Anasayfa GÜNCEL Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş: Türkiye’nin geleceğini katlettiler

Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş: Türkiye’nin geleceğini katlettiler

Bugün Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de idam edilerek katledilmelerinin 47’nci yıldönümü. Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş, “Onlar bizim kardeşimizi de, Türkiye’nin geleceğini de katlettiler” dedi

Dilan Esen

Bugün Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın katledilişlerinin 47’nci yıldönümü. ‘Üç Fidan’ olarak Türkiye halklarının mücadelesiyle simgeleşen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam sehpasına götüren süreç 1971 Darbesi’yle başladı.

Yusuf, Şarkışla’da yaralı olarak, Deniz ise Gemerek’te girdiği çatışma sonucu yakalandı. Hüseyin ise 23 Mart 1971’de Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yakalandı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin 6 Mayıs 1972 sabahında Ulucanlar Cezaevi’nde idam edildi. Sonradan idam kararı veren mahkemenin askeri savcısı Baki Tuğ, yıllar sonra şöyle söyledi: “Elbette ki idam cezası şart değildi. Duruşmalarda eğer birazcık mahkemeye saygılı olmuş olsalardı, bu gençler idam edilmezlerdi. Ancak bu çocuklar mahkemede çok sert, haşindi.”

NE YAPTILARSA DOĞRU YAPTILAR

Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş sıkıntılı günler gördüklerini söyledi ve “Onlar bizim kardeşimizi de, Türkiye’nin geleceğini de katlettiler. Deniz’ler yaşamış olsaydı bugün yaşanan olumsuzlukları görmezdik” dedi. Her yerde üç fidan için anmalar yapıldığını ekleyen Gezmiş, “Bu anmalar acımızı hafifletse de unutmuyoruz. Eskiden bunların heykelleri dikilecek bir gün gelecek değerleri anlaşılacak derlerdi. Sıkıyönetimin olduğu günlerde inanmazdım fakat bugün her geçen sene fidan dikiliyor, parklar açılıyor bu da bizi aile olarak gururlandırıyor” diye konuştu.

68 Kuşağı’nın unutulmamasının sebebinin bazı şeylerin doğru yapılması olduğunu söyleyen Gezmiş, “Onların arkadaşlıkları, yoldaşlıkları tam onlara yakışan bir dostluktu. Birbirleri için ölümü bile göze alan bir kuşak kolay yetişmiş bir kuşak değildir. Amerika’ya, 6. Filoya karşı çıktılar, Filistin’e gittiler, işçi-köylü hareketlerini desteklediler demek ki ne yaptılarsa doğru yaptılar” ifadelerini kullandı.

Gezmiş sözlerini, “Deniz’in abisi olarak başımız hiç öne eğilmedi. Hep arkasında durduk. Yalnızca üç fidan değil o zamandan beri yaşayanlar ve hayatını kaybedenler hepsi bizim kardeşiniz artık yüzlerce kardeşimiz, milyonlarca evladımız var” şeklinde sonlandırdı.

***

Almanya’da anıldılar

Almanya’nın Leverkusen kentinde düzenlenen bir etkinlikte Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anıldı.

Ostermann Arena’da CHP Köln Derneği’nce “Aydınlık yarınlar için, Deniz’lerin anısına” temasıyla düzenlenen etkinliğe CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, oyuncu Rutkay Aziz, gazeteci Nebil Özgentürk, şair Ataol Behramoğlu ve çok sayıda kişi katıldı.

Oyuncu Rutkay Aziz, burada yaptığı konuşmada, 12 Mart faşizminin bu üç insanı hayattan kopararak alıp götürdüğünü söyledi.

O günleri hatırladığını aktaran Aziz, devrimci mücadeleleri içinde onların kurtulması için imza topladıklarını, yürüyüşler yaptıklarını, o günün var olan iktidarını, yargıyı ve parlamentoyu bu kararından vazgeçirmek için uğraştıklarını ancak bu çabalarının yeterli olmadığını söyledi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan, 6 Mayıs tarihinde Deniz Gezmiş ve arkadaşları için sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde milyonlarca yüreğin attığını kaydetti.

Çapan, “Milyonlarca kişi Denizler için bir araya geliyor, Denizleri anıyor. Denizlerin arkadaşları var, yoldaşları var bugün bu salonda ama daha önemlisi Denizler idam edildiğinde daha dünyaya gelmemiş çocuklarımız var bugün bu salonda. Adını Deniz Gezmiş’ten almış sayısını bilemediğimiz çocuğumuz var yeryüzünde” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,452AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Like/Beğendim

Toplum olarak ya da kişisel yaşantımızda her şeyin olumlu olmasını istiyoruz, bunda...

‘15 Temmuz Anayasası’, demokratik rejim ve sistem dışı…

OHAL’de hazırlanarak halkoyuna sunulan ve yürürlüğe konulan 6771 sayılı yasa ile gerçekleştirilen...

Orada bir ilçe var uzakta!

Türkiye borç batağında. İsraf almış başını gidiyor…

İstanbul’un Canan’ı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 18 Temmuz 2019 Perşembe (Bugün) Çağlayan...

Instagram fotoğrafların beğeni sayısını gizleyecek

Sosyal medya sitesi Instagram, fotoğrafların beğeni sayısını gizlemek için testler yapıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü görevden alındı, valilerin görev yeri değiştirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Sonraki haber