Demirtaş’ın adaylığı için formül arayışı
12.10.2017 09:02 GÜNCEL
HDP, olağan kongrenin ertelenmesi ve iki dönem kuralı esnetilerek Demirtaş’ın eş genel başkanlığa yeniden aday olmasını tartışıyor

HÜSEYİN ŞİMŞEK [email protected] @simsekhuseyinn

15 Ekim 2012’de kurulan ve katıldığı iki genel seçimde barajı geçme başarısı gösteren, 7 Haziran seçimleri sonrasında kurulan 63’üncü Hükümet’te iki bakanlıkla temsil edilen HDP, pazar günü beşinci yılını İstanbul’da gerçekleştireceği etkinliklerle kutlayacak. Etkinlikler kapsamında Kadın Çalıştayı ile Kadın Meclisi, Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarını da yapacak.

En az 6 ay erteleme
Eş genel başkanların ve bazı milletvekillerinin tutuklandığı tarih olan 4 Kasım’da yapılacak etkinliklerin planlanacağı toplantıda, daha önce ocak ayında yapılacağı ifade edilen Olağan Kongre’ye ilişkin süreç de ele alınacak. Partinin kongre tarihini en az altı ay erteleyebileceği konuşulan seçenekler arasında bulunuyor. Ancak kongrenin ertelenmesi konusunda kesin bir karar alınmayacak ve bu karar bir sonraki MYK toplantısına bırakılacak. Kongreye ilişkin net kararlar, 4 Kasım’dan sonra yapılacak toplantılarda alınacak.

Tüzük değiştirilecek
Partinin yetkili organları İstanbul’daki toplantılarda, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın ‘iki dönem’ kuralı nedeniyle yeniden aday olmasını engelleyen tüzük hükmünü aşmak için de formül arayacak. Tüzükteki engel nedeniyle üçüncü kez eş genel başkanlığa aday olamayacak Demirtaş için tüzük değişikliği yapılarak adaylık yolunun açılması planlanıyor.

Kemalbay ve Türk konuşacak
15 Ekim Pazar günü kuruluşunun beşinci yılını geride bırakacak HDP’de, kutlama programının içeriği de netleşmeye başladı. Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay ve Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk’ün birer konuşma yapması bekleniyor. Konuşmaların ardından konserler ve partinin beş yılda içerisinden geçtiği zorlu sürecin anlatıldığı sinevizyon gösterimi de yapılacak.

14 Ekim Cumartesi günü Kadın Çalıştayı, 15 Ekim Pazar günü sabah Kadın Meclisi toplandıktan sonra 16 Ekim Pazartesi günü de Parti Meclisi bir araya gelecek. Bu toplantının erken bitmesi durumunda aynı gün, geç bitmesi durumunda ise ertesi gün MYK toplanacak.