Demirli gemide şarbonlu hayvanlar mı tutuluyor?
07.09.2018 07:15 GÜNCEL
İstanbul’daki Panama bandıralı gemide, şarbon taşıyan hayvanların tutulduğu ve ölen hayvanların da denize atıldığı iddia edildi

Şarbon vakalarının yarattığı endişe devam ederken, İstanbul’da Ahırkapı açıklarında demirli bir gemide şarbon hastalığı taşıyan ithal hayvanların tutulduğu iddia edildi.

‘Ölen hayvanlar denize atılıyor’
Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “İçinde yüzlerce şarbonlu hayvancağızın olduğu, Rahmeh adlı Panama bandıralı gemi İstanbul Ahırkapı açıklarındadır. Telef olan hayvancıkların çoğunun öğütülerek denize atıldığına dair tarafımıza haberler gelmektedir. Mersin, İzmir ve Bandırma üzerinden yüklerini dağıtarak İstanbul’a kadar geldiğini tahmin ediyoruz. Şarbon hastalığı göz yumularak yayılmakta, hiçbir yetkili için de soruşturma açılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre gemiden kötü bir koku yayıldığı bilgisini paylaşan HAYTAP, tekne tutup geminin görüntülerini canlı yayımlayacağını bildirdi.

‘20 gündür bekletiliyor’
CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, gemiyle ilgili iddiaların doğru olup olmadığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Şeker, “Zeytinburnu’na 1 mil, Bakırköy’e ise 2 mil uzaklıkta, Ahırkapı önlerinde demirlenmiş bir hayvan gemisinin bulunduğu iddia ediliyor. Bahse konu iddialara göre, gemi 20 günden fazla bir süredir Ahırkapı’da demirlenmiş durumda beklemektedir” dedi.

Öte yandan Kırklareli Valiliği de, kentte şarbon görüldüğü iddialarının doğru olmadığını belirterek, yapılan tetkiklerde herhangi bir şarbon tespitine rastlanılmadığını açıkladı.

***

‘Şarbon sütten bulaşmaz’

BirGün Ankara

Sağlık meslek örgütleri, dün düzenledikleri ortak basın toplantısında, Ankara Gölbaşı’ndaki şarbon vakaları ile ilgili merak edilen “Ne yenilip, ne içilmeli?” sorusuna yanıt verdi. Şarbonun süt ve süt ürünlerinden bulaştığı algısının yanlış olduğu vurgulanarak, “Şarbon olan hayvan sütten kesilir. Şarbon süt ve süt ürünlerinden bulaşmaz. Şu an dikkat edilmesi gereken en önemli gıda ürünü etli çiğ köftedir. Bayramda hayvan kesip dolapta saklayan insanlar, hayvanı kestiklerinde etin renginde bir anormallik fark etmedilerse yiyebilirler” denildi.