Demokrasi için OHAL kalkmalı
13.01.2018 10:52 GÜNCEL

DENİZ SAYINHAN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yarın İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda ‘OHAL Değil, Demokrasi’ mitingi düzenliyor. Miting öncesi BirGün’e konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Kazım Yılancı “Demokrasi için OHAL’in kaldırılması şart” derken, Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Levent Gümüş ise “Başkanlık karşıtı tüm güçlerin birlikte hareket edecekleri zeminler, formlar, ilişki biçimleri oluşturarak yan yana gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Herkes karşı çıkmalı

KESK Sözcüsü Yılancı “Bir an önce demokrasinin inşa edilmesi adına OHAL’in kaldırılması şart” dedi. Gezi Direnişi’nden bu yana ülkenin yönetilemediğini, iktidarın kendini korumak için OHAL’i kullandığını dile getiren Yılancı, “Yüzünü emekten yana dönmüş her yurttaşın ve demokratik örgütün OHAL’e karşı ses çıkarması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Pazar günü gerçekleşecek miting için tüm izinlerin alınıp gerekli güvenlik toplantılarının da gerçekleştirildiğini belirten Yılancı, son olarak böyle kitlesel mitinglerin OHAL’e ve baskıcı politikalara karşı çıkmada büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaparak, herkese hak ve özgürlüklerine sahip çıkması için çağrıda bulundu.

Başka bir memleket mümkün

HAZİRAN’dan Gümüş ise şunları söyledi: “OHAL artık KHK’ler aracılığıyla iktidar bloğunun her istediğinin kanun gibi uygulandığı, Anayasa da içinde olmak üzere dışındaki her türlü yasa ve işleyişin geçersiz olduğu bir rejimin adıdır. AYM’nin Alpay ve Altan’la ilgili vermiş olduğu tahliye kararına dair Hükümet Sözcüsü Bozdağ’ın yaptığı açıklamada öne çıkan “AYM, sınırı aşmıştır” ifadesi OHAL Rejiminin ne olduğunu en net açıklayan cümledir. Böyle bir hal içinde, ne yapılmalı sorusu önem kazanıyor tabi ama ne yapılmaması gerektiğinden başlamak bize daha anlamlı geliyor. Başkanlık karşıtı tüm güçlerin birlikte hareket edecekleri zeminler, formlar, ilişki biçimleri oluşturarak yan yana gelmeliyiz. Klasik olacak belki ama başka bir memleket mümkün. Buna inanıyorsak, başka türlü direnmenin yolları da pekala mümkündür.”