetilmesi gerekiyor.

Değişim önemli bir sözcük. Yönetimde bulunan kadroların kendi yarattıkları sorunları düzeltilme imkânı olmadığını ortaya koyan bir kelime. Bu nedenle var olan sorunların çözülmesi için değişim talebi ortaya çıkıyor. Yerel seçimler bu talebin yüksek sesle dile getirilmesine imkân verdi. Mevcut siyasi anlayışla sürdürülen belediyeciliğin toplumsal fayda sağlamayı amaçladığını düşünen seçmenler belediye yönetimlerinde değişimi sağladı.

Şimdi bu değişimin yaygınlaşması gerekiyor.

Mesela Hazine ve Maliye Bakanlığı.

Yedi milyon işsizin iş bulmasına, enflasyonun düşürülmesine, ödenemeyen kredilerin ödenmesine, küçülen ekonominin yeniden büyümesine çözüm bulamayan kadroların da tasfiye edilmesi gerekir.

Detaylı bir program ortaya koyamadıkları için, dokuz sunum sayfasına geniş aralıklarla serpiştirilmiş, bir işe yaramayacağı herkes tarafından kabul edilen “adımları” “reform” diye yazanlar ve bu yazılanları kameralar önünde, yatırımcı toplantılarında dâhiyane fikirlermiş gibi anlatanların da değişmesi gerekir.

Mesela Merkez Bankası.

Mazbatanın verileceği haberiyle gerileyen dolar, merkez bankasının rezerv biriktirmek için kısa vadeli araçları kullandığı, bunun da TL’nin değerini korumaya yönelik doğru bir strateji olmadığına ilişkin haberler ortaya çıkınca dün yeniden yükselmeye başladı. Bu yazının yazıldığı saatlerde dolar yaklaşık %1,9 değer kazanarak 5,85 liranın üzerinde işlem görüyordu. İngiliz Financial Times gazetesi TCMB tarafından açıklanan 28,1 milyar dolarlık net rezerv rakamının bir kısmının kısa vadeli dış borçlanma ve swap işlemlerinden elde edildiğini, swapları düşünce, net rezervlerin 16 milyar dolar olduğunu yazdı. Merkez Bankası da rezervlerin swap işlemlerinden dolayı arttığını kabul ediyor ancak bunda bir sakınca olmadığını söylüyor. Hatırlatalım, swap bir takas işlemidir. Vadesi geldiğinde TL karşılığı bu dolarları vermiş olanlara iade edilmek zorunda. Yani Merkez Bankasının parası değil. Vakti geldiğinde dolarları sahibine vermek zorunda. Muhasebe oyunlarıyla TL’ye olan güvenin tesis edilmeyeceğini anlamayan kadroların da değişmesi gerekiyor.

Tabii bu kurumlarda değişimin olabilmesi için işe daha farklı bir yerde değişimi sağlayarak başlamak gerekiyor. Bunun için de çok çalışmak gerekiyor, çok.

- Reklam -

SON HABERLER

Hukukçu Şanlı: AKP ‘düşman’ diyor yargı onaylıyor

‘Düşman Ceza Hukuku’ isimli kitabı yayımlanan hukukçu Deniz Şanlı, iktidarın siyasallaştırdığı yargıyı...

Zorla kaybedilenlerin hikâyesi, Aşikâr Sır

Dilan Esenİstanbul Beyoğlu’ndaki Aznavur Pasajı’nın 6’ncı...

Soylu ne demek istiyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta yaptığı ‘İstanbul’un huzuru’ ve ‘IŞİD’ konulu...

Sistem yine öğretmeni mağdur etti: 67 bin öğretmen açıkta kalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un önceki gün açıkladığı yeni ortaöğretim sisteminin binlerce...

Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler oldu!

Önce altını çizerek vurgulayalım:“Hiçbir” sözcüğü, başlıktaki gibi bitişik,...

Devrim Muhafızları: Savaştan korkmuyoruz

İran Devrim Muhafızları Komutanı General Hüseyin Selami, askeri bir törende yaptığı konuşmada...

Brexit ve seçmen protestosu

İngiltere Brexit depremiyle sallanmaya devam ediyor. 23 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi...

Google’dan Huawei kararı

Google'ın ABD’nin kara listeye aldığı Huawei ile yaptığı bazı işleri askıya aldığı iddia edildi.

Avusturya’da erken seçime gidilecek: Avrupalı sağcılar ‘temkinli’

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen, koalisyon hükümetini devam ettirmeme ve erken...

Vize başvurularında ret iki katına çıktı

AKP'nin AB'den talep ettiği vize serbestisi konusunda sessizlik sürerken, vize başvurularında da...

Sonraki haber