Anasayfa SİYASET Demokrasi iptal edildi!

Demokrasi iptal edildi!

İstanbul’da seçimi kaybetmeyi bir türlü kabullenemeyen iktidarın 36 gündür aralıksız sürdürdüğü temelsiz itirazlar ve baskı sonuç verdi. YSK, İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararına vardı. 4’e karşı 7 oyla verilen karar, ülkede demokrasinin kırıntısının kalmadığı yorumlarına yol açtı. Seçim, 23 Haziran’da yapılacak

İstanbul seçimlerine ilişkin AKP ile MHP tarafından yapılan olağanüstü itirazları ‘değerlendiren’ Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını açıkladı. AKP’nin 17 Nisan’da içi ‘boş’, üç bavulla yaptığı itirazı karara bağlayan YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline ve 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdi.

Kurul’un, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı kararı, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi. YSK, kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulması kararı verdi. Maltepe ve Büyükçekmece seçimine yönelik itirazlar ise reddedildi. YSK Başkanı Sadi Güven, “Yargı süreci sona erdi. YSK,11 yüksek mahkeme üyesi ve tam sayıyla yaptığı toplantı sonucunda kararlarını verdi” dedi.

KAZANINCA SAYGI DUYACAKLAR

İptal kararını duyuran ilk isim ise AKP YSK Temsilcisi Recep Özel oldu. Özel, mazbata iptali kararının da çıktığını, seçime aynı seçmen listesiyle gidileceğini söyledi. YSK üyelerinin ‘hür iradeyle’ karar aldığını öne süren Özel, “Hepsine, ‘Allah razı olsun’ diyoruz” dedi. “Bir şaibe vardı” demekle yetinen Özel, 23 Haziran’daki seçimin ardından sandık sonucuna saygı duyacaklarını da öne sürdü: “Yine milletin hakemliğine gidiyoruz ve ‘milletin hakemliğinden kimse korkmasın’ diyoruz.”

YILDIRIM YENİDEN ADAY

Seçim gecesi sandıkların tümü sayılmamışken kazandığını iddia eden AKP’nin adayı Binali Yıldırım, YSK’nin kararı üzerine açıklama yaptı. Karar öncesi ‘tekrar adaylığa’ ilişkin net yanıt vermeyen Yıldırım, karar sonrası dolaylı olarak, yeniden aday olacağını ifade etti. Yıldırım, “Seçimler esnasında ve sonrasında tespit ettiğimiz bazı usulsüzlükler, yanlışlıklar, hileler, şaibeler dolayısıyla hukukun verdiği bütün süreçleri partimiz takip etti. İstanbul ve İstanbullular için hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

MHP MEMNUNİYET DUYDU

AKP Merkez Yürütme Kurulu Erdoğan başkanlığında toplanırken, iktidarın ortağı MHP de iptalin ardından Başkanlık Divanı’nı olağanüstü topladı. MHP’den yapılan açıklamada, “Ülkemizin yararına olduğunu düşündüğümüz bu kararın ter türlü tartışmaya son vermesi memnuniyet vericidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın mazbatası geri alınacağından, mazbata tartışması da ortadan kalkacaktır” denildi.

HUKUK YOK SAYILDI

HDP ise bugün Merkez Yürütme Kurulu’nu toplayacak. Partinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “YSK hukuku çiğneyerek, kendini inkar ederek ve iktidar baskısına boyun eğerek, zerre kadar demokratik meşruiyeti olmayan bir karar almıştır” ifadelerine yer verildi. İyi Parti’nin YSK temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, YSK’nin çifte standart içeren kararlar aldığını söyledi: “Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde partimiz beş sandık başkanının kamu görevlisi olmaması gerekçesiyle tam kanunsuzluk başvurusunda bulunmuştu. O başvuruyu reddeden YSK’nın burada da aynı kararı vermesini bekliyorduk.”

İlginizi çekebilir:  İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

LİSTELER YENİLENMEYECEK

İstanbul’da yeni seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirme yapacak. 31 Mart’ta yapılan seçime katılan siyasi partiler, bu seçime de katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart’ta yapılan seçim için uygulanan esaslar uygulanacak. 31 Mart’taki seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,995AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

BAE casusu olduğu iddia edilen kişi hakkında adli tıp raporu hazırlandı

BAE casusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Zaki Y.M. Hasan’ın intiharına ilişkin Adli Tıp...

FFP’de yeni perde: Galatasaray geçti, Fenerbahçe takıldı

UEFA, Galatasaray'ın Finansal Fair Play için 2018-2019 sezonu anlaşma şartlarına uyduğunu, Fenerbahçe'nin...

Roboski katliamında kardeşini kaybeden Encü tutuklandı

Roboski katliamında kardeşini ve yakınlarını kaybeden Veli Encü ile Kumçatı Belediyesi eski...

Fransa’da bombalı paket patladı: Yaralılar var

Fransa Lyon’un ünlü Bellecour meydanının olduğu bölgede meydana gelen patlamada yaralı sayısı...

Trump, Ortadoğu’ya bin 500 ilave asker gönderilmesini onayladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ortadoğu'ya yaklaşık bin 500 ilave asker gönderilmesini onayladığı...

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Reuters’a tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Reuters'ta yer alan habere tepki gösterdi.

Sonraki haber