Anasayfa BİRGÜN PAZAR Demokrasi bahçesi: Şerefli oylar, “şerefsiz” oylar...

Demokrasi bahçesi: Şerefli oylar, “şerefsiz” oylar…

MHP Başkanı’nın “yazlıklarında yatıp HDP’ye oy veren şerefsizler” sözü son günlerde basında küçük bir fırtına kopardı. İtiraf edeyim ki bu beyanatı okuyunca önce gülmüş ve işte kendisi hiç gülmediği halde sık sık gülünç olan bir siyasetçi diye düşünmüştüm. Sonra daldım; aklım gerilere, 1970’lere gitti. Doğanay’ları, Tütengil’leri, Yavuz’ları, Bulut’ları, Cömert’leri ve ülkücü kurşunlarına hedef olan daha nice değerli meslektaşımı düşündüm. Ve de tabii ömrünün sonuna kadar tekerlekli sandalyeye mahkum olan sevgili Server Tanilli’yi.. O karanlık günlerde ben de her akşam eve dönerken “acaba bir köşede pusuya yatmış bir tetikçi var mı?” diye etrafa kaygıyla bakardım.

***

12 Mart darbesini izleyen yıllarda, devrimcilerin gözünde ülkücüler, kime hizmet ettiklerinin bilincinde olmayan birer tetikçiydi; ipleri başkalarının elinde olan bir cinayet şebekesi.. Aslında kendilerini düzene başkaldırmaya yöneltecek toplumsal kökenlerden geldikleri halde, düzenin en hararetli savunucuları olmuşlardı. En büyük yurtseverler onlardı; kelle koltukta özel kuvvetlere yardımcı oluyorlardı. Gönüllü paramiliter ölüm timleri oluşturarak..

***

Derken 12 Eylül geldi ve Ülkücülerin gerçek misyonu anlaşıldı. Evren Paşa bunlara, mealen, “çocuklar, demişti, sizlerin misyonunuz bitti; artık ortadan kaybolun.. Üstelik bazılarınız çizmeyi aştı; onları da içeri alıyoruz!”.

***

Şok büyüktü. Hizmet ettikleri güçler Başbuğ Türkeş’i ve diğer liderleri toplamış en büyük düşmanlarının yanına tıkmıştı. Ve böylece büyük dönüşüm başladı. Komünist olacak halleri olmadığına göre İslam’a yöneldiler. Zaten dindardılar, bu kez dinci oldular. Vatan tehlikedeyken demokrat olmak bir lükstü. Artık sokağa da “Ya Allah Bismillah!” nidalarıyla çıkıyorlardı. Tabii Bozkurt işaretini de unutmadan. Bu arada en hızlıları da aralarından ayrılmış ve ayrı bir parti kurmuştu..

***

Yıllar böylece geçti; komünist tehlikesi ortadan kalkmış, fakat bölücülük tehlikesi daha da büyümüştü. Onlar ise bütün olup bitenlere rağmen misyonlarını hala anlayamamışlardı. Tek anladıkları şuydu: Silahlı kavgaya son.. Bunun için bir de efsane uydurdular ve aslında Kenan Evren’in balyoz darbesiyle gerçekleştirdiği bir operasyonu süsleyip Bahçeli’ye mal ederek onu sağ cenahta “silahlı kavgaya son veren demokrat lider” olarak ilan ettiler. Zaten ortada savaşacakları devrimci güçler de kalmamıştı. Onları emperyal güçler ve yerli uşakları neredeyse yok etmişti. Bu koşullarda misyonlarına farklı yöntemlerle devam etmeliydiler. Kandil uzaklardaydı; fakat destekçileri Meclis’teydi. Bu durumda Meclis de kirlenmişti; milyonlarca “şerefsiz”in oylarıyla.. Ve Meclis’i de temizlemek gerekiyordu.. Tam da Erdoğan’nın erken seçimler planladığı ve bunun için de bütün oklarını HDP’ye çevirdiği bir sırada. Beştepe Külliyesi Başkanı, parti kapatmayı yetersiz bulup, Selocan ve arkadaşlarını hapse yollamaya çalışırken.. Kaderde AKP’nin bir kez daha imdadına koşmak varmış.. Ve bu koşullarda Başbuğ Bahçeli gürledi: “Şerefsizler!”..

***

İşin eğlenceli tarafı şu ki Bahçeli aynı sıfatı daha önce de defalarca AKP yöneticileri için kullanmıştı. Şimdi ise aynı partiyi yeniden ve tek başına iktidar yapacak bir operasyona ortak oluyordu. Aslında ortada galiba bir tutarsızlık da yoktu. Sadece Bahçeli, Orwell gibi düşünüyor; o nasıl “hayvanlar çiftliğinde bazı hayvanlar daha fazla eşittir” dediyse, MHP Başkanı da politikacılar arasında bazı “şerefsiz”ler, daha fazla “şerefsiz”dir diyordu. Ve kerhen ilk kategoriye kendisini daha yakın hissediyordu. Yine de bekleyelim ve görelim; bakalım önümüzdeki seçimleri kimler kazanacak? Şerefliler mi? Şerefsizler mi?

SON HABERLER

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.

Norveç’te 1300 yolcu taşıyan gemi yardım çağrısında bulundu

Norveç’te ‘Viking Sky’ isimli bin 300 yolcusu olan gemi, kötü hava koşulları...