Deniz de balık da tehlikede

İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Rumeli Feneri’nin 37 yıllık balıkçısı Mehmet Gerçek, 20 gündür denize açılamadığını, denizde değil kahvehanede günü geçirdiklerini anlattı.

Gerçek, denizden eli boş dönmediklerini ancak tuttukları balıkların kendilerini tatmin etmediğini belirterek “Balıkçıların yüzde 80’i bu sene zararda. Rumeli Feneri’ndeki balıkçı teknelerinin çoğu yatıyor. Balık olmadığından bizler denize çıkmıyoruz. Ne yiyip içeceğiz diye düşünüyoruz” dedi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’ne tabi olduklarını ifade eden Gerçek, ‘Balık Bakanlığı’ kurulmasını istedi.

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk ise Marmara Denizi’nin kirletildiğini belirterek şunları kaydetti: “Hem Akdeniz hem Karadeniz’de toplam balık popülasyonunun yüzde 50’den fazlası tüketilmiş durumda. Karadeniz gibi Türkiye’nin biyolojik yönden en verimli, zengin denizindeki balık popülasyonunda da bir azalma var. Bu azalmanın iki sebebi var. Aşırı avcılık ve denizlerdeki kirlenme. Hem Karadeniz hem Ege Denizi’ni besleyen ve birçok balığın beslenme alanı olan Marmara’yı kirlettik. Zamanında fazla balık avladık. Bu tekneler bu denizlere fazla geliyor. Bizde denetim çok zayıf, neredeyse yok ve en önemlisi de denizleri kirlettik. Tüketici ise biziz ve hiçbirimiz masum değiliz.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,029BeğenilerBeğen
54,863TakipçiTakip Et
1,081,069TakipçiTakip Et
7,444AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL